Szanowni Państwo,

Z dniem 15.02.2023 r., Takto zakończyło przyjmowanie wniosków pożyczkowych.

Obsługa klientów spłacających swoje zobowiązania pozostaje bez zmian. Wszystkich Klientów posiadających aktywną pożyczkę TAKTO zapraszamy do Panelu Klienta, gdzie znajdą Państwo wszystkie aktualne informacje o swoim zobowiązaniu.
Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

PIT 2022 – kompendium najważniejszych zmian

OSZCZĘDZANIE Opublikowano: 03.03.2022

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych każdego roku przechodzi szereg nowelizacji. W poniższym artykule przedstawiamy skrócone informacje na temat najważniejszych zmian w rozliczeniu dochodów za 2021 rok. Co przyniesie nam PIT 2022? Zapraszamy do zapoznania się z naszym zestawieniem.

PIT 2022 – rozbudowa ulgi dla młodych

Ulga dla młodych to zwolnienie z opodatkowania dla osób zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę, umowę zlecenie czy pracę nakładczą, które nie skończyły jeszcze 26 roku życia. Zgodnie z nowymi przepisami, zakres ten zostanie rozszerzony o praktykę absolwencką oraz staż uczniowski.

 

Ulga abolicyjna dla pracujących poza Polską

Wysokość ulgi abolicyjnej jest równa różnicy kwoty, jaką tracą polscy rezydenci podatkowi zatrudnieni za granicą, którzy rozliczają się w Polsce metodą proporcjonalnego rozliczenia. Wysokość ulgi do tej pory nie podlegała limitom – w przypadku rozliczenia PIT 2022 za 2021 r. nie może przekroczyć 1360 zł, czyli wysokości kwoty zmniejszającej podatek. Limit ten nie ma zastosowania w przypadku osób zarobkujących w oparciu o umowę o pracę, zlecenie czy kontraktów menedżerskich, o ile pochodzące z nich dochody są wypracowywane poza terytorium lądowym. Obejmuje to m.in. pilotów, stewardessy, marynarzy i szeroko rozumianą załogę samolotów oraz okrętów.

Danina cukrowa

Ostateczny koszt daniny cukrowej zostaje przerzucony na konsumenta. Opłata ta jest nakładana na napoje z dodatkiem cukru, tauryny lub kofeiny, a jej wartość może osiągnąć nawet 1,2 zł na litrze napoju. Producenci i detaliści rozliczają się z podatku przy pomocy formularza CUK-2.

Podatek dla sklepów wielkopowierzchniowych

Na sklepy o najwyższych obrotach została nałożona danina od sklepów wielkopowierzchniowych. W momencie, w którym dany sklep przekroczy 17 mln przychodu, będzie musiał uiścić 0,8% podstawy opodatkowania. Próg ten będzie obowiązywał do 170 mln zł – powyżej tego zakresu stawka wyniesie 1,4% nadwyżki podstawy opodatkowania. Sprzedawcy, których sklepy nie przekraczają 17 mln zł przychodu, nie muszą składać deklaracji podatkowej.

Nowe stawki i zasady ryczałtu

PIT 2022 poszerzy zakres możliwości, jaki zapewniał ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Ta metoda działalności zostanie poszerzona o kolejne grupy podatników. Przestaje obowiązywać znaczna część ograniczeń, obowiązujących konkretne branże i usługi, które nie mogły do tej pory rozliczać się w oparciu o ten rodzaj działalności.

PIT 2022 – pozostałe istotne zmiany

Opisane powyżej nowelizacje to zaledwie część zmian obejmujących zarówno podatników, jak i płatników. Wśród pozostałych istotnych nowelizacji warto wymienić:

  • wprowadzenie nowej kategorii spółek nieruchomościowych,
  • zmiany w uldze mieszkaniowej,
  • przesunięcie podatku u źródła na 30 czerwca 2021 r.,
  • indywidualne stawki amortyzacji używanych składników majątku,
  • wprowadzenie ulgi podatkowej dla wspólników w spółkach z tzw. CIT-em estońskim,
  • wprowadzenie konieczności opracowania strategii podatkowej przez dużych podatników,
  • nowe rozliczenie zysków w spółkach jawnych i komandytowych.

Gorąco zachęcamy do lektury wiodących portali finansowych i podatkowych, które regularnie aktualizują dostępną wiedzę na temat rozliczeń PIT 2022.

 

 Ocena: 5.0/5 ( 1 głosów)  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni