Szanowni Państwo,

Z dniem 15.02.2023 r., Takto zakończyło przyjmowanie wniosków pożyczkowych.

Obsługa klientów spłacających swoje zobowiązania pozostaje bez zmian. Wszystkich Klientów posiadających aktywną pożyczkę TAKTO zapraszamy do Panelu Klienta, gdzie znajdą Państwo wszystkie aktualne informacje o swoim zobowiązaniu.
Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Czy można zniknąć z listy dłużników i jak to zrobić?

POŻYCZKI Opublikowano: 04.10.2019

Pojawienie się w ewidencji dłużników najbardziej niepokoi osoby młode, które planują w niedalekiej przyszłości ubiegać się np. o kredyt na zakup mieszkania. Wpis w takim rejestrze może nie tylko niekorzystnie wpłynąć na oprocentowanie kredytu, wysokość marży itp., a w niektórych przypadkach zdecydować o odmownym rozpatrzeniu wniosku kredytowego. Negatywna adnotacja w Biurze Informacji Kredytowej i biurach informacji gospodarczej jest jednak odwracalna. Jakie działania powinieneś podjąć, aby znowu mieć czystą kartę w bankach i instytucjach finansowych?

Dlaczego znalazłem się na liście dłużników? – mechanizm  powstawania wpisów negatywnych

Aby wierzyciel mógł zgłosić Twoje dane do rejestru dłużników, nieuregulowana kwota musi przekraczać 200 zł (w przypadku osób fizycznych) lub 500 zł (dla firm), a opóźnienie w jej uiszczeniu przekraczać 60 dni. Należy jednak pamiętać, że sam fakt przekroczenia owego limitu nie upoważnia nikogo do zgłoszenia tego zobowiązania do Biura Informacji Gospodarczej. Zamiar ten powinien być zasygnalizowany z 30-dniowym wyprzedzeniem listem poleconym.

Znaczny odsetek obecnych w rejestrach dłużników trafiło do nich ze względu na nieuregulowane pożyczki oraz kredyty. Na listach nie brakuje także osób, które posiadają zaległe zobowiązania, związane z opłatami za mieszkanie (za czynsz, wodę, gaz czy prąd) oraz rozmaite usługi abonamentowe, takie jak dostęp do Internetu, telefonu czy pakiety telewizyjne.

 

 

 

 

 

 

Jak wykreślić swoje nazwisko z listy dłużników?

Aby doprowadzić do usunięcia swojego nazwiska z bazy dłużników, należy spełnić jeden, fundamentalny warunek – uregulować powstałą należność. W momencie w którym dług względem wierzyciela zostanie spłacony, wierzyciel ma 14 dni na poinformowanie o tym BIG wraz z wnioskiem o wykreślenie zobowiązania z rejestru. Jeśli z różnych względów nie dopilnowała kwestii usunięcia wpisu, możesz dokonać tego samodzielnie, zgłaszając spłatę do BIG i potwierdzając ją dowodem wpłaty. Firma ta powinna wykreślić Twoje nazwisko po ok. tygodniu.

Jak postąpić w sytuacji zmiany wierzyciela?

Twój dług może także zostać sprzedany zewnętrznej firmie. Podobnie jak w przypadku samodzielnej spłaty zobowiązania, były wierzyciel ma obowiązek poinformować o tym BIG w ciągu 14 dni. Jednakże, należy pamiętać, że nowy właściciel długu może w tym czasie zaktualizować informacje na temat długu – zmianie ulega wówczas jedynie osoba wierzyciela.

Biuro Informacji Kredytowej a biura informacji gospodarczej – czym się różnią?

Twoje ewentualne zadłużenie (w zależności od rodzaju wierzyciela) może trafić do jednego z dwóch organów: działającego w oparciu o Prawo bankowe BIK, lub firmy BIG, których uprawnienia definiuje Ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych.

BIK powstał w celu ułatwienia wymiany informacji pomiędzy objętymi tajemnicą bankową podmiotami – gromadzi i udostępnia historię kredytową osób składających wnioski jedynie bankom i SKOK-om. BIK odnotowuje zarówno pozytywne, jak i negatywne wpisy na temat spłat.

Biura informacji gospodarczej skupiają się na monitorowaniu dłużników, pełniąc rolę organu „porządkowego”, który ułatwia proces ewentualnej windykacji. Ze względu na znacznie szerszy zakres podmiotów, uprawnionych do przekazania informacji na temat zadłużenia, osoby z zaległościami względem operatora czy spółdzielni mieszkaniowej, powinny w pierwszej kolejności sięgnąć po rejestr BIG.

 

Nie warto ryzykować przedłużającej się obecności na listach BIG. Aby uniknąć podobnej sytuacji, wystąp o pożyczkę do TAKTO Finanse – wiarygodnej firmy pozabankowej, która udziela wsparcia finansowego na przejrzystych warunkach i w elastycznych ratach. Ewentualne problemy ze spłatą będziesz mógł skonsultować z naszymi specjalistami, którzy zaproponują Ci nowe, korzystniejsze dla Twojego portfela warunki.

 brak ocen  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni