Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Cel oszczędzania - jak wybrać?

OSZCZĘDZANIE Opublikowano: 04.01.2018

Cel oszczędzania - jak wybrać?Chcesz oszczędzać? Sprecyzuj swój cel. Bez niego oszczędzanie nie będzie miało większego sensu, bo bez motywacji, długo w nim nie wytrwasz. Nic nie motywuje bardziej do oszczędzania, niż właśnie cel, do którego zmierzasz.

 

Cel oszczędzania

 

Najprościej byłoby za cel postawić sobie realizację jednego z marzeń, które wymaga określonych nakładów finansowych. Marzenia są chyba największym motorem napędowym do ogarnięcia swoich finansów tak, by systematycznie zasilać fundusz niebieskich migdałów. Jednak muszą to być marzenia do zrealizowania. Jeśli nie, musisz sobie wszystko na nowo skalkulować, przyjąć na klatę, że pewne plany na zawsze pozostaną w sferze marzeń. I zająć się wcielaniem w życie planu B.

 

B jak blisko

 

Jako „specjalista” od domowych finansów na pewno podświadomie czujesz, że cel oszczędzania musi być gdzieś blisko. Na tyle blisko, byś nie zdążył się zniechęcić, zwłaszcza gdyby oszczędzanie wymagało od Ciebie większych wyrzeczeń. Właściwie większe wyrzeczenia nawet w krótkim czasie mogą doprowadzić Cię do kapitulacji. Dlatego dodatkowo powinieneś oszczędzanie zaplanować i oszacować prawdopodobieństwo powodzenia misji.

 

Plany

 

Aby dobrze zaplanować oszczędzanie, musisz wiedzieć, czym w ogóle dysponujesz. I wcale nie chodzi o to, ile zarabiasz, ale ile Ci zostaje. Smutna wiadomość – nie zostaje Ci nic? To standard. Jeśli chcesz wiedzieć, gdzie wsiąkają Twoje pieniądze, przygotuj budżet domowy – sprawdź, jak go stworzyć >

 

 

Budżet domowy da Ci wiedzę, jak wyglądają Twoje miesięczne wydatki. Jeśli je przeanalizujesz, zauważysz, gdzie wydajesz pieniądze zupełnie niepotrzebnie, a uświadomienie sobie marnowania własnych pieniędzy to pierwszy krok do ogarnięcia domowych finansów. To wszystko, co jest przez Ciebie marnowane, mogłoby przecież trafić do skarbonki – każda moneta do niej wpadająca przybliża Cię do osiągnięcia celu.

 

Ale do tego jeszcze kawał drogi. Zobacz, na czym możesz zaoszczędzić w miesiącu. Ile takich kwot potrzebujesz, aby osiągnąć swój cel? Tyle miesięcy zajmie Ci oszczędzanie. Proste?

 

Jeśli cel chcesz zrealizować szybciej (albo nie da się go przełożyć na inny termin), być może będzie trzeba zacisnąć pasa, by zintensyfikować proces oszczędzania. Pomyśl, jak długo masz prowadzić ascetyczne życie pełne wyrzeczeń. Zastanów się, czy możesz z czegoś jeszcze zrezygnować w miarę bezboleśnie, a także rozważ możliwość zarobienia większych pieniędzy, na przykład biorąc nadgodziny lub dodatkową pracę.

 

Cel nadrzędny

 

Zanim jednak zabierzesz się za realizację marzeń, pomyśl o potrzebach podstawowych – głównie o potrzebie bezpieczeństwa, także tego finansowego. A takie gwarantuje posiadanie funduszu awaryjnego, a przede wszystkim – poduszki bezpieczeństwa, na początek w stopniu podstawowym. Zabezpiecz się finansowo na czarną godzinę (nie tylko na wypadek awarii pralki, ale nawet utraty pracy), a później możesz żyć marzeniami, a nade wszystko - dążyć do ich realizacji.

 

Sprawdź także, czy pieniądze szczęścia nie dają >

Zabrakło oszczędności na realizację planów? Skontaktuj się z doradcą TAKTO Finanse.Ocena: 5.0/5 ( 1 głosów)  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni