Tani dostęp do kultury w Internecie
W ciągu ostatnich lat, w Polsce i na całym świecie, pojawiło się wiele źródeł legalnego dostępu do filmów, seriali, muzyki, książek oraz gier komputerowych. Usługi te działają w oparciu o tzw. model subskrypcyjny – dostęp do pełnej bazy wymaga comiesięcznego uiszczenia opłaty. System oparty o rozwiązania abonamentowe posiadają liczne zalety, wiążą się jednak z pewnymi ograniczeniami. Dlaczego warto rozważyć subskrypcję dostępu do wybranego portalu?
Korzyści i wady systemów abonamentowych
Większość usług, opartych na modelu subskrypcyjnym, oferuje darmowy (bądź przeceniony) pierwszy miesiąc dostępu, dzięki czemu możesz zapoznać się z ofertą danego serwisu. W przeciwieństwie do większości abonamentów telewizji kablowej, korzystając z platform z filmami lub książkami masz możliwość rezygnacji z dostępu (i opłacania usługi) w dowolnym momencie trwania umowy. Warto również pamiętać, że większość usług subskrypcyjnych oferuje dostęp do swoich zasobów na komputerze, telewizorze, smartfonie i tablecie w ramach jednego konta i jednej opłaty.
Ten model biznesowy nie każdemu jednak odpowiada. Opłacając dostęp do serwisu nigdy nie stajesz się właścicielem danego filmu bądź książki, a możliwość korzystania z niego upływa wraz z zakończeniem subskrypcji. System ten nie jest korzystny dla osób, pragnących wykupić dostęp wyłącznie do pojedynczych seriali czy gier – lepszym rozwiązaniem może okazać się nabycie pojedynczych tytułów, które zostaną w Twojej kolekcji na zawsze.
Filmy i seriale
Usługi streamingowe filmów i seriali są (obok gier komputerowych) najbardziej podzielonym segmentem ofert abonamentowych. Największą popularnością w Polsce cieszą się Netflix i HBO GO – oferta obu platform opiera się zarówno na autorskich produkcjach, jak na kinowych przebojach i filmowych klasykach, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Sytuacja na rynku z pewnością ulegnie zmianie w chwili europejskiej premiery usługi Disney Plus. Na razie data debiutu pozostaje jeszcze nieznana.
Muzyka
Najpopularniejszym portalem do słuchania muzyki w Polsce jest Spotify. W przeciwieństwie do większości usług streamingowych, posiada on darmową wersję, nakładającą na użytkowników pewne ograniczenia. Są one związane głównie z obecnością reklam i niemożliwością korzystania z kompletu funkcji. Do alternatyw względem szwedzkiej aplikacji należą m.in. Tidal i Deezer.
Książki
Jednym z najciekawszych usług subskrypcyjnych na polskim rynku jest oferta firmy Legimi, zawierająca dostęp do kilkudziesięciu tysięcy książek i audiobooków. Dodatkowo, kupujący wybierając abonament na dwa lata może otrzymać dostosowany do wymogów aplikacji czytnik e-booków.
Gry na PC i konsole
W przypadku gier, klienci mają do czynienia z sytuacją podobną jak w przypadku filmów i seriali. Ofert abonamentowych jest kilka – w zależności od platformy do grania i odpowiedzialnego za dystrybucję producenta, wyróżnić można m.in. PlayStation Plus, Xbox Game Pass, Origin Access czy uplay+. Dobrym rozwiązaniem powyższej klęski urodzaju może być cykliczna zmiana opłacanego abonamentu, dzięki czemu będziesz w stanie maksymalnie wykorzystać oferowaną bazę gier.
Wszystkie powyższe rozwiązania mogą przyczynić się do wypracowania zauważalnych oszczędności. Jednakże, w kryzysowych sytuacjach, mogą one okazać się niewystarczające. Planując pożyczkę, zapoznaj się z ofertą TAKTO Finanse – rzetelnego pożyczkodawcy, oferującego wsparcie finansowe na dogodnych i elastycznych warunkach.
WRÓĆ