Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Komu, co i kiedy zafunduje NFZ

DOM OSZCZĘDZANIE Opublikowano: 29.08.2016

Lubimy narzekać na polską służbę zdrowia, ale okazuje się, że może też nas pozytywnie zaskoczyć.

Ciągle zajęta linia telefoniczna, kilometrowe kolejki oraz zapisy na kilka lat wstecz. Na pewno to znasz z doświadczenia lub słyszenia. Polski system lecznictwa nie jest na najwyższym poziomie i lubimy na niego narzekać. Ale okazuje się, że może Cię też pozytywnie zaskoczyć, jeśli tylko dowiesz się, co tak naprawdę Ci „się należy”.

Stomatolog

Wszyscy wiemy, że lepiej zapobiegać niż leczyć. I w przypadku dentysty to ma mocne uzasadnienie, ponieważ naprawa zepsutych zębów to zarówno ból fizyczny jak i finansowy. Aby tego uniknąć i „zdusić” problemy w zarodku, korzystaj z darmowego przeglądu stomatologicznego z instruktażem higieny oraz usuwania kamienia nazębnego, które należą Ci się raz w roku. Dodatkowo 3 razy w roku możesz pojawić się na badaniu kontrolnym. A co jeśli jest już za późno na zapobieganie? Leczenie próchnicy ogólnie jest bezpłatne. Jednak lepsze plomby chemoutwardzalne oraz leczenie kanałowe jest możliwe jedynie dla zębów od "jedynki" do "trójki". Darmowe są jeszcze zdjęcia rtg zębów oraz znieczulenie miejscowe, a także usuwanie zębów, w tym „ósemek”. A jeśli tracisz co najmniej 5 zębów, możesz liczyć na fundowaną przez NFZ protezę co 5 lat oraz jej naprawę lub podścielenie raz na 2 lata. Trochę lepiej mają dzieci, w ich przypadku Państwo gwarantuje darmowe leczenie mleczaków, lakowanie oraz leczenie ortodontyczne.

Profilaktyka

Idąc dalej tropem zapobiegania przedstawiamy inne popularne i ważne badania kontrolne, za które także zapłaci NFZ:
- cytologia dla kobiet w wieku od 25 do 59 lat – raz na 3 lata, częściej w przypadku zaleceń specjalisty,
- mammografia dla kobiet w wieku od 50 do 69 lat – raz na 2 lata,
- badania prenatalne dla kobiet, które zaszły w ciążę po 35 roku życia lub które są obciążone chorobami genetycznymi,
- program profilaktyczny chorób układu krążenia dla pacjentów, którzy w danym roku kalendarzowym mają 35, 40, 45, 50 lub 55 lat oraz którzy są obciążeni czynnikami ryzyka (palenie tytoniu, nadciśnienie tętnicze krwi, zaburzenia gospodarki lipidowej, niska aktywność ruchowa, nadwaga i otyłość, upośledzona tolerancja glukozy, nadmierny stres, nieracjonalne odżywianie się, wiek) i nie korzystali z programu przez ostatnie 5 lat.

Sanatorium

Za tzw. „leczenie uzdrowiskowe” także może zapłacić NFZ. Skierowanie na wyjazd do sanatorium wystawia lekarz rodzinny i wysyła je do odpowiedniego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, który akceptuje wniosek i wskazuje termin wyjazdu (czasami trzeba będzie poczekać kilka miesięcy) lub go odrzuca, jeśli uzna za niezasadny. W przypadku pobytu w szpitalu uzdrowiskowym chory ma zagwarantowany bezpłatny pobyt (zakwaterowanie i wyżywienie) oraz wszelkie zabiegi i leki. Musi jedynie zapłacić za dojazd na miejsce kuracji. Natomiast jeśli pacjent przebywa w sanatorium, to zobowiązany jest do pokrycia kosztów dojazdu oraz części kosztów wyżywienia i zakwaterowania.

 

Oczywiście, to tylko niektóre przypadki, w których możesz liczyć na pomoc NFZ. Zawsze zanim umówisz się na prywatną wizytę, sprawdź, co możesz mieć bezpłatnie i jakie są dostępne terminy. Poczytaj o refundacji w dotyczącej Ciebie dziedzinie medycyny czy przy konkretnym schorzeniu i upomnij się o to przy następnej wizycie u lekarza. Nie zawsze badanie czy zabieg jest super pilne i spokojnie możesz trochę poczekać, a może się okazać także, że przy mniej znanych jako bezpłatne usługach, czas oczekiwania będzie krótszy niż przy jego płatnej wersji.

 

Nie samym NFZem leczy się człowiek. >>> Skorzystaj z pomocy TAKTO Finanse i jeszcze lepiej zadbaj o zdrowieOcena: 5.0/5 ( 1 głosów)  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni