Pożyczka cieszy dwa razy. Pierwszy raz w chwili, gdy ją dostajesz, drugi – kiedy w całości spłacisz. W międzyczasie wypatrujesz chwili, w której pozbędziesz się swojego zobowiązania. Nic dziwnego, że kiedy nadarzy się okazja, rozważasz wcześniejszą spłatę pożyczki. Czy warto to zrobić? I czy w ogóle jest to możliwe?
Czy mogę wcześniej spłacić pożyczkę?
Zgodnie z Ustawą o Kredycie Konsumenckim, która obowiązuje nie tylko banki, ale wszelkie instytucje pozabankowe, masz prawo wywiązać się z ciążącego na Tobie zobowiązania finansowego przed terminem ustalonym w umowie o pożyczkę. Aby skorzystać z tej możliwości, skontaktuj się ze swoim pożyczkodawcą, który będzie zobowiązany do ponownego przeliczenia kosztów udzielenia pożyczki (w związku ze wcześniejszą spłatą koszty te zostaną obniżone).
Jak zmniejszą się koszty pożyczki?
Poniesione przez Ciebie koszty udzielenia pożyczki zostaną zmniejszone proporcjonalnie – przy wyliczeniu zostanie wzięty pod uwagę okres od dnia faktycznej spłaty pożyczki do dnia ostatecznej spłaty określonej w umowie – na przykład, gdy pożyczkę wziąłeś na rok, a spłaciłeś ją pół roku wcześniej, koszty zostaną zmniejszone o połowę.
Prowizja rekompensacyjna
W niektórych przypadkach przy wcześniejszej spłacie zobowiązania możesz zostać obciążony kosztami prowizji rekompensacyjnej – o ile została ona zastrzeżona przez pożyczkodawcę w podpisywanej przez Ciebie umowie. Konieczność uregulowania takiej opłaty zachodzi w ściśle określonych przypadkach – kiedy stopa oprocentowania pożyczki jest stała, a kwota spłacanej pożyczki jest wyższa niż trzykrotność przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Prowizja nie może przekraczać 1% spłacanej części pożyczki, jeśli okres między datą spłaty a terminem ustalonym w umowie przekracza rok. W przypadku gdy okres ten nie przekracza jednego roku, prowizja nie może być większa niż 0,5% spłacanej części pożyczki. Szczegóły znajdziesz w 4 rozdziale Ustawy o Kredycie Konsumenckim.
Czy zawsze warto?
Mogłoby się wydawać, że szybsze uregulownie ciążącego na Tobie zobowiązania zawsze będzie najlepszym rozwiązaniem – jednak pod warunkiem, że naprawdę możesz sobie na taką wcześniejszą spłatę pozwolić. Jeśli jednak zamierzasz pozbyć się całej gotówki, by mieć problem z głowy pomyśl, czy za chwilę znów nie będziesz mieć znanego już problemu z brakiem pieniędzy.
Jeśli zdecydujesz się na wcześniejszą spłatę pożyczki, przed dokonaniem płatności skontaktuj się z pożyczkodawcą w celu ustalenia terminu zapłaty i wyliczenia na jego podstawie rzeczywistych kosztów Twojej pożyczki. Może się zdarzyć, że najpierw zostaniesz poproszony o uregulowanie swoich zobowiązań w kwocie zgodnej z zapisami w umowie, a następnie pożyczkodawca zwróci Ci część poniesionych przez Ciebie kosztów (ma na to 14 dni).
Przeczytaj także poradnik pożyczkobiorcy >
Przeceniłeś swoje możliwości finansowe? Weź pożyczkę w TAKTO Finanse.
WRÓĆ