Zgodnie z opublikowanymi w zeszłym roku danymi, co drugi mieszkaniec Polski ma kredyt. Największą część zobowiązań stanowią kredyty pod zakup mieszkania lub domu. Podobnie jak każde przedsiębiorstwo, przed rozpoczęciem współpracy banki starają się zweryfikować wiarygodność kontrahenta. W przypadku kredytobiorcy, funkcję tę spełnia zdolność kredytowa – analiza przychodów i wydatków osoby ubiegającej się o finansowanie. Jej zadaniem jest stworzenie wiarygodnej prognozy wywiązywania się z umowy przez cały okres jej trwania.
Najważniejsze kryteria szacunkowej zdolności kredytowej
Dokładne kryteria wyliczenia zdolności kredytowej wnioskodawcy pozostają tajemnicą poszczególnych banków. Wartość ta wynika z połączenia wielu skomplikowanych algorytmów i wzorów, których wartości składowe nie są do końca znane. Wśród liczb, które z całą pewnością mają wpływ na ostateczną zdolność kredytową, wyróżnić należy:
Dochody
Zarobki są bez wątpienia najważniejszym kryterium maksymalnej sumy kredytu. W przypadku rodziny lub osób wspólnie ubiegających się o kredyt, jego wysokość jest zależna zarówno od łącznych dochodów osób pracujących, jak i łącznej liczby osób w gospodarstwie domowym (szczególnie od liczby posiadanych dzieci). Wszystko to przekłada się na łączne koszty utrzymania rodziny i pozwala określić, ile pieniędzy zostanie na spłatę zobowiązań. Banki są również zainteresowane formą zatrudnienia. Znacznie przychylniej patrzą na umowę o pracę na czas nieokreślony niż na krótkoterminową umowę zlecenia bądź dzieło.
Informacje o kredytobiorcy
Nie bez znaczenia pozostaje również wiek kredytobiorcy – maksymalna długość kredytu nie powinna przekraczać momentu, w którym osoba ta osiągnie wiek emerytalny (maksymalny wiek kredytobiorcy, w którym powinien skończyć spłacać kredyt to 65 lat). W przypadku kredytu hipotecznego ważny jest również wkład własny, wynoszący minimum 10% wartości nieruchomości. Większy wkład własny daje możliwość uzyskania korzystniejszych warunków kredytowych.
W jaki sposób uzyskać wyliczenie zdolności kredytowej?
W Internecie znajduje się wiele (mniej lub bardziej wiarygodnych) kalkulatorów zdolności kredytowej. Należy jednak pamiętać, że są one zbudowane w oparciu o mechanizmy, które mogą być zupełnie odmienne od tych, stosowanych przez konkretny bank. W zależności od wersji kalkulatora, różnice w wyliczeniu maksymalnego kredytu mogą sięgać nawet kilkudziesięciu procent.
Najpewniejszym sposobem na uzyskanie wiarygodnej informacji o dostępnym dla nas kredycie jest złożenie odpowiedniego wniosku bezpośrednio do banku lub Biura Informacji Kredytowej. Jedynie instytucja finansowa jest w stanie dokonać kompleksowej analizy na temat możliwego kredytu, jego wysokości i długości umowy.
Kto nie ma szans na otrzymanie kredytu?
Z możliwości otrzymania kredytu są wykluczone osoby, które nie mogą wykazać stałych, udokumentowanych źródeł dochodu oraz takie, które posiada
ją negatywne adnotacje w swojej historii kredytowej.
To właśnie w takich przypadkach warto zgłosić się do wiarygodnej firmy pożyczkowej, takiej jak TAKTO Finanse. Pożyczka od TAKTO Finanse może z powodzeniem zastąpić kredyt – w końcu jej maksymalna wysokość to aż 12 000 złotych. Wypełnij formularz zgłoszeniowy i wystąp o potrzebną Ci kwotę, którą będziesz mógł rozłożyć nawet na 40 dogodnych rat.
WRÓĆ