Szanowni Państwo,

Z dniem 15.02.2023 r., Takto zakończyło przyjmowanie wniosków pożyczkowych.

Obsługa klientów spłacających swoje zobowiązania pozostaje bez zmian. Wszystkich Klientów posiadających aktywną pożyczkę TAKTO zapraszamy do Panelu Klienta, gdzie znajdą Państwo wszystkie aktualne informacje o swoim zobowiązaniu.
Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Podwyżki cen biletów w PKP Intercity od 11 stycznia 2023 roku

OSZCZĘDZANIE Opublikowano: 02.01.2023

Wraz z początkiem roku spółka PKP Intercity postanowiła podnieść dotychczasowe ceny biletów za przejazdy kolejowe. Podwyżki sięgają nawet 17,8%, sprawiając tym samym, że duża część podróżujących Polaków zaczyna szukać nowych, bardziej ekonomicznych środków transportu. Ile zapłacimy za bilety kolejowe na popularnych, krajowych trasach? Zapraszamy do lektury.

PKP Intercity walczy z wysokimi cenami energii elektrycznej

Jak czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej spółki: „PKP Intercity dostosowuje ceny biletów do aktualnej sytuacji na rynku - rosnących kosztów działalności, wynikających przede wszystkim z wyższych cen energii elektrycznej oraz do oferty cenowej konkurencji”.

Przedstawiciele firmy przyznają jednocześnie, że w porównaniu do poprzedniego roku cena energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii wzrosła o ponad 60%. Podwyżka ta przekłada się na zwiększone koszty za energię czynną, która stanowi z kolei część opłat za energię elektryczną trakcyjną. W komunikacie zaznaczono także, że podwyżki cen biletów nie zrekompensują ponoszonych przez spółkę kosztów – wprowadzone zmiany mają za zadanie wyłącznie je złagodzić.

O ile wzrosną ceny usług PKP Intercity? Zmiany dla kategorii EIP, EIC, TLK/IC

Przeprowadzone wcześniej analizy pomogły firmie w ustanowieniu nowego cennika za przejazdy poszczególnymi kategoriami pociągów. W przypadku przewozów Express InterCity Premium (EIP) ceny biletów jednorazowych wzrosły o 17,8%. Bilety na koleje klasy Express InterCity (EIC) podrożały z kolei o 17,4%, a Twoje Linie Kolejowe (TLC) o 10%.

Aktualizacji uległy także ceny biletów odcinkowych. Jak czytamy w komunikacie, pozostaną one na poziomie konkurencyjnym w stosunku do ofert pozostałych przewoźników kolejowych – cena biletu wzrośnie więc średnio o 10%.

Bilety na popularne trasy nawet za 169 złotych

Zastanawiasz się, jak w praktyce wyglądają podwyżki cen biletów w PKP Intercity od 11 stycznia 2023 roku? Okazuje się, że bilety kolejowe stanowić będą często wydatek rzędu nawet kilkuset złotych. Za przejazd na przykładowej trasie Warszawa-Kraków klasą EIP podróżni zapłacą aż 169 złotych. Warto zaznaczyć, że przywoływana cena dotyczy przejazdów planowanych z dwutygodniowym wyprzedzeniem – polityka cenowa polskich kolei zależy bowiem od wielu czynników, np. bieżącego popytu na daną trasę.

Lot samolotem tańszy niż podróż koleją

Część internautów prawidłowo zauważa, że znacznie ekonomiczniejszym rozwiązaniem może okazać się podróż pomiędzy większymi polskimi miastami samolotem. Za bilet lotniczy na trasie Warszawa-Kraków, w tym samym, wspomnianym wcześniej dniu, zapłacimy 112 złotych. Co więcej, bilety lotnicze zdobyć można często już za kilkadziesiąt złotych – aby trafić na atrakcyjne oferty, warto odpowiednio wcześnie przeglądać strony internetowe przewoźników.

Rosnące stale ceny dotykają wiele sektorów polskiej gospodarki. Choć zmiany polityki cenowej spółki PKP Intercity nie stanowiły dla użytkowników kolei zaskoczenia, wprowadzone podwyżki znacząco wpłyną na budżet stałych podróżników. Chcąc obniżyć cenę przejazdu, warto więc korzystać z dostępnych benefitów, wykorzystując m.in. funkcjonujące u przewoźników oferty promocyjne.brak ocen  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni