Współczesne urządzenia multimedialne pełnią dużo różnorodnych funkcji, dostarczając tym samym wiele rozrywki całej rodzinie. Jednym z najpopularniejszych dylematów, związanych z wymianą sprzętu na nowy model, jest wybór pomiędzy konsolą a komputerem stacjonarnym. Jaki sprzęt powinieneś kupić, aby jak najlepiej spełnił Twoje oczekiwania?
Podobieństwa pomiędzy konsolą a komputerem
Różnią się (niemal) wszystkim: systemem operacyjnym, urządzeniem kontrolnym oraz domyślnym przeznaczeniem. Obydwa rodzaje sprzętów łączy jednak niezwykle szerokie spektrum multimedialnych możliwości, z których skorzystać może cała rodzina, takich jak:
- odtwarzanie filmów DVD/BlueRay oraz muzyki,
- odtwarzanie filmów za pośrednictwem portali streamingowych oraz VOD (Netflix, YouTube, HBO GO, Ipla, Player),
- dostęp do internetu,
- granie w gry w trybie jednoosobowym oraz wieloosobowym online bądź na jednym urządzeniu.
Rozważając wszystkie za i przeciw dotyczące wyboru poszczególnych urządzeń, warto zastanowić się nad ich przeznaczeniem oraz korzyściami, do których dają dostęp. O czym powinieneś pamiętać, aby zakupiony sprzęt dobrze Ci służył przez kolejne lata?
Komputer stacjonarny – wielofunkcyjny kombajn
Rozmaici specjaliści od kilkunastu lat wieszczą koniec ery komputerów stacjonarnych, które miały być wyparte najpierw przez laptopy, a potem przez smartfony. „Skrzynki” nie tracą jednak na popularności. Stanowią doskonały kompromis pomiędzy ceną a mobilnością – laptopy o zbliżonych parametrach kosztują nawet dwukrotnie więcej od komputera stacjonarnego.
Kiedy warto zatem zainwestować w tradycyjnego peceta? Najbardziej oczywistym wariantem byłaby sytuacja, w której duża moc obliczeniowa jest Ci niezbędna do pracy, takiej jak grafika komputerowa, projektowanie trójwymiarowe czy programowanie. W przypadku, w którym komputer domowy pełni jedynie podstawowe funkcje, związane z codziennym korzystaniem z komunikatorów czy zakupami on-line, wystarczający okaże się przeciętny laptop, który kosztuje ok. 1000 złotych. Rozwiązanie to ma też inne zalety – brak ogólnodostępnego komputera sprawi, że łatwiej będzie Ci monitorować aktywność swojego dziecka w internecie, będziesz też w stanie fizycznie ograniczyć mu dostęp do sprzętu pod swoją nieobecność.
Konsola do gier – centrum rozrywki dla całej rodziny
Za konsolą do gier (PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Wii) z pewnością przemawia cena – wszystkie powyższe konsole oscylują wokół 1500 zł, podczas gdy solidny komputer do grania potrafi kosztować nawet trzykrotnie więcej. Rozwiązanie to z pewnością sprawdza się w przypadku młodszych dzieci. Dzięki podpięciu konsoli do telewizora w salonie, rodzicowi jest o wiele łatwiej kontrolować treści oglądane przez dziecko.
Jest to także rozrywka dla całej rodziny – konsole przodują w liczbie wykorzystywanych kontrolerów alternatywnych, takich jak instrumenty muzyczne czy kamery i urządzenia do gier ruchowych. Dodatki te sprawiają, iż gra na konsoli łączy wysiłek fizyczny z intelektualnym, przyczyniając się do psychomotorycznego rozwoju Twoich dzieci. Należy jednak pamiętać, iż zakup konsoli sprawdzi się najlepiej w domach, w których znajduje się już starszej daty komputer bądź laptop. Ułatwi to codzienne surfowanie po sieci i usprawni fundamentalne procedury.
W zakupie wybranego urządzenia pomoże Ci TAKTO Finanse, wiarygodny pożyczkobiorca, gwarantujący przejrzystą i zrozumiałą umowę oraz dogodne raty. Pomożemy Ci spełnić Twoje marzenia – wystarczy jedynie w kilka minut uzupełnić nasz formularz!
WRÓĆ