Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Czy szkło jest ekologiczne?

DOM Opublikowano: 08.12.2022

Czy szkło jest ekologiczne?

Jak wynika z badania EKOBarometr 2022, Polacy są coraz bardziej świadomi ekologicznie. 59% badanych stara się ograniczać zużycie energii, a niemal 60%, dba o segregację śmieci, kierując się wewnętrznymi potrzebami dbałości o środowisko naturalne. Aby dbać o optymalne praktyki na co dzień, warto poznać nieco teorii. W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytanie czy szkło jest ekologiczne i w jaki sposób postępować ze szklanymi opakowaniami w trosce o planetę.

Czy szkło jest ekologiczne? Rodzaje opakowań szklanych i recykling

To czy dany materiał jest ekologiczny, zależy od kilku czynników, wśród których warto wymienić:

  • biodegradowalność – szkło nie jest biodegradowalne, o jego rozpadzie piszemy w dalszej części artykułu,
  • brak uwalniania do środowiska szkodliwych substancji – szkło nie uwalnia takich substancji, w przeciwieństwie do poliestru czy plastiku, które podczas każdego mycia wytrącają cząsteczki mikroplastiku. Materiał ten trafia następnie do mórz i oceanów, a także organizmów żywych,
  • możliwość ponownego wykorzystania – szkło może być poddawane recyklingowi niemal nieskończoną ilość razy, bez utraty jakości.
  • Wadą szkła jest bez wątpienia jego kruchość i podatność na zniszczenie. Materiał ten odznacza się również dużym zapotrzebowaniem na energię w procesie produkcji oraz transportu. Nie każdy szklany produkt może być poddany recyklingowi. Do kontenerów ze szkłem nie należy wrzucać m.in.:
  • żarówek, świetlówek, reflektorów,
  • strzykawek,
  •  soczewek okularów,
  • ceramiki, porcelany i kryształów,
  • monitorów oraz lamp telewizyjnych.

Jak długo rozkłada się szkło i jak przebiega jego recykling?

Szkło rozkłada się nawet 4000 lat, dowodem na to są znaleziska szklanych koralików, których powstanie datuje się na 2000 lat p.n.e. Zatem czy szkło jest ekologiczne? Może takie być, jeśli zostanie poddane recyklingowi. Wtórnie przetworzone szkło zachowuje swoje właściwości i służy do produkcji butelek, słoików, blatów kuchennych, izolacji ścian, kafelków, a nawet past czyszczących czy szkieł optycznych.

Ekologiczne inicjatywy TAKTO Finanse

W TAKTO Finanse tematy związane z ekologią i codziennymi działaniami w trosce o dobro planety są nam niezwykle bliskie. Poza kampanią edukacyjną, której częścią są wpisy informacyjne, takie jak ten, który właśnie czytasz, angażujemy się w akcję posadzimy.pl. W ramach projektu zachęcamy naszych klientów i pracowników do zmiany tradycyjnej korespondencji papierowej na wysyłki elektroniczne. Zaoszczędzone w ten sposób środki przeznaczamy na sadzenie drzew. Więcej na temat akcji możesz przeczytać na https://posadzimy.pl/firma/takto-finanse-sp-z-o-o/.brak ocen  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni