Szanowni Państwo,

Z dniem 15.02.2023 r., Takto zakończyło przyjmowanie wniosków pożyczkowych.

Obsługa klientów spłacających swoje zobowiązania pozostaje bez zmian. Wszystkich Klientów posiadających aktywną pożyczkę TAKTO zapraszamy do Panelu Klienta, gdzie znajdą Państwo wszystkie aktualne informacje o swoim zobowiązaniu.
Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Czy pożyczka 5000 jest przychodem? Jak rozliczyć tarczę antykryzysową?

POŻYCZKI Opublikowano: 27.03.2022

W pierwszych miesiącach pandemii COVID-19 wielu przedsiębiorców musiało zawiesić działalność ze względu na rządowe rozporządzenia. W łagodzeniu skutków koronakryzysu miały pomóc kolejne wersje tarczy antykryzysowej. Czy pożyczka 5000 jest przychodem? Czy otrzymane wsparcie podlega opodatkowaniu i jak je rozliczyć? Zapraszamy do lektury.

Czy pożyczka 5000 jest przychodem? Opisujemy rodzaje dotacji

Przyjmuje się, że nieodpłatne świadczenia podlegają opodatkowaniu. Należy jednak zauważyć, że brakuje jednolitych rozwiązań w zakresie poprawnego rozliczenia otrzymanej z budżetu pomocy. Aby określić właściwą metodę rozliczenia otrzymanego wsparcia, należy przyjrzeć się najważniejszym świadczeniom, udzielanych w ramach tarczy antykryzysowej.

Mikropożyczka do 5 000 zł

Mikroprzedsiębiorcy mogli liczyć na pożyczkę do 5000 złotych, udzielanych przez Powiatowe Urzędy Pracy – aby uzyskać jej umorzenie, należało prowadzić działalność przez minimum 3 miesiące od momentu jej uzyskania. Ponieważ pożyczki z założenia podlegają zwrotowi, jej uzyskanie nie jest interpretowane jako przychód. Ustawa o tarczy antykryzysowej wskazuje, że w świetle ustawy o PIT, jej umorzenie nie stanowi przychodu.

Świadczenie postojowe

Świadczenie postojowe było kierowane zarówno do zleceniobiorców, jak i przedsiębiorców. Miesięczna wysokość świadczenia postojowego wynosi 2080 zł. Ustawa o PIT wskazuje, że tego typu świadczenie jest wolne od podatku.

Zwolnienie z ZUS

Inną formą pomocy było również zwolnienia z uiszczania składek ZUS. Również w tych okolicznościach przepisy tarczy antykryzysowej głosiły, że pomoc ta nie jest uznana za przychód z perspektywy ustaw o podatku dochodowym.

Dopłaty do wynagrodzeń

Tarcza antykryzysowa uwzględniała również możliwość uzyskania dofinansowania do wypłacanych wynagrodzeń. Zdaniem eksperta portalu Infakt.pl, rządowe portale wskazują na neutralny wpływ dofinansowania na podatek dochodowy – „Należy wyjaśnić, że nie stanowią przychodu podatkowego zwrócone wydatki niezaliczone do kosztów podatkowych. Jeśli więc wynagrodzenie pracowników oraz należne od nich składki na ubezpieczenia społeczne w części w jakiej zostały sfinansowane z Funduszu Pracy oraz Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych nie zostały zaliczone do kosztów podatkowych, sfinansowanie tych kosztów nie stanowi też przychodu podatkowego.”

Subwencje z Państwowego Funduszu Rozwoju

W przeciwieństwie do wielu rodzajów dotacji, subwencja z definicji posiada charakter pożyczki. Część jej wartości może zostać umorzona po spełnieniu określonych warunków. Nie stanowiła ona przychodu w momencie jej udzielenia – przychód może powstać w chwili jej umorzenia, gdy będziemy w stanie ustalić rzeczywistą wysokość otrzymanego wsparcia.

W kwestii tej z pomocą ponownie przychodzą nam strony rządowe, z których możemy dowiedzieć się, że aktualnie do przychodów zalicza się wartość umorzonych zobowiązań – umorzenie należy interpretować jako przysporzenie dla przedsiębiorcy. Zgodnie z aktualne zasadami prawa podatkowego, oznacza to powstanie zobowiązania podatkowego. W 2021 r. Ministerstwo Finansów i PFR pochyliły się nad możliwością uzyskania częściowego zwolnienia z podatku z tytułu dokonanych umorzeń – rozporządzenie zostało podpisane w listopadzie ubiegłego roku.



Ocena: 5.0/5 ( 1 głosów)  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni