Wiele osób, które decyduje się na podjęcie pożyczki pozabankowej, decyduje się na takie źródło finansowania dopiero po próbie zdobycia nieoprocentowanych środków od rodziny bądź znajomych. Czy pożyczka w rodzinie jest opodatkowana? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem, w którym przybliżymy najważniejsze przepisy dotyczące tej formy finansowego wsparcia.
Pożyczka w rodzinie – czy jest opodatkowana? Jakie koszty się z nią wiążą?
Szukając odpowiedzi na pytanie, czy pożyczka w rodzinie jest opodatkowana bądź obłożona innymi, dodatkowymi kosztami, należy pamiętać o kilku kluczowych informacjach, dotyczących m.in. stopnia pokrewieństwa pomiędzy stronami pożyczki i kwoty samego zobowiązania. Jeśli wartość nawiązanej umowy nie przekracza 1000 złotych, umowę możemy zawrzeć w formie ustnej i nie musimy odprowadzać od niej podatku. Co dzieje się w sytuacji, gdy pożyczka będzie opiewać na wyższe kwoty?
Maksymalna wysokość pożyczki dla rodziny nie jest zdefiniowana w żadnej obowiązującej ustawie. Należy pamiętać jednak, że wartość umowy ma kluczowe znaczenie dla reszty istotnych parametrów związanych z umową. Proces rozliczania pożyczek od rodziny regulują artykuły 720-724 Kodeksu cywilnego. Na pożyczkę nakładany jest podatek od czynności cywilno-prawnych w wysokości 0,5% od wartości udzielonego wsparcia.
Podatek od pożyczki w rodzinie – co należy wiedzieć?
Co do zasady, pożyczka pomiędzy bliskimi członkami rodziny funkcjonuje na zasadach bardzo podobnych do darowizny – jeśli całkowita wartość pożyczek od jednej osoby z okresu 5 lat nie przekroczy 9637 złotych, nie musimy opłacać podatku PCC ani zgłaszać jej do właściwego Urzędu Skarbowego. Zasada ta obejmuje: małżonków, dzieci, rodzeństwo, rodziców, wnuków, teściów, dziadków, prawnuków, pradziadków oraz ojczyma i macochę.
Warto pamiętać, że podatku od czynności cywilno-prawnych można uniknąć również w sytuacji, gdy wartość pożyczki przekroczy kwotę 9637 zł. Aby tego dokonać, w ciągu 14 dni od otrzymania przelewu należy złożyć formularz PCC-3 do odpowiedniego Urzędu Skarbowego. Proces ten można przeprowadzić on-line – należy jedynie wypełnić właściwy formularz i uzupełnić go o skany wymaganych dokumentów – przelew dokumentujący przekazanie środków na konto bankowe i wyciąg z konta lub pokwitowanie od nadawcy w przypadku przekazu pocztowego.
Pamiętaj o dopilnowaniu niezbędnych formalności
Jeśli nie złożysz deklaracji PCC-3 w wymaganym terminie 14 dni (lub nie będzie w stanie przedstawić potwierdzenia przyjęcia pożyczki), musisz liczyć się z karą od Urzędu Skarbowego. Jej maksymalna wysokość może wynosić do 20% zadeklarowanej sumy pożyczki.
Postaw na pożyczkę od TAKTO Finanse
Niestety, nie każda osoba może liczyć na bezpłatne wsparcie od najbliższej rodziny. Jeśli zastanawiasz się, skąd pozyskać niezbędne środki, zapoznaj się z naszą długoterminową pożyczką ratalną – to nawet 12 000 złotych, którą można bez trudu dostosować do swoich możliwości finansowych, dzieląc ją na od 6 do 42 miesiące. Zapoznaj się z kalkulatorem finansowym TAKTO i dołącz do naszych zadowolonych klientów.
WRÓĆ