Lipiec i sierpień to specyficzne miesiące, w których znaczna część Polaków udaje się do pracy o wiele chętniej niż zazwyczaj. Nie wynika to bynajmniej z większej motywacji do działania. Kluczową rolę odgrywa wówczas przebywanie w lokalu klimatyzowanym, dzięki czemu przez kilka godzin można cieszyć się chłodem i komfortem. Po powrocie do domu przychodzi im jednak zmierzyć się z temperaturą iście tropikalną, która nierzadko nie spada w nocy poniżej 20 stopni! Jak walczyć z wszechobecnym upałem w obrębie własnych czterech kątów?
Nie otwieraj okien
Wbrew powszechnemu przekonaniu, otwieranie okien w czasie upału nie przynosi ulgi, a wręcz przeciwnie. Uchylamy je, mając nadzieję na łyk świeżego powietrza oraz stworzenie przeciągu, rezultat okazuje się jednak zgoła odmienny. Gorące powietrze z otoczenia wdziera się do mieszkania, mieszając z chłodniejszym, znajdującym się już wewnątrz. Na przekór temu, co mogłoby się wydawać, okna zamknięte w ciągu dnia to jedna z najlepszych metod walki z upałem.
Korzyści płynące z rolet termoizolacyjnych
Warto również zasłonić okna. Ograniczenie dostępu promieni słonecznych do pomieszczeń sprawi, że meble i podłogi przestaną się nagrzewać i oddawać ciepło do środka mieszkania. Należy jednak nadmienić, że nie każda roleta czy zasłona sprawdzi się w tej sytuacji tak samo dobrze. Im jaśniejszy kolor tkanin, tym mniej nagrzeją się one pod wpływem słońca. W skrajnych przypadkach (np. gdy okna znajdują się od strony południowej) warto zainstalować roletę termoizolacyjną. Jest ona wyprodukowana ze specjalnego materiału, charakteryzującego się bardzo wysokim współczynnikiem odbicia promieni słonecznych. Zastosowanie takiego rozwiązania może poskutkować obniżeniem temperatury nawet o kilka stopni!
Klimatyzacja w każdych warunkach
W przypadkach ekstremalnych, gdy jesteś ustawicznie narażony na temperaturę oscylującą wokół 30 stopni, najlepszym rozwiązaniem będzie montaż klimatyzacji. Należy jednak pamiętać, że zakup klimatyzacji ściennej może wiązać się z licznymi problemami natury technicznej oraz prawnej. Jeśli posiadasz mieszkanie, musisz pamiętać, iż poprowadzenie niezbędnych odwiertów w zewnętrznej ścianie budynku może wymagać zgody administracji spółdzielni mieszkaniowej. Warto również zasięgnąć opinii eksperta w sprawie najlepszego miejsca na jej montaż, w którym działanie klimatyzacji obejmie całe mieszkanie. Problemu tego nie mają mieszkańcy domów jednorodzinnych, którzy bez żadnych formalności mogą zamontować klimatyzację w dowolnym miejscu.
Gdy klimatyzacja ścienna nie jest możliwa
Trudności z instalacją ścienną nie oznaczają jednak, że należy zrezygnować z zakupu klimatyzacji. Doskonałym rozwiązaniem jest wówczas klimatyzator. Działa on na podobnej zasadzie co lodówka, realnie schładzając powietrze w obrębie mieszkania i wytwarzając przy tym znaczne ilości ciepła. Należy więc pamiętać, że dobry klimatyzator musi zawierać specjalną rurę, którą wystawia się za okno celem odprowadzenia ciepła do atmosfery.
Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest zakup wiatraka, który stworzy przyjemne uczucie chłodu, lecz nie będzie wpływał bezpośrednio na temperaturę w mieszkaniu. Warto rozważyć wówczas kupno dwóch wiatraków i ustawienie ich w strategicznych miejscach. Powstała dzięki temu cyrkulacja powietrza przełoży się na zwiększony komfort przebywania w pomieszczeniu.
Planujesz instalację klimatyzacji ściennej w swoim domu? Rozważasz zakup zaawansowanego klimatyzatora do mieszkania? O brakującą sumę wystąp do TAKTO Finanse – wiarygodnego pożyczkodawcę, z którym bez problemu ustalisz wysokość miesięcznego zobowiązania i podpiszesz przejrzystą, zrozumiałą umowę. Zwalcz upał ramię w ramię z TAKTO
WRÓĆ