Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Co to jest kredyt konsumencki? Kto może o niego wystąpić?

Opublikowano: 22.04.2022

Kredyt konsumencki to produkt finansowy oferowany przez banki, przedsiębiorstwa pozabankowe, czy spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe. Może on posłużyć wyłącznie do realizacji celów prywatnych – nie może być przeznaczony np. na prowadzoną działalność gospodarczą. Co to jest kredyt konsumencki i co należy o nim wiedzieć?

Co to jest kredyt konsumencki i gdzie szukać jego definicji?

Choć na naszym blogu wielokrotnie przestrzegaliśmy przed zamiennym stosowaniem pojęć kredytu i pożyczki, można zaryzykować stwierdzenie, że definicja kredytu konsumenckiego obejmuje jedną i drugą kategorię. Co to jest kredyt konsumencki? To zobowiązanie finansowe, które podmioty udzielają klientom drogą odpłatną, a ich całkowita kwota nie może przekroczyć 255 550 zł. Czym wyróżniają się tego typu oferty?

Przeglądając aktualne produkty finansowe banków oraz przedsiębiorstw pożyczkowych nie znajdziemy tam ofert kredytów konsumenckich – to stosowana powszechnie nazwa, określająca szereg typów zobowiązań finansowych. Nieco więcej światła na temat kredytu konsumenckiego rzuca ustawa o kredycie konsumenckim. Art. 3 ustawy definiuje go jako kredyt udzielany na podstawie umowy, w kwocie do 255 550 zł (lub równowartości tej kwoty w walucie innej niż PLN), którego kredytodawca w ramach prowadzonej działalności (np. banki, firmy pożyczkowe) udziela lub daje przyrzeczenie jego udzielenia konsumentowi.

Co to jest kredyt konsumencki? Przykłady

Choć kredyt konsumencki został uregulowany stosowną ustawą, jego definicja obejmuje szereg różnych zobowiązań finansowych. Należą do nich m.in.:

 • pożyczki pozabankowe i bankowe
 • kredyty bankowe
 • umowa odroczenia terminu spełnienia świadczenia pieniężnego przez konsumenta,
 • kredyt odnawialny,
 • kredyt zaciągany wobec osoby trzeciej.

W świetle obowiązujących przepisów, kredytem konsumenckim nie są:

 • kredyty hipoteczne (warto pamiętać jednak, że kredyt na zakup domu, w którym nie ustanawia się zabezpieczenia w postaci hipoteki, spełnia założenia kredytu konsumenckiego),
 • leasingi (nieprzewidujące konieczności wykupu),
 • umowy o świadczenie usług maklerskich,
 • odwrócona hipoteka (odroczona sprzedaż mieszkania bankowi),
 • nieoprocentowane kredyty pracownicze,
 • różnego rodzaju zobowiązania nieoprocentowane (np. pożyczka od członka rodziny),
 • kredyty będące rezultatem ugody sądowej.

Jakie są cechy kredytu konsumenckiego?

Powyższa akapity pokazały nam, co to jest kredyt konsumencki i jakie rodzaje umów uwzględnia ta kategoria. Mianem kredytu konsumenckiego określamy udzielane konsumentowi odpłatne zobowiązanie finansowe pozbawione zabezpieczenia hipotecznego. Jego wartość nie może przekroczyć 255 550 zł i musi być przekazane w ramach działalności prowadzonej przez kredytodawcę bądź pożyczkodawcę.

Postaw na pożyczkę od TAKTO Finanse

Ustawa o kredycie konsumenckim to jedna z najważniejszych ustaw określających zasady funkcjonowania naszej firmy. Nieustannie pracujemy nad tym, aby produkty finansowe marki TAKTO były przejrzyste i pozbawione niejasnych zapisów. Już wiesz, co to jest kredyt konsumencki? Przejdź do naszego kalkulatora pożyczkowego i wnioskuj o nawet 12 000 złotych, podzielone na 40 dogodnych rat.Ocena: 5.0/5 ( 1 głosów)  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni