Szanowni Państwo,

Z dniem 15.02.2023 r., Takto zakończyło przyjmowanie wniosków pożyczkowych.

Obsługa klientów spłacających swoje zobowiązania pozostaje bez zmian. Wszystkich Klientów posiadających aktywną pożyczkę TAKTO zapraszamy do Panelu Klienta, gdzie znajdą Państwo wszystkie aktualne informacje o swoim zobowiązaniu.
Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Jak wziąć bezpieczną pożyczkę?

POŻYCZKI Opublikowano: 23.02.2018

Bezpieczna pożyczkaOdkąd firmy pożyczkowe z sektora pozabankowego podlegają pod Ustawę o kredycie konsumenckim, korzystać z nich można równie bezpiecznie, jak z kredytów oferowanych przez banki. Pod warunkiem, że wybierzesz firmę, której możesz zaufać, jak też dobrze rozważysz swoje możliwości spłaty zaciągniętego zobowiązania. Zatem sprawdź, jak wziąć bezpieczną pożyczkę.

Sprawdź pożyczkodawcę

Rynek pozabankowy obfituje w różnego rodzaju firmy pożyczkowe. Jak wybrać tę wiarygodną? Przede wszystkim sprawdź, czy firma jest wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego – taki wpis potwierdza faktyczne istnienie firmy. Aby zweryfikować wybraną firmę, możesz skorzystać z internetowej wyszukiwarki podmiotów.

Rejestr Firm Pożyczkowych

Sprawdź także, czy firma widnieje w Rejestrze Firm Pożyczkowych, prowadzonym od lipca ubiegłego roku. Każda nowopowstała instytucja pożyczkowa musi na wstępie uzyskać taki wpis, aby rozpocząć swoją działalność. Z kolei firmy już istniejące w momencie uruchomienia rejestru, miały pół roku by o taki wpis wnioskować.

Czy jeśli nie znajdziesz wybranej firmy w Rejestrze Firm Pożyczkowych, firma ta jest niewiarygodna? Niekoniecznie - ponieważ KNF ma pół roku na dokonanie wpisu w przypadku firm istniejących przed 22 lipca, może się zdarzyć, że na liście nie znajdziesz firmy, która jak najbardziej jest wiarygodna i spełnia wszystkie stawiane jej wymagania, ale w tym momencie oczekuje na wpis. Dopiero mniej więcej w lipcu 2018 roku listę będzie można uważać za kompletną (nie licząc firm, które będą powstawać w międzyczasie). Weź jednak pod uwagę, że KNF może z rejestru wykreślić podmiot, który przestanie spełniać minimalne wymagania ustawowe dla obecności na takiej liście.

Sprawdź ostrzeżenia

Na pewno jednak powinieneś sprawdzić, czy wybrana przez Ciebie firma pożyczkowa nie figuruje na liście ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Co prawda firmy pożyczkowe nie podlegają nadzorowi KNF, ale KNF podaje do publicznej wiadomości informacje o złożonych przez siebie zawiadomieniach o podejrzeniu popełnienia przestępstwa m.in. z art. 171 ust. 1-3 ustawy Prawo Bankowe – na przykład gdy firma działa nielegalnie. Sprawdź, czy ta wybrana przez Ciebie nie znajduje się na takiej liście.

Realnie oceń swoje możliwości

Pamiętaj, że to Ty jesteś odpowiedzialny za spłatę swoich zobowiązań, więc nawet jeśli pożyczkodawca nie sprawdzi rzetelnie Twojej zdolności kredytowej, nie zawyżaj swoich dochodów, ani też nie utajniaj innych zobowiązań. Pożyczka tylko wtedy będzie bezpieczna, kiedy będziesz miał realne możliwości jej spłaty.

Rzetelna instytucja finansowa, nawet jeśli proponuje krótkie terminy rozpatrywania wniosków o pożyczkę, powinna sprawdzić Twoją historię kredytową w BIK. Zrobi to dla Twojego bezpieczeństwa, ale powinieneś wiedzieć, że możesz budować swoją pozytywną historię i w miarę możliwości należy to zrobić - przeczytaj więcej o Twojej historii w BIK.

 

Jeśli potrzebujesz niewielkiej kwoty, rozważ wzięcie pożyczki krótkoterminowej. Gdy potrzebujesz większej gotówki – rozważ pożyczkę ratalną – pożyczona suma zostanie rozłożona na raty, które będziesz mógł spłacać w dłuższym terminie.

Dokładnie zapoznaj się z warunkami umowy

Wiarygodność firmy na pierwszym miejscu, a zaraz za nią warunki umowy. Dokładnie zapoznaj się z jej treścią, by obyło się bez przykrych niespodzianek. I jeszcze ważna rzecz - chroń swoje dane osobowe w internecie. Nie podawaj ich, jeśli nie możesz obdarzyć potencjalnego pożyczkodawcy zaufaniem.

Bezpiecznie pożycz i spłać

Kiedy w wiarygodnej firmie weźmiesz pożyczkę dostosowaną do Twoich możliwości, nie będziesz mieć problemów z uregulowaniem swoich zobowiązań na czas. Jednak zawsze, kiedy masz dług, staraj się nie wydawać niepotrzebnie pieniędzy, a odkładać je, by nadpłacać pożyczkę lub też zabezpieczyć się na wypadek, gdyby coś poszło nie tak – na przykład poza spłatą kolejnej raty pożyczki zdarzyłaby się awaria lodówki. Żyć oszczędnie warto zawsze, a w przypadku, kiedy ciąży na Tobie jakikolwiek dług, jest to właściwie Twój obowiązek.

Zanim pożyczysz, przeczytaj >

 

Źródło: knf.gov.pl polskatimes.pl

 

Chcesz bezpiecznie pożyczyć pieniądze? Skontaktuj się z doradcą TAKTO Finanse.Ocena: 5.0/5 ( 1 głosów)  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni