Większość osób zapomina, że zakup roweru rządzi się takimi samymi prawami jak wybór auta. Cena to nie jedyne (choć bardzo ważne) kryterium – równie istotne jest przeznaczenie pojazdu. Rower górski niekoniecznie sprawdzi się w zurbanizowanym środowisku, miejski natomiast rekreacyjną wycieczkę w góry może przypłacić groźną i kosztowną awarią. Jakie czynniki należy rozważyć w pierwszej kolejności przy zakupie roweru?
Rower górski – dla miłośników tras nieoczywistych
Rowery górskie dzielą się na dwie podstawowe grupy: MTB (mountain bike), przeznaczone głównie do tras górskich oraz ATB (all terrain bike), które nie są skonstruowane z myślą o konkretnym rodzaju nawierzchni. Wbrew pozorom, asfalt czy kostka brukowa nie należą do żadnej z tych kategorii. Wielofunkcyjność tych konstrukcji niekoniecznie sprawdza się w terenach miejskich.
Jakie ograniczenia roweru górskiego należy mieć na uwadze?
Największą różnicę pomiędzy pojazdami MTB i ATB a rowerami miejskimi stanowią montowane w standardzie opony, które charakteryzują się o wiele wyższą przyczepnością i oporem. Cecha ta, szczególnie przydatna w przypadku nierównej bądź śliskiej nawierzchni, nie jest potrzebna w środku miasta. Warto też zaznaczyć, że na rowerze górskim pedałuje się z większym wysiłkiem, a pojazd porusza się nieco wolniej niż jego miejski odpowiednik.
Decydując się na zakup roweru górskiego, należy mieć na uwadze również inne potencjalne kompromisy. Znaczna liczba modeli nie daje możliwości montażu pełnych błotników, dzięki czemu jazda po mokrych nawierzchniach może nastręczać nie lada problemów. Osobom, które chcą wykorzystać rower do jazdy na zakupy, szczególnie przeszkadzać może brak bagażnika.
Zdecydowanie nie należy kupować pierwszego roweru MTB bez przeprowadzenia próbnej przejażdżki – pojazdy te charakteryzują się zupełnie inną geometrią i „środkiem ciężkości” rowerzysty, przez co nie należą one do najbardziej wygodnych jednośladów.
Rower miejski – ekologiczna alternatywa w betonowej dżungli
Rower miejski to praktyczny i uniwersalny pojazd, który doskonale sprawdzi się na co dzień. Jest dobrym rozwiązaniem, gdy wybierasz się po drobne zakupy, do pracy albo na średniodystansowe wycieczki. Niepodważalną zaletę jego konstrukcji stanowi z pewnością możliwość montażu szerokiego spektrum dodatków, które nierzadko znajdują się już w wersji podstawowej. Do popularniejszych akcesoriów zalicza się dodatkowe oświetlenie, koszyk, bagażnik, błotniki czy chlapacze.
Co ważne, podczas jazdy na rowerze miejskim kierowca nieustannie przebywa w pozycji wyprostowanej. O ile zapewnia ona bardzo dobry kąt widzenia, co pozytywnie przekłada się na czas reakcji rowerzysty, nie jest jednak zbyt wygodna w trakcie szybkich oraz długich przejażdżek.
Konstrukcja pełna kompromisów
Jednoślad miejski nie jest jednak pozbawiony pewnych wad. Nieskomplikowana konstrukcja ułatwia co prawda serwis i konserwację, może jednak poskutkować niemożnością dostosowania pojazdu do trudniejszych tras. Dobrym przykładem jest tutaj przeciętna liczba przełożeń (czyli inaczej przerzutek) roweru miejskiego, która waha się od 3 do 10. O ile na prostej drodze jest ona zupełnie wystarczająca, może nie sprawdzić się w bardziej wymagającym terenie.
Ponieważ rower miejski nie jest pojazdem wyczynowym, konstruktorzy nie dążą do zmniejszenia jego wagi. Jego masa całkowita nierzadko przekracza kilkanaście kilogramów – osoby, które mieszkają w blokach niewyposażonych w windę, powinny wziąć ten fakt pod uwagę.
Wybierz rower, który spełni Twoje oczekiwania
Oba powyższe rodzaje rowerów znakomicie spełniają swoje zadania, nie są jednak konstrukcjami uniwersalnymi, które bez wahania będziesz mógł zabrać zarówno na miejską, jak i na górską wycieczkę. Zakup roweru powinien więc być decyzją przemyślaną, a wybrany jednoślad należy dostosować do stawianych przed nim zadań.
Na kupnie roweru nie warto oszczędzać – w końcu pojazd ten ma niezawodnie służyć Ci przez następnych kilka lat. Brakuje Ci funduszy na zakup wymarzonego modelu? Skontaktuj się z TAKTO Finanse – złożenie wniosku zajmie Ci jedynie kilka minut, a pieniądze mogą znaleźć się na Twoim koncie w ciągu godziny! Wybierz wiarygodnego pożyczkodawcę, świadczącego swe usługi w oparciu o przejrzystą umowę i dostosuj wysokość raty oraz długość zobowiązania do swoich potrzeb.
WRÓĆ