Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

PIT 2022 – kompendium najważniejszych zmian

OSZCZĘDZANIE Opublikowano: 29.03.2022

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych każdego roku przechodzi szereg nowelizacji. W poniższym artykule przedstawiamy skrócone informacje na temat najważniejszych zmian w rozliczeniu dochodów za 2021 rok. Co przyniesie nam PIT 2022? Zapraszamy do zapoznania się z naszym zestawieniem.

PIT 2022 – kompendium najważniejszych zmian

PIT 2022 – rozbudowa ulgi dla młodych

Ulga dla młodych to zwolnienie z opodatkowania dla osób zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę, umowę zlecenie czy pracę nakładczą, które nie skończyły jeszcze 26 roku życia. Zgodnie z nowymi przepisami, zakres ten zostanie rozszerzony o praktykę absolwencką oraz staż uczniowski.

 

Ulga abolicyjna dla pracujących poza Polską

Wysokość ulgi abolicyjnej jest równa różnicy kwoty, jaką tracą polscy rezydenci podatkowi zatrudnieni za granicą, którzy rozliczają się w Polsce metodą proporcjonalnego rozliczenia. Wysokość ulgi do tej pory nie podlegała limitom – w przypadku rozliczenia PIT 2022 za 2021 r. nie może przekroczyć 1360 zł, czyli wysokości kwoty zmniejszającej podatek. Limit ten nie ma zastosowania w przypadku osób zarobkujących w oparciu o umowę o pracę, zlecenie czy kontraktów menedżerskich, o ile pochodzące z nich dochody są wypracowywane poza terytorium lądowym. Obejmuje to m.in. pilotów, stewardessy, marynarzy i szeroko rozumianą załogę samolotów oraz okrętów.

Danina cukrowa

Ostateczny koszt daniny cukrowej zostaje przerzucony na konsumenta. Opłata ta jest nakładana na napoje z dodatkiem cukru, tauryny lub kofeiny, a jej wartość może osiągnąć nawet 1,2 zł na litrze napoju. Producenci i detaliści rozliczają się z podatku przy pomocy formularza CUK-2.

Podatek dla sklepów wielkopowierzchniowych

Na sklepy o najwyższych obrotach została nałożona danina od sklepów wielkopowierzchniowych. W momencie, w którym dany sklep przekroczy 17 mln przychodu, będzie musiał uiścić 0,8% podstawy opodatkowania. Próg ten będzie obowiązywał do 170 mln zł – powyżej tego zakresu stawka wyniesie 1,4% nadwyżki podstawy opodatkowania. Sprzedawcy, których sklepy nie przekraczają 17 mln zł przychodu, nie muszą składać deklaracji podatkowej.

Nowe stawki i zasady ryczałtu

PIT 2022 poszerzy zakres możliwości, jaki zapewniał ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Ta metoda działalności zostanie poszerzona o kolejne grupy podatników. Przestaje obowiązywać znaczna część ograniczeń, obowiązujących konkretne branże i usługi, które nie mogły do tej pory rozliczać się w oparciu o ten rodzaj działalności.

PIT 2022 – pozostałe istotne zmiany

Opisane powyżej nowelizacje to zaledwie część zmian obejmujących zarówno podatników, jak i płatników. Wśród pozostałych istotnych nowelizacji warto wymienić:

  • wprowadzenie nowej kategorii spółek nieruchomościowych,
  • zmiany w uldze mieszkaniowej,
  • przesunięcie podatku u źródła na 30 czerwca 2021 r.,
  • indywidualne stawki amortyzacji używanych składników majątku,
  • wprowadzenie ulgi podatkowej dla wspólników w spółkach z tzw. CIT-em estońskim,
  • wprowadzenie konieczności opracowania strategii podatkowej przez dużych podatników,
  • nowe rozliczenie zysków w spółkach jawnych i komandytowych.

Gorąco zachęcamy do lektury wiodących portali finansowych i podatkowych, które regularnie aktualizują dostępną wiedzę na temat rozliczeń PIT 2022.

 

 


Ocena: 5.0/5 ( 1 głosów)  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni

Odpowiedzialny Pożyczkodawca Takto Finanse Takto Finanse podlega pod Ustawę o Kredycie Konsumenckim