Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Ciepło nie znaczy drogo

DOM OSZCZĘDZANIE Opublikowano: 04.12.2015

Zimą jest zimno, a my chcemy, aby było ciepło, przynajmniej w naszych domachZimą jest zimno, a my chcemy, aby było ciepło, przynajmniej w naszych domach. Wiemy jednak, że ciepło kosztuje. To prawda i wyraźnie odczuwają to każdej zimy zwłaszcza Ci, którzy samodzielnie muszą ogrzać swoje mieszkanie lub dom. Ale są na to sposoby. Oczywiście nie magicznie i koszty ogrzewania nie znikną, ale można je znacząco zmniejszyć.

Sprawdź szczelność okien i drzwi

Im więcej zimnego powietrza dostanie się do Twojego mieszkania, tym więcej w nim zostanie. Sprawdź okna i drzwi. Jak to zrobić? Najprostszy sposób to próba wsunięcia sztywnej kartki papieru między ramę a skrzydło. Jeśli się uda, to zdecydowanie nadszedł czas na wymianę uszczelek. Pamiętaj też, aby dobrze zakryć także inne otwory, np. służące do wyprowadzenia kabli na zewnątrz.

Nie zasłaniaj grzejników

Planując lub zmieniając aranżację pomieszczenia absolutnie nie zasłaniaj grzejników meblami. To samo dotyczy firan i zasłon oraz prania wieszanego na nim do wyschnięcia. Stwarza to blokadę dla ciepła, które nie ma jak „rozejść” się po pomieszczeniu.

Dopasuj temperaturę do miejsca

Zastanów się, w których pomieszczeniach przebywasz często i potrzebujesz wyższej temperatury, a gdzie niekoniecznie. Ciepło na pewno powinno być w łazience, ale w kuchni i sypialni już niekoniecznie i to nie tylko pod kątem oszczędności, dużo lepiej śpi się przy nieco chłodniejszym powietrzu. Jeśli planujesz dłuższe wyjście lub wyjazd, całkiem zakręć na ten czas zawór grzejnika. Puste mieszkanie nie potrzebuje ciepła.

Wietrz intensywnie, ale krótko

Zimą także przyda się trochę świeżego powietrza w mieszkaniu, więc nie rezygnuj z niego. Otwórz szeroko wszystkie okna, pamiętając, aby wcześniej zakręcić grzejniki. Po krótkim czasie zamknij okna i ponownie uwolnij ciepło. Dzięki tej metodzie ciepło nie będzie uciekać, a Ty odetchniesz głęboko świeżym powietrzem.

Zasłaniaj rolety i żaluzje

Tak, one również mają wpływ na zatrzymacie ciepła wewnątrz mieszkania. Zasłonięte na noc stworzą kolejną barierę (oprócz samego okna), która uchroni przed przedostaniem się do wewnątrz zimnego powietrza oraz przed wydobyciem się ciepłego.

Nie ogrzewaj ściany

Zamontuj za grzejnikiem od strony ściany zewnętrznej tzw. ekran zagrzejnikowy. Jest to płat folii aluminiowej do nabycia za niewielkie pieniądze, np. w sklepach budowlanych, który zapobiegnie niepotrzebnemu wnikaniu ciepła w ścianę i spowoduje jego odbicie oraz „rozejście” po pomieszczeniu.

Wymień sprzęt grzejny

To ostateczność, ale sprawdź czy Twój sprzęt (piec, grzejniki) jest w 100% sprawny. Jeśli coś szwankuje, grzejnik słabo grzeje, piec nie daje się wyregulować, może okazać się, że jego wymiana będzie mimo wszystko bardziej opłacalna, niż dalsze korzystanie z nich.

 

Potrzebujesz nowego pieca? >>> TAKTO Finanse pomoże zrealizować planyOcena: 5.0/5 ( 1 głosów)  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni