Szanowni Państwo,

Z dniem 15.02.2023 r., Takto zakończyło przyjmowanie wniosków pożyczkowych.

Obsługa klientów spłacających swoje zobowiązania pozostaje bez zmian. Wszystkich Klientów posiadających aktywną pożyczkę TAKTO zapraszamy do Panelu Klienta, gdzie znajdą Państwo wszystkie aktualne informacje o swoim zobowiązaniu.
Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Czy niespłacony kredyt ulega przedawnieniu? Wyjaśniamy wątpliwości pożyczkobiorców

POŻYCZKI Opublikowano: 20.07.2020

Zgodnie z raportem InfoDług, opublikowanym przez Biuro Informacji Kredytowej oraz Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor, liczba nierzetelnych dłużników w minionym roku wzrosła do 2,8 mln osób. Niespłacone zobowiązania nie są tylko poważnym naruszeniem dobrowolnie podpisanej umowy – stanowią również znaczącą skazę na historii kredytowej pożyczkobiorcy.

Czy niespłacony kredyt ulega przedawnieniu? Najważniejsza jest postawa pożyczkobiorcy

O dalszym losie nieuregulowanej należności decyduje przede wszystkim wierzyciel. Jeśli wartość długu jest relatywnie niewielka, pożyczkodawca może zdecydować się na odstąpienie od wejścia na drogę sądową (zwłaszcza w przypadku osób o niskiej szansie ściągnięcia zobowiązania).

Warto pamiętać jednak, że firmy z sektora pozabankowego, dla których terminowo spłacane pożyczki stanowią fundament rentowności przedsiębiorstwa, posiadają zazwyczaj wyspecjalizowany dział prawny. Jego zadaniem jest zgłoszenie należności do odpowiedniego organu zgodnie z obowiązującą literą prawa.

Problemów z długiem można uniknąć

W momencie, w którym prowadzone mediacje nie przyniosą pożądanego skutku, firma pożyczkowa ma prawo skierować sprawę na drogę sądową. Warto pamiętać jednak, że procedura ta jest skierowana głównie przeciwko osobom, które nie mają intencji spłacić podjętego zobowiązania.

Pożyczkobiorcy, których zadłużenie wynika nie ze złej woli, lecz splotu niekorzystnych okoliczności materialnych, zawsze mogą wystąpić o aneks do umowy, który podzieli pozostałą należność na mniejsze kwoty i wydłuży okres kredytowania. Procedura ta pozwala uniknąć niepotrzebnych nerwów i pomaga w polubownym rozwiązaniu finansowego problemu.

Czy niespłacony kredyt ulega przedawnieniu? Tak, w ciągu trzech lat

Zgodnie z zapisami Kodeksu Cywilnego, większość spraw związanych z należnościami względem banków i instytucji finansowych przedawnia się w ciągu dwóch lub trzech lat. Warto ponownie podkreślić jednak, że okres ten jest wiążący wyłącznie w przypadkach, w którym wierzyciel nie podejmie żadnych czynności prawnych.

Niespłacona pożyczka bądź kredyt – 3 lata

Zaległości w uiszczeniu kredytu bądź pożyczki można skierować na drogę sądową przez trzy lata. Warto podkreślić jednak, że szanse na “przeczekanie” sprawy są raczej znikome. Nieuregulowane długi szczególnie dadzą się we znaki osobom planującym podjęcie kredytu hipotecznego – obecność w BIG stanowi niebagatelną przeszkodę w uzyskaniu korzystnych warunków finansowania.

Postaw na bezpieczną pożyczkę

TAKTO Finanse jest firmą, która specjalizuje się w umowach długoterminowych. Z tego właśnie powodu przykładamy szczególną wagę do budowania relacji opartych o transparentność i elastyczność. Cechy te są szczególnie ważne zwłaszcza podczas epidemii koronawirusa, gdy pożyczkobiorcy muszą mierzyć się z ryzykiem utraty części dochodów.

Już dziś wystąp o pożyczkę w maksymalnej wysokości 12 000 zł, którą będziesz mógł rozłożyć nawet na 40 komfortowych rat. Nasi doradcy finansowi pozostają do Twojej dyspozycji i wyjaśnią wszelkie dręczące Cię wątpliwości.Ocena: 5.0/5 ( 1 głosów)  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni