Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Brak pieniędzy na spłatę kredytu – co robić?

OSZCZĘDZANIE Opublikowano: 01.07.2022

Podnoszone od wielu miesięcy stopy procentowe i galopująca inflacja sprawiają, że coraz więcej kredytobiorców mierzy się z poważnym problemem, jakim jest brak pieniędzy na spłatę kredytu. Czy aktualne przepisy umożliwiają osobom zadłużonym częściowe odroczenie bądź zmniejszenie wysokości obecnego zobowiązania? Dostępna gama możliwości jest ściśle powiązana z charakterem kredytu.

Brak pieniędzy na spłatę kredytu hipotecznego, czyli wakacje kredytowe

W ostatnich miesiącach brak pieniędzy na spłatę kredytu dał się we znaki przede wszystkim osobom posiadającym kredyt hipoteczny. W przypadku umów zawartych w okresie historycznie niskich stóp procentowych (0,1% stopy referencyjnej), obecna wysokość raty może być nawet dwukrotnie wyższa niż w momencie zawarcia umowy. Co więcej, Rada Polityki Pieniężnej nie jest w stanie określić, jak wiele podwyżek stóp procentowych jest jeszcze przed nami.

Rosnące koszty kredytów hipotecznych w połączeniu z wysoką ceną paliw i energii sprawiły, że rząd rozpoczął prace nad pakietem pomocowym dla kredytobiorców, obejmujący m.in. odstąpienie od dotychczasowego wskaźnika WIBOR (który wielu specjalistów określa jako nieadekwatny), zwiększenie budżetu funduszu wsparcia dla kredytobiorców oraz możliwość ośmiokrotnego skorzystania z wakacji kredytowych na przestrzeni 2022 i 2023 roku.

Jeśli cierpimy na brak pieniędzy na spłatę kredytu, możemy ubiegać się o wakacje kredytowe przez 4 miesiące w 2022 roku (po 2 msc na III i IV kwartał) oraz 4 miesiące w roku kolejnym (po 1 miesiącu na każdy kwartał). Skorzystanie z wakacji kredytowych ma wydłużyć okres kredytowania o analogiczny okres – jeśli zdecydujemy się na 5 miesięcy wakacji kredytowych, umowa hipoteczna będzie obowiązywać przez 5 miesięcy dłużej.

Brak pieniędzy na spłatę kredytu pozabankowego – poznaj możliwe opcje

Choć pozabankowe pożyczki długoterminowe nie są narażone na drastyczny wzrost wysokości oprocentowania (jak ma to miejsce w przypadku kredytów hipotecznych), ich posiadacze również mogą być narażeni na problemy, które wywołuje brak pieniędzy na spłatę kredytu. Osoby, które znajdą się w takiej sytuacji, powinny pamiętać, że warunki pożyczki mogą być renegocjowane – najgorszym możliwym rozwiązaniem byłoby zaprzestanie spłaty pożyczki.

Gdy doskwiera nam brak pieniędzy na spłatę kredytu, możemy ubiegać się o udzielenie wakacji kredytowych lub rozłożenie całości pożyczki na dłuższy okres, co obniży wysokość naszego miesięcznego zobowiązania. Warto pamiętać, że terminowa spłata leży w interesie obu zainteresowanych stron – jeśli uregulowanie zobowiązania będzie wymagać drobnych zmian w dotychczasowej umowie, doradca finansowy z pewnością zaproponuje optymalne rozwiązanie.

Postaw na długoterminową pożyczkę od naszej firmy

Szukasz pożyczkodawcy, przy którym nie będziesz musiał obawiać się o brak pieniędzy na spłatę kredytu? Skorzystaj z oferty TAKTO Finanse – umożliwiamy podział pożyczki na nawet 42 niskie raty, zaczynających już od kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Już dziś zapoznaj się z naszym kalkulatorem pożyczkowym i dołącz do naszych zadowolonych klientów.

 Ocena: 5.0/5 ( 1 głosów)  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni