Szanowni Państwo,

Z dniem 15.02.2023 r., Takto zakończyło przyjmowanie wniosków pożyczkowych.

Obsługa klientów spłacających swoje zobowiązania pozostaje bez zmian. Wszystkich Klientów posiadających aktywną pożyczkę TAKTO zapraszamy do Panelu Klienta, gdzie znajdą Państwo wszystkie aktualne informacje o swoim zobowiązaniu.
Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Co to jest IKZE i czy opłaca się w 2021 roku?

OSZCZĘDZANIE Opublikowano: 15.02.2021

Przyszłość zawsze przedstawia się niepewnie, szczególnie jeżeli chodzi o finanse. Nikt z nas nie jest w stanie przewidzieć tego, co stanie się za kilka lat. Dla wielu osób przejście na emeryturę, która najczęściej jest niewysokim świadczeniem, oznacza poważne zmiany w standardzie życia. Warto więc zapewnić sobie spokojną przyszłość i godne życie na emeryturze. Czym jest IKZE? Czy warto je założyć?

Co do jest IKZE?

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE), jest sposobem na oszczędzanie, który nie wiąże się z nieodwracalnymi zobowiązaniami. Ten rodzaj oszczędzania został wprowadzony przez rząd w 2012 r. Ma motywować i zachęcać do gromadzenia dodatkowych środków na jesień życia, jednocześnie rekompensując częściowo poniesiony w ten sposób wydatek, np. poprzez obniżenie składki, jaka jest przekazywana z wynagrodzenia na konto OFE. Od nowelizacji IKZE, która miała miejsce w 2013 roku, ten rodzaj oszczędzania zyskał na popularności i cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

 

 

Dla kogo jest IKZE?

IKZE to konto, które jest przeznaczone dla wszystkich, którzy chcą zabezpieczyć sobie kapitał na emeryturze. Nie ma tu jednak dowolności co do kwoty wpłat, narzucone są limity. Wynoszą one 6310,80 zł, a dla osób prowadzących działalność gospodarczą 9466,20 zł – są to aktualne wytyczne, obowiązujące w 2021 roku. Co ważne, na ustalone ograniczenia nie ma wpływu wysokość osiąganego dochodu. Każdy może założyć tylko jedno konto IKZE. Mogą to zrobić osoby już od 16 roku życia. Pojawia się tu jednak zastrzeżenie, że w przypadku osób niepełnoletnich, możliwość założenia konta IKZE, przysługuje jedynie tym, którzy osiągają dochody z umowy o pracę.

 

 

 

Jakie są korzyści z IKZE?

Oszczędzanie z IKZE ma na celu zapewnienie stabilnej sytuacji w przyszłości, ale nie jest to jedyna korzyść płynąca z gromadzenia kapitału w ten sposób. Wybór IKZE to bardzo duże korzyści w sferze podatkowej. Osoba, która oszczędza w ten sposób, ma możliwość obniżyć podstawę opodatkowania, w 2021 roku w maksymalnej wysokości 3029,18 zł. Do tego, od zysku, który zasili nasze konto, nie zapłacimy podatku „Belki”. Jeżeli wypłata nastąpi po 65 roku życia, a oszczędzanie będzie trwało minimum 5 lat, wtedy dotyczyć nas będą jedynie podatki na zasadach ogólnych oraz zryczałtowany podatek w wysokości 10%. Wyniki, jakie osiągane są w IKZE, są naprawdę imponujące. Jak wskazują opublikowane wyniki, wybranych instytucji finansowych, wynoszą nawet 20%, co jest średnią uzyskaną podczas 9 lat inwestycji.

Warto myśleć o przyszłości, ponieważ nigdy nie wiemy, co przyniesie jutro. Im bardziej odległa przyszłość, tym niepewność jest większa. Każdy sposób na zabezpieczenie emerytury jest dobry, ponieważ dzięki niemu nasz czas odpoczynku po latach pracy, będzie napawał jedynie optymizmem.

Chcesz oszczędzać, ale nie rezygnować z bieżących potrzeb? Zapoznaj się z naszą ofertą pożyczki długoterminowej. Wykorzystaj nawet 12 tys. zł i spłacaj je w 40 równych ratach. To umożliwi Ci zabezpieczenie domowego budżetu i odpowiedzialne, nieprzerwane oszczędzanie.


 

 Ocena: 5.0/5 ( 1 głosów)  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni