Chcesz pożyczyć pieniądze? Sprawdź, jakie błędy popełniają pożyczkobiorcy, by ich nie powielać i ubiegać się o pożyczkę bezbłędnie.
Byle szybko, byle jak
Kiedy decydujesz się na wzięcie pożyczki, zazwyczaj zależy Ci na czasie, jak większości pożyczkobiorcom. W pośpiechu nie zwracasz uwagi na wiarygodność pożyczkodawcy, a jedynie na obietnicę szybkiej gotówki przy minimum formalności. To podstawowy błąd, choć z pozoru wydaje się, że to Ty powinieneś być wiarygodny w oczach pożyczkodawcy, a nie na odwrót (w końcu to on Tobie pożycza pieniądze). Tymczasem biorąc pożyczkę od nieuczciwej firmy, można sobie przysporzyć sporo kłopotów. Począwszy od wzięcia pożyczki nieadekwatnej do swoich możliwości finansowych (a tak może się stać wówczas, gdy firma pożyczkowa pożycza pieniądze bez rzetelnej weryfikacji osoby ubiegającej się o pożyczkę) po udostępnienie swoich danych osobowych przestępcom (na przykład podając je w internetowych formularzach kontaktowych bez zweryfikowania firmy). Dlatego zanim podpiszesz umowę, dokładnie prześwietl przyszłego pożyczkodawcę.
I tu, i tam, a w konsekwencji nigdzie
Myślisz, że im więcej złożysz wniosków o pożyczkę, tym większa szansa, że ją dostaniesz? Pamiętaj, że każde Twoje wnioskowanie o kredyt lub pożyczkę jest odnotowywane w bazie BIK. Firmy pożyczkowe przed udzieleniem pożyczki sprawdzają w BIKu swoich potencjalnych klientów, ich zadłużenie i historię kredytową. Fakt wnioskowania o kilka pożyczek jednocześnie informuje o ryzyku niewypłacalności potencjalnego klienta w przypadku, gdyby suma zaciągniętych zobowiązań przekroczyła jego możliwości finansowe.
Niewygodna pożyczka
Kolejny błąd sporej ilości pożyczkobiorców to niedopasowanie pożyczki do ich możliwości finansowych lub faktycznych potrzeb. Zarówno pożyczenie za małej, jak i za dużej kwoty może być kłopotliwe. Dlatego dobrze przemyśl o jakie pieniądze wnioskować. Jeśli pożyczysz za dużo, możesz być pewien, że nadwyżka rozejdzie się w błyskawicznym tempie na bliżej nieokreślone cele. Jeśli pożyczona suma będzie za mała, nie rozwiążesz swoich problemów finansowych i wciąż będziesz musiał skądś wziąć pieniądze.
Pożyczkobiorcy biorą też pożyczki niedopasowane do swoich możliwości finansowych – ze względu na wysokość pożyczonej sumy, terminu jej spłaty lub wysokości rat. Zanim weźmiesz pożyczkę, upewnij się, czy będziesz ją w stanie ją spłacać wygodnie i zgodnie z warunkami umowy.
Nieznajomość treści umowy szkodzi
Brak wnikliwego zapoznania się z treścią umowy - ten błąd jest właściwie standardem. Pożyczkobiorcy często podejmują decyzję o wzięciu pożyczki jedynie na podstawie cząstkowych informacji przekazanych w reklamie lub ulotce (gdzie nie ma miejsca na wszystkie szczegóły, zwłaszcza te mniej atrakcyjne). Pożyczkobiorcy nie czytają umów lub też ich nie rozumieją. Nieuczciwe firmy celowo konstruują je tak, aby zniechęcały do wnikliwego czytania. Tymczasem prawnie wymagana jest ich czytelna forma. Pamiętaj, że podpisując umowę akceptujesz jej warunki. Przeczytaj, na co się zgadzasz. Jeśli nie rozumiesz zapisów umowy, skonsultuj się z przedstawicielem firmy pożyczkowej.
Zauważ, że pożyczkodawca często spieszy się, byś szybko mógł otrzymać środki i może się pomylić. Proces rozpatrywania wniosków o pożyczkę jest dużo szybciej przeprowadzany, niż w przypadku wnioskowania o kredyt w banku. Ty nie musisz się spieszyć. Jeśli chcesz uniknąć błędów przy ubieganiu się o pożyczkę, znajdź czas na przeanalizowanie wysokości zaciąganego zobowiązania, sprawdzenie wiarygodności pożyczkodawcy, wnikliwe zapoznanie się z warunkami umowy. W ten sposób będziesz miał pewność, że Twoja decyzja o wzięciu pożyczki była dobrą decyzją.
Przeczytaj także jak sprawdzić wiarygodność firmy pożyczkowej >
Chcesz uniknąć błędnych decyzji przy wyborze firmy pożyczkowej? Zdecyduj się na pożyczkę w TAKTO Finanse.
WRÓĆ