Stało się. Wziąłeś pożyczkę i nie możesz jej spłacić. Rozbiłeś auto. Straciłeś pracę. Potrzebujesz większej ilości gotówki, a oszczędności mizerne lub żadne. Ogarnia Cię panika, a sytuacja wydaje się być bez wyjścia. Spokojnie. Na pewno uda Ci się ją opanować, tylko najpierw opanuj swoje emocje i dopuść do głosu rozsądek.
Nie zaprzątaj sobie głowy obwinianiem siebie czy kogokolwiek innego za powstałą sytuację. Swoją energię skup na próbie rozwiązania problemu.
Przeanalizuj sytuację
Spisz na kartce kwotę, jaką masz do zapłaty i termin, w którym musisz uregulować całe zobowiązanie (zazwyczaj nieprzewidziane wydatki trzeba uregulować zdecydowanie za szybko). Przelicz, ile wolnych środków masz obecnie do swojej dyspozycji (na przykład oszczędności czy też środki zgromadzone na lokacie). Dokładnie oblicz, ile pieniędzy potrzebujesz.
Negocjuj
Jeśli już wiesz, jakimi środkami dysponujesz i jak wiele Ci brakuje do uregulowania zobowiązania, podejmij negocjacje. Jeśli przyczyną Twoich problemów finansowych jest dług, zapytaj o ewentualne jego rozłożenie na raty lub też przesunięcie terminu spłaty.
Zwiększ dochody
Być może to ostatnia rzecz, o jakiej byś pomyślał, ale większe zarobki to szansa na szybkie wyjście z kryzysu. Może mógłbyś wziąć nadgodziny w pracy? A może masz zdolności czy umiejętności, za które ktoś chętnie zapłaci – na przykład świetnie tłumaczysz fizykę albo umiesz układać kafelki? Przemyśl na spokojnie, czego mógłbyś się podjąć, by zarobić więcej. A może udałoby Ci się wynegocjować podwyżkę – sprawdź, jak o nią poprosić.
Pożycz pieniądze
Rozważ wzięcie pożyczki. Pamiętaj jednak, żeby nie brać na siebie kolejnego zobowiązania finansowego, by uregulować poprzednie, bo to nakręca niebezpieczną spiralę długów. Pieniądze możesz pożyczyć od rodziny, przyjaciół, banku lub sprawdzonej firmy pożyczkowej (na przykład gdy potrzebujesz pieniędzy na cito lub gdy obawiasz się, że bank nie udzieli Ci kredytu). Ale niech mniej restrykcyjne warunki udzielania pożyczek przez sektor pozabankowy nie skłonią Cię do nieprzemyślanych kroków – na przykład do zawyżenia Twojej zdolności kredytowej – pamiętaj, że firmy sprawdzają swoich klientów. A gdybyś trafił na firmę, która akurat tego nie zrobi, narażasz się na trudności w spłaceniu zobowiązania. Podając prawdziwe dane, możesz być pewien, że pożyczka będzie dostosowana do Twoich możliwości.
Ogranicz wydatki
Nawet jeśli najgorsze już za Tobą i masz poczucie, że sytuacja jest względnie opanowana, bądź czujny, dopóki nie wywiążesz się ze wszystkich zobowiązań. Ogranicz niepotrzebne wydatki do minimum. Od razu po każdej wypłacie spłać ratę ciążącego na Tobie długu, najlepiej z nadpłatą. Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę, bo możesz już nie mieć z czego odłożyć.
Pamiętaj, że sytuacje awaryjne się zdarzają. Najlepszym sposobem na wyjście z nich jest wyłączenie emocji i włączenie myślenia.
Przeczytaj także, gdzie pożyczyć pieniądze na cito >
Przerosły Cię wydatki? Doradca TAKTO Finanse służy pomocą.
WRÓĆ