Szanowni Państwo,

Z dniem 15.02.2023 r., Takto zakończyło przyjmowanie wniosków pożyczkowych.

Obsługa klientów spłacających swoje zobowiązania pozostaje bez zmian. Wszystkich Klientów posiadających aktywną pożyczkę TAKTO zapraszamy do Panelu Klienta, gdzie znajdą Państwo wszystkie aktualne informacje o swoim zobowiązaniu.
Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Co może przynieść nam Nowy Ład?

ROZRYWKA Opublikowano: 04.05.2021

Nowy Ład to program społeczno-gospodarczy, mający stanowić odpowiedź na kryzys spowodowany pandemią koronawirusa. Choć założenia nowego planu mieliśmy poznać 20 marca, termin ten został przesunięty z powodu nasilającej się trzeciej fali. Jednakże, najważniejsze portale newsowe regularnie publikują przecieki i domysły, związane ze szczegółami programu. W poniższym artykule publikujemy najważniejsze z nich.

 

 

Czy Nowy Ład będzie stanowić rewolucję w obecnym systemie podatkowym?

Zgodnie z doniesieniami Dziennika Gazety Prawnej z 7 kwietnia, najważniejszą zmianą fiskalną, jaką przyniesie Nowy Ład, ma być podniesienie kwoty wolnej od podatku do pułapu 30 tys. złotych w skali roku. Informacje te zostały w późniejszym czasie uzupełnione o kolejne rewelacje. Zgodnie z aktualnymi informacjami, opublikowanymi przez dziennikarzy, ewolucja w systemie podatkowym ma obejmować:

  • zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych,
  • podniesienie granicy drugiego progu podatkowego do 120 tys. złotych,
  • likwidacja bądź znaczące ograniczenie możliwości odliczenia składki zdrowotnej w PIT,
  • likwidacja ryczałtu składki NFZ dla osób samozatrudnionych.

Opisane powyżej punkty mają skorygować obecną sytuację podatkową, w której najmniej zamożni obywatele są obciążeni podatkami w znacznie większym stopniu (procentowym) niż najbogatsza część społeczeństwa. Warto podkreślić, że opracowane przez specjalistów wnioski obejmują wyłącznie podatki bezpośrednie. Jeśli do statystyk włączyć podatki pośrednie (np. VAT czy akcyzę), nierówności staną się jeszcze bardziej widoczne.

Nowy Ład ma zwiększyć kwotę wolną od podatku

Aktualna kwota wolna od podatku w Polsce wynosi 8000 zł i jest jedną z najniższych w Unii Europejskiej. Wartość ta nie prezentuje się również na tle krajów z całego świata – wyprzedza nas m.in. Botswana, Namibia czy Maroko. Zwiększenie aktualnej kwoty z pewnością pomogłoby osobom o najniższych dochodach.

O planach tych zachowawczo wypowiada się minister finansów Tadeusz Kościński, który bierze pod uwagę stopniowy wzrost kwoty wolnej, rozpoczynając od wysokości 15 bądź 20 tys. złotych, podnosząc ją wraz ze stopniowym wyjściem z wywołanej pandemią recesji.

Podniesienie kwoty drugiego progu podatkowego

W drugi próg podatkowy wkraczają obecnie osoby, których roczne zarobki przekraczają 85 528 zł – dochody powyżej określonej granicy zostają zredukowane o podatek w wysokości 32% (zamiast 17%).

Nowy Ład zawiera koncepcję przesunięcia dolnej granicy drugiego progu do 120 tys. złotych. Byłaby to pierwsza rewaloryzacja tego progu od 2008 roku. Na przestrzeni minionych lat przybyło osób, których muszą rozliczać część podatków według tej stawki – zdaniem części osób, liczba podatników, „wpadających” w drugi próg podatkowy była zbyt wysoka, a ustalony limit zbyt restrykcyjny.

Wciąż czekasz na zwrot podatku?

Choć zmiany, zapowiadane przez Nowy Ład, są w dalszym ciągu są melodią przeszłości, już dziś możesz skorzystać z pożyczki długoterminowej od TAKTO Finanse. Oferujemy finansowanie w kwocie aż 12 000 zł, które dzielimy na 42 niskie raty. Nie czekaj na przelew od fiskusa – odwiedź naszą stronę internetową i wypełnij wniosek on-line, na który odpowiemy już w 15 minut.

 Ocena: 5.0/5 ( 1 głosów)  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni