Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Czy mogę spłacić pożyczkę przed terminem? Odpowiadamy

POŻYCZKI Opublikowano: 12.08.2022

Pomoc finansowa w postaci kredytu potrafi uratować z opresji, pomaga spełniać marzenia czy zrealizować plany rozwojowe. Bywa, że już po zaciągnięciu długu, sytuacja finansowa klientów ulega znacznej poprawie, może się wówczas pojawić pytanie: Czy mogę spłacić pożyczkę przed terminem? Sprawdźmy, jakie możliwości oferują firmy finansowe.

Czy mogę spłacić pożyczkę przed terminem? Ustawa o Kredycie Konsumenckim

Wszelkie zagadnienia prawne związane z sięganiem po pomoc w postaci pożyczki gotówkowej, reguluje Ustawa o Kredycie Konsumenckim. Dlatego dłużnicy, którzy zastanawiają się: Czy mogę spłacić pożyczkę przed terminem? powinni zapoznać się z treścią ww. dokumentu.

Warto podkreślić, że Ustawa o Kredycie Konsumenckim obowiązuje nie tylko banki, ale różnego rodzaju pozabankowe instytucje finansowe. Zgodnie z zapisami, każdy klient ma prawo spłacić zadłużenie przedterminowo.

Osoby, które chciałyby skorzystać z tej możliwości, powinny skontaktować się z doradcą finansowym, pracującym dla kredytodawcy. Kolejnym krokiem będzie ponowne przeliczenie przez pożyczkodawcę kosztów udzielenia finansowania. Należy bowiem nadmienić, że w związku ze wcześniejszą spłatą zadłużenia, koszty te muszą zostać obniżone.

Przy wcześniejszej spłacie długu, kredytobiorca może zostać obciążony tzw. prowizją rekompensacyjną, o ile została uwzględniona w umowie. Szczegóły na jej temat można znaleźć w 4 rozdziale Ustawy o Kredycie Konsumenckim.

Czy mogę spłacić pożyczkę przed terminem? Zmniejszenie kosztów

Zastanawiając się Czy mogę spłacić pożyczkę przed terminem? kredytobiorcy liczą zwykle na wygenerowanie oszczędności. Faktycznie wcześniejsze uiszczenie zapłaty wiąże się z obniżeniem kosztów kredytu. W jaki sposób? Przy wyliczeniach pożyczkodawca bierze pod uwagę okres od dnia faktycznej spłaty do dnia spłaty określonej w umowie. Przykładowo, jeśli klient spłacił pożyczkę z 12 ratami w ciągu pół roku – jej koszt zmniejszy się o połowę.

Warto nadmienić, że wcześniejsza spłata zadłużenia nie zawsze jest dobrym pomysłem. Należy wziąć pod uwagę przyszłe zobowiązania finansowe i liczyć siły na zamiary. W przeciwnym wypadku, może się okazać, że szybka utrata dużej gotówki spowoduje kolejne problemy w domowym budżecie.

Bezpieczny i tani kredyt gotówkowy od TAKTO Finanse

Zależy Ci na pomocy finansowej, która będzie nie tylko szybka, ale również w pełni bezpieczna? Poznaj ofertę TAKTO Finanse. Proponujemy pożyczkę w wysokości do 12 tysięcy złotych, które rozbijemy na nawet 40 niewielkich rat. Warto nadmienić, że jesteśmy częścią Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce, co świadczy o wiarygodności i braku ukrytych kosztów. Już dziś wypełnij wniosek i otrzymaj gotówkę na konto nawet w ten sam dzień.brak ocen  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni