Cytowany przez portal Bankier.pl raport BIG ERIF podaje, że niemal ćwierć miliona Polaków notuje znaczne opóźnienia w spłacie zobowiązań, zaciągniętych w przedsiębiorstwach finansowych. Ile wynosi średnie zadłużenie niewypłacalnego dłużnika? Które grupy pożyczkobiorców mają największy problem z uregulowaniem zaciągniętych zobowiązań? Zapraszamy do lektury.
Jak prezentuje się struktura zadłużenia Polaków?
Biuro Informacji Gospodarczej ERIF informuje, że na koniec pierwszego półrocza bieżącego roku w bazie instytucji wpisanych było prawie 250 tys. osób, które zalegały z płatnościami związanymi z podjętymi pożyczkami z firm finansowych na dowolny cel przez okres dłuższy niż 30 dni. Uśredniona wartość nieuregulowanych zobowiązań, przypadających na jednego dłużnika, wynosiła ponad 6600 złotych.
Zgromadzone dane pokazały korelację pomiędzy wiekiem pożyczkobiorcy a terminowością spłaty zadłużenia – im starszy jest dłużnik, tym trudniej było mu spłacić podjętą pożyczkę. Przeciętny wiek osób, napotykających na problemy z uregulowaniem podjętych zobowiązań finansowych, mieści się w przedziale od 35 do 44 lat. Uśredniony dług najmłodszych klientów wynosi ok. 3400 złotych. W przypadku najstarszej wyznaczonej grupy wiekowej (ponad 65 lat), wysokość nieuregulowanych zobowiązań rośnie skokowo – wynosząc 9500 złotych, przekraczając o 43% przeciętną wartość zadłużenia.
Jaka jest struktura demograficzna dłużników?
W kategorii najstarszych dłużników z nieuregulowanymi zobowiązaniami wyraźnie widać przewagę kobiet. Choć w przypadku pożyczkobiorców w średnim wieku różnica ta jest stosunkowo nieznaczna (53% kobiet w grupie 45-54 lat oraz 57% w przedziale 55-64 lat), wartość ta rośnie znacząco w przypadku najstarszej grupy dłużników w wieku powyżej 65 lat – niemal 2 na 3 pożyczkobiorców z tego zakresu wiekowego stanowią kobiety.
Procentowy wzrost udziału kobiet w najstarszej grupie wiekowej osób z nieuregulowanymi zadłużeniami jest spowodowany w dużym stopniu statystyczną długością życia kobiety i większą reprezentacją Pań w kategorii wiekowej 65+.
Warto pamiętać również o drugim, ekonomicznym czynniku. Zgodnie z przeprowadzonym w 2021 roku Narodowy Spis Powszechnym, status wdowca zadeklarowało niemal sześciokrotnie więcej kobiet niż mężczyzn. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wiele spośród odnotowanych w bazie ERIF zobowiązań finansowych mogło zostać zaciągniętych w okresie, gdy dane gospodarstwo domowe dysponowało dwoma źródłami dochodu – po śmierci męża sytuacja finansowa wdowy mogła ulec znacznemu pogorszeniu, co przełożyło się na problemy z terminowym uiszczeniem zobowiązania.
W młodszych grupach wiekowych osób zadłużonych dominują mężczyźni
W przypadku najmłodszych dłużników odnotować można nieznaczną nadreprezentację mężczyzn – w grupie wiekowej 25-34 lata znajduje się 57% mężczyzn. W innych przedziałach wiekowych statystyka ta notuje bardziej zbliżone wartości – w najmłodszej grupie dłużników (18-24 lata) znajduje się 53% mężczyzn, a w przedziale 35-44 znajduje się 54% Panów.
WRÓĆ