Szanowni Państwo,

Z dniem 15.02.2023 r., Takto zakończyło przyjmowanie wniosków pożyczkowych.

Obsługa klientów spłacających swoje zobowiązania pozostaje bez zmian. Wszystkich Klientów posiadających aktywną pożyczkę TAKTO zapraszamy do Panelu Klienta, gdzie znajdą Państwo wszystkie aktualne informacje o swoim zobowiązaniu.
Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Czy pożyczka bez zgody małżonka jest możliwa?

POŻYCZKI Opublikowano: 12.07.2022

Jeśli małżonkowie nie zdecydowali się na podpisanie intercyzy, w momencie zawarcia małżeństwa dochodzi do ustanowienia wspólności majątkowej. Obejmuje one zarówno dobra osobiste, jak i wspólne, które zostały nabyte w czasie trwania związku małżeńskiego. Warto pamiętać jednak, że istnienie wspólności majątkowej nie oznacza, że pożyczka bez zgody małżonka nie jest możliwa. Zapraszamy do lektury poniższego artykułu.

Pożyczka bez zgody małżonka – kiedy można ją uzyskać?

Co do zasady, pożyczka bez zgody małżonka jest możliwa do uzyskania w niemal każdej sytuacji. Z odmową udzielenia pożyczki możemy spotkać się przede wszystkim wtedy, gdy wnioskujemy o bardzo duże kwoty. Ponieważ możliwością złożenia wniosku kredytowego dysponuje każda osoba, która posiada nieograniczoną zdolność do czynności prawnych, w teorii powinna bez nieprzewidzianych formalności uzyskać pożyczkę do 200 000 złotych.

Kwota ta jest wartością graniczną, stosowaną przez wiele banków w celu zabezpieczenia interesów osoby niezaangażowanej w pozyskanie środków. Warto mieć jednak na uwadze, że pożyczka bez zgody małżonka często charakteryzuje się zmniejszonym limitem kredytowym, wynoszących zazwyczaj do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Czy istnieje pożyczka bez zgody małżonka pod hipotekę?

Jednym z produktów finansowych, który nie jest możliwy do podjęcia bez wiedzy drugiego małżonka, jest kredyt hipoteczny. Zobowiązanie to opiewa najczęściej na setki tysięcy złotych, a przeciętny okres jego trwania wynosi zazwyczaj od 20 do 30 lat. Warto pamiętać również, że tego rodzaju umowa obejmuje zazwyczaj oboje małżonków, którzy stają się właścicielami danej nieruchomości najczęściej w proporcjach po 50% - wnoszone przez nich dochody mają kluczowy wpływ na szacowaną zdolność finansową.

Sytuacja prezentuje się zupełnie inaczej w przypadku małżeństw, w których nie zachodzi wspólność majątkowa. Nawiązana umowa hipoteczna obejmuje wówczas wyłącznie jednego ze współmałżonków, którego finanse są niezależne od majątku męża lub żony. W przypadku jakichkolwiek problemów ze spłatą zaciągniętego kredytu, kłopoty finansowe kredytobiorcy nie przechodzą na drugą osobę.

Pożyczka bez zgody małżonka – czy odpowiadamy za długi drugiej połówki?

Osoby, które zaciągnęły pożyczkę bez zgody małżonka, często obawiają się, że problemy ze spłatą zobowiązania okażą się problematyczne dla swojego partnera. Warto podkreślić, że próba odzyskania powstałej należności może obejmować wyłącznie dobra należące do pożyczkobiorcy. Aby egzekucja długu mogła dotyczyć rzeczy kupionych za wspólne pieniądze, należy udowodnić że dana pożyczka nie została podjęta bez wiedzy współmałżonka, co nie należy do najprostszych zadań.

Szukasz pożyczki na pomniejsze cele, której udzielenie nie będzie wiązać się ze sprawdzeniem Twojego stanu cywilnego? Zapoznaj się z ofertą TAKTO Finanse – oferujemy nawet 12 000 złotych, podzielonych na okres od 6 do 42 miesięcznych rat, które pomoże Ci pokryć niezbędne wydatki. Już dziś wypełnij wniosek pożyczkowy i dołącz do rosnącego grona naszych klientów.Ocena: 5.0/5 ( 1 głosów)  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni