Szanowni Państwo,

Z dniem 15.02.2023 r., Takto zakończyło przyjmowanie wniosków pożyczkowych.

Obsługa klientów spłacających swoje zobowiązania pozostaje bez zmian. Wszystkich Klientów posiadających aktywną pożyczkę TAKTO zapraszamy do Panelu Klienta, gdzie znajdą Państwo wszystkie aktualne informacje o swoim zobowiązaniu.
Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Czy pożyczka w rodzinie jest opodatkowana?

POŻYCZKI Opublikowano: 09.03.2022

Wiele osób, które decyduje się na podjęcie pożyczki pozabankowej, decyduje się na takie źródło finansowania dopiero po próbie zdobycia nieoprocentowanych środków od rodziny bądź znajomych. Czy pożyczka w rodzinie jest opodatkowana? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem, w którym przybliżymy najważniejsze przepisy dotyczące tej formy finansowego wsparcia.

Pożyczka w rodzinie – czy jest opodatkowana? Jakie koszty się z nią wiążą?

Szukając odpowiedzi na pytanie, czy pożyczka w rodzinie jest opodatkowana bądź obłożona innymi, dodatkowymi kosztami, należy pamiętać o kilku kluczowych informacjach, dotyczących m.in. stopnia pokrewieństwa pomiędzy stronami pożyczki i kwoty samego zobowiązania. Jeśli wartość nawiązanej umowy nie przekracza 1000 złotych, umowę możemy zawrzeć w formie ustnej i nie musimy odprowadzać od niej podatku. Co dzieje się w sytuacji, gdy pożyczka będzie opiewać na wyższe kwoty?

Maksymalna wysokość pożyczki dla rodziny nie jest zdefiniowana w żadnej obowiązującej ustawie. Należy pamiętać jednak, że wartość umowy ma kluczowe znaczenie dla reszty istotnych parametrów związanych z umową. Proces rozliczania pożyczek od rodziny regulują artykuły 720-724 Kodeksu cywilnego. Na pożyczkę nakładany jest podatek od czynności cywilno-prawnych w wysokości 0,5% od wartości udzielonego wsparcia.

Podatek od pożyczki w rodzinie – co należy wiedzieć?

Co do zasady, pożyczka pomiędzy bliskimi członkami rodziny funkcjonuje na zasadach bardzo podobnych do darowizny – jeśli całkowita wartość pożyczek od jednej osoby z okresu 5 lat nie przekroczy 9637 złotych, nie musimy opłacać podatku PCC ani zgłaszać jej do właściwego Urzędu Skarbowego. Zasada ta obejmuje: małżonków, dzieci, rodzeństwo, rodziców, wnuków, teściów, dziadków, prawnuków, pradziadków oraz ojczyma i macochę.

Warto pamiętać, że podatku od czynności cywilno-prawnych można uniknąć również w sytuacji, gdy wartość pożyczki przekroczy kwotę 9637 zł. Aby tego dokonać, w ciągu 14 dni od otrzymania przelewu należy złożyć formularz PCC-3 do odpowiedniego Urzędu Skarbowego. Proces ten można przeprowadzić on-line – należy jedynie wypełnić właściwy formularz i uzupełnić go o skany wymaganych dokumentów – przelew dokumentujący przekazanie środków na konto bankowe i wyciąg z konta lub pokwitowanie od nadawcy w przypadku przekazu pocztowego.

Pamiętaj o dopilnowaniu niezbędnych formalności

Jeśli nie złożysz deklaracji PCC-3 w wymaganym terminie 14 dni (lub nie będzie w stanie przedstawić potwierdzenia przyjęcia pożyczki), musisz liczyć się z karą od Urzędu Skarbowego. Jej maksymalna wysokość może wynosić do 20% zadeklarowanej sumy pożyczki.

Postaw na pożyczkę od TAKTO Finanse

Niestety, nie każda osoba może liczyć na bezpłatne wsparcie od najbliższej rodziny. Jeśli zastanawiasz się, skąd pozyskać niezbędne środki, zapoznaj się z naszą długoterminową pożyczką ratalną – to nawet 12 000 złotych, którą można bez trudu dostosować do swoich możliwości finansowych, dzieląc ją na od 6 do 42 miesiące. Zapoznaj się z kalkulatorem finansowym TAKTO i dołącz do naszych zadowolonych klientów.

 



Ocena: 5.0/5 ( 1 głosów)  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni