Szanowni Państwo,

Z dniem 15.02.2023 r., Takto zakończyło przyjmowanie wniosków pożyczkowych.

Obsługa klientów spłacających swoje zobowiązania pozostaje bez zmian. Wszystkich Klientów posiadających aktywną pożyczkę TAKTO zapraszamy do Panelu Klienta, gdzie znajdą Państwo wszystkie aktualne informacje o swoim zobowiązaniu.
Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Październik 2021 r. przyniósł spadek na rynku pożyczkowym

POŻYCZKI Opublikowano: 30.12.2021

Jak podaje portal Bankier.pl, powołując się na dane z raporty Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego, w październiku spadła średnia kwota finansowania oraz wartość i liczba udzielonych pożyczek. Dwa miesiące temu średnia wartość udzielonej pożyczki wyniosła 3280 złotych, co stanowi spadek o 1,8% w porównaniu do września. Gdzie należy szukać przyczyny takiego stanu rzeczy? Czy zjawisko to ma charakter przejściowy, czy stanowi zapowiedź spadku zainteresowania produktami finansowymi?

 

Sytuacja w sektorze pożyczkowym w liczbach

Przytoczony przez portal informacyjny raport pokazał, że mierzona wartością kwotową sprzedaż produktów finansowych w październiku była o 3,4% niższa niż miesiąc wcześniej. Warto podkreślić jednak, że ze względu na niską wartość bazową z 2020 roku, wartość finansowania w ujęciu rok do roku wzrosła o 27,6%. Tendencja ta jest rezultatem zdjęcia dotychczasowych regulacji pandemicznych i wywołanych nią obostrzeń. Należy pamiętać jednak, że zestawiając ze sobą lata 2019 i 2021, październikowy odczyt w dalszym ciągu jest niższy o 8,6%.

Recesja objęła również samą liczbę udzielonych pożyczek. W ujęciu miesiąc do miesiąca przyznano ich o 1,7% mniej. Choć ze względu na wspomniane powyżej przyczyny, wartość ta w ujęciu rok do roku wartość ta jest wyższa o 16,1%, zestawiając ją do rezultatów sprzed 2 lat, możemy dostrzec spadek, wynoszący 5,7%.

Czy popularność pożyczek jest zależna od liczby dni roboczych?

Twórcy raportu wskazują jeszcze jedną, nieoczywistą zależność. Dynamika wzrostu na rynku pożyczkowym jest skorelowana z różnicą pomiędzy liczbą dni roboczych w danych okresach. W październiku 2021 r. mieliśmy 21 dni roboczych – we wrześniu 22 dni. W październiku 2020 r. pracowaliśmy 22 dni, natomiast dwa lata wcześniej 23 dni. Uwzględnienie tych danych w interpretacji odczytów sprawia, że możemy mówić o stabilizacji sprzedaży.

CRIF, jeden z wiodących dostawców informacji kredytowej na europejskim rynku, informuje o wzroście odpytań o raport historii kredytowej. W porównaniu do września 2021 r., firmy pożyczkowe złożyły w październiku o 1,1% więcej takich wniosków. To relatywnie nieznaczny wzrost, przy którym jesteśmy w stanie mówić o trendach stabilizacyjnych. Wspomniana wcześniej niska baza z zeszłego roku sprawiła, że w ujęciu rok do roku wartość ta wzrosła o niebagatelne 88%. Delikatny wzrost odnotowano również w zestawieniu dwuletnim – wynosi on 1,8%.

Czy Polacy stracą zainteresowanie produktami finansowymi?

W ostatnim kwartale doszło do trzech kolejnych podwyżek stóp procentowych, które w pierwszej kolejności dotknęły osoby z kredytem hipotecznym. Do głosu dochodzi również coraz większa inflacja, odbijająca się zarówno na cenie energii i paliwa, jak i wielu towarów pierwszej potrzeby. Czynniki te mogą sprawić, że wydatki, które nie będą stanowiły zakupy pierwszej potrzeby, zejdą na dalszy plan w oczekiwaniu na stabilniejszą koniunkturę.

Na bieżące trendy kolosalny wpływ będą miały zarówno odczyty inflacyjne na koniec roku, jak i pierwsze miesiące funkcjonowania przedsiębiorstw w realiach Polskiego Ładu. Jeśli portfele Polaków pozostaną w relatywnie dobrej kondycji, możemy spodziewać się dalszej stabilizacji w sektorze finansowym.brak ocen  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni