Pieniądze znikają w tajemniczy sposób i nie wiesz, jak to się dzieje? Możesz w prosty sposób sprawdzić, na co je przeznaczasz i oszacować swoje wydatki. Nie wiesz jak to zrobić? TAKTO Finanse Ci pomoże! Z artykułu dowiesz się, jak opracować budżet domowy.
5 KROKÓW DO STWORZENIA DOMOWEGO BUDŻETU
KROK 1: Przeprowadź miesięczny eksperyment
Przez miesiąc zbieraj paragony i wrzucaj je do pudełka, które wcześniej przygotujesz. W ostatni dzień miesiąca zrób tabelkę z listą wszystkich wydatków. Zobacz, jakie kategorie zakupów się powtarzają, mogą to być np. wydatki na jedzenie, ubrania i akcesoria, przedmioty do domu, samochód. Notuj także opłaty, których dokonujesz przez internet, na przykład za mieszkanie, media czy kwoty wydane na zakup produktów w sklepach online. Eksperyment pozwoli Ci ocenić, na co przeznaczasz najwięcej pieniędzy oraz poznać swoje potrzeby.
KROK 2: Stwórz budżet skrojony dla Ciebie
Gdy uzyskasz wiedzę na temat swoich wydatków możesz przystąpić do opracowania planu. Być może niektóre z Twoich wydatków są niepotrzebne i mógłbyś je ograniczyć albo zupełnie wyeliminować? Jeżeli na przykład codziennie jesz lunch w restauracji to łatwo możesz zmniejszyć wydatki przygotowując obiady w domu. Koszty transportu do pracy ograniczysz, jeżeli zamiast samochodem będziesz dojeżdżać środkami komunikacji miejskiej albo rowerem. Poszukaj zamienników produktów, których używasz, być może produkty innych marek są tańsze i równie dobre.
KROK 3: Wypisz stałe wydatki
Co miesiąc płacisz czynsz za mieszkanie, prognozy rachunków za prąd, gaz i wodę, rachunek za telewizję i internet? To Twoje stałe wydatki. Możesz popracować nad ich zmniejszeniem, np. wymienić żarówki w domu na takie, które zużywają mniej energii, brać prysznic zamiast kąpieli w wannie czy zawrzeć bardziej korzystną umowę z operatorem telewizyjnym. Innym Twoim stałym wydatkiem może być np. koszt biletu miesięcznego na komunikację miejską, karnetu na siłownię czy raty pożyczki, którą spłacasz. Dodaj do siebie kwoty wszystkich stałych wydatków, a uzyskaną sumę odejmij od wysokości Twojej pensji. W ten sposób zobaczysz, ile pieniędzy zostaje Ci na inne rzeczy, których potrzebujesz, np. jedzenie, ubrania, a także na przyjemności.
KROK 4: Pamiętaj o wydatkach sezonowych
Twoje wydatki w różnych miesiącach prawdopodobnie będą się różnić, ponieważ wraz ze zmieniającymi się porami roku będą się zmieniać Twoje potrzeby. Gdy po okresie zimowym otrzymasz wyrównanie rachunków może się okazać, że trzeba będzie dopłacić pewną sumę pieniędzy. Sezonowymi wydatkami będą zakup opon zimowych, podręczników i przyborów szkolnych, kwoty wydawane w związku ze świętami czy na wakacyjne wyjazdy. Umieść takie wydatki w Twoim budżecie.
KROK 5: Uwzględnij w budżecie wydatki Twoich bliskich
Jeśli mieszkasz sam(a) to możesz pominąć ten punkt, jednak jeżeli dysponujesz pieniędzmi wspólnie z partnerem/partnerką albo mieszkasz z rodziną to pamiętaj o uwzględnieniu w budżecie wszystkich osób, razem z którymi tworzysz gospodarstwo domowe. Wpisz w tabelce nie tylko swoje zarobki, ale także zarobki Twojego partnera/Twojej partnerki oraz Wasze szacowane wydatki na jedzenie, ubrania, przyjemności. Sprawdzaj, czy wydatki mieszczą się w ustalonych granicach, w razie potrzeby modyfikuj swój budżet, dostosowując go do potrzeb Twoich, Twoich bliskich oraz do sytuacji.
Potrzebujesz zasilić swój budżet domowy? >>> Skontaktuj się z TAKTO Finanse!
WRÓĆ