Wyrażenia „wyjazd na urlop” oraz „oszczędzanie” niemal nigdy nie idą ze sobą w parze. Nie jest to, rzecz jasna, zjawisko szczególnie zaskakujące. Nikt, kto wybiera się na zasłużone wakacje, nie ma zamiaru spędzić ich na samodzielnym gotowaniu obiadów dla całej rodziny. Mało kto chce też rezygnować z korzystania z dostępnych atrakcji. Należy jednak pamiętać, że nieprzemyślane letnie szaleństwo może drastycznie odbić się na Twoim budżecie. Jak uniknąć problemów finansowych po kosztownych wakacjach?
Krok pierwszy – chwyć za długopis
Plan wydatków, o którym pisaliśmy w jednym z wcześniejszych artykułów, to doskonały sposób na analizę i kontrolę domowego budżetu. Umożliwia on racjonalne i rozsądne zarządzanie zasobami finansowymi przez cały rok. Jeśli już teraz prowadzisz taki plan, z pewnością uwzględniłeś wakacyjne wydatki w perspektywie kolejnych miesięcy. Jeśli nie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby opracować go tuż po wakacjach!
Krok drugi – przeanalizuj codzienne wydatki
„Staram się oszczędzać, jednak efektów wcale nie widać” – kto choć raz nie doszedł do takiego wniosku? Wiele osób zapomina jednak, że oszczędzanie to nie tylko świadoma rezygnacja z mniej lub bardziej kosztownych zakupów, lecz również systematyczna i konsekwentna praca nad codziennymi przyzwyczajeniami. Doskonałym przykładem może być codzienny zakup drugiego śniadania bądź popołudniowej przekąski. O ile jednorazowe wydanie 10 zł na kanapkę i kawę nie spowoduje zapaści budżetowej, warto pamiętać, że przy 20 dniach pracujących w miesiącu, kwota ta urasta już do 200 zł.
Z podobnym problemem mierzą się również palacze. Nałóg ten jest szkodliwy nie tylko dla zdrowia, lecz również dla portfela. Osoby uzależnione każdego miesiąca puszczają z dymem setki złotych – warto odejść od papierosów, choćby ze względów czysto ekonomicznych.
Krok trzeci – technika w służbie człowieka
W optymalnym zarządzaniu finansami nieoceniona może okazać się pomoc aplikacji mobilnej Twojego banku. Zdecydowana większość firm z tego sektora wyposażyła swoje programy w zaawansowane kalkulatory wydatków, które analizują przeprowadzane transakcje finansowe i samoczynnie przypisują je do właściwych kategorii, takich jak żywność, opłaty, odzież czy hobby. Ustawienie limitów wydatków oraz skonfigurowanie powiadomień pomoże w nadzorowaniu ponoszonych kosztów.
Jeśli poczynione oszczędności są mniejsze niż potrzebna w danym okresie kwota, nie wahaj się złożyć wniosku o pożyczkę do sprawdzonej i rzetelnej firmy. Skontaktuj się z TAKTO Finanse, zwycięzcą rankingu najkorzystniejszych pożyczek pozabankowych, opracowanego przez porównywarkę Sowa Finansowa. Rozłóż pożyczkę na dogodne raty i nie martw się początkiem września!
WRÓĆ