Szanowni Państwo,

Z dniem 15.02.2023 r., Takto zakończyło przyjmowanie wniosków pożyczkowych.

Obsługa klientów spłacających swoje zobowiązania pozostaje bez zmian. Wszystkich Klientów posiadających aktywną pożyczkę TAKTO zapraszamy do Panelu Klienta, gdzie znajdą Państwo wszystkie aktualne informacje o swoim zobowiązaniu.
Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Czy warto wziąć kredyt studencki?

POŻYCZKI Opublikowano: 22.11.2021

Choć studiowanie w trybie dziennym na państwowych uczelniach jest bezpłatne, pojęcie „darmowości” studiów należy traktować z dużą dozą dystansu. Wydatki na wynajem pokoju czy utrzymanie się w obcym mieście mogą nastręczyć wiele trudności, zwłaszcza studentom wymagających kierunków, którzy nie mogą liczyć na pełne wsparcie finansowe rodziny. Z pomocą może przyjść tzw. kredyt studencki – jak działa ten wyjątkowy produkt finansowy?

Kredyt studencki to jedna z najciekawszych ofert pożyczkowych na rynku

Na wstępie W jaki sposób zminimalizować ryzyko dołączenia do grona oszukanych osób?  warto zaznaczyć, że kredyt studencki to bez wątpienia wyjątkowy produkt finansowy na rynku pożyczkowym. Oferty pożyczek dla uczących się młodych ludzi są dotowane przez państwo, dzięki czemu są one zdecydowanie najtańsze na rynku – żadna z ofert kredytów konsumenckich czy pożyczek pozabankowych nie może równać się z preferencyjnymi warunkami, na jakie mogą liczyć studenci.

Przyczyny takiego stanu rzeczy możemy dopatrywać się przede wszystkim w założeniu, że kredyt studencki nie jest ofertą konsumencką czy inwestycyjną – jego nadrzędnym zadaniem jest wsparcie osób, które w innych okolicznościach nie mogłyby pozwolić sobie na studia dzienne. Jak kształtują się koszty takiego zobowiązania i kto może z niego skorzystać?

Jak działa kredyt studencki?

Kredyt studencki to relatywnie rzadko oferowany produkt finansowy, którego aktualnie udzielają zaledwie 4 banki w Polsce – PKO Bank Polski, Pekao, SGB-Bank oraz Bank Polskiej Współdzielczości. O tego typu finansowanie ubiegać się mogą osoby, u których rodzinny dochód na osobę nie przekracza 3000 zł. O produkt ten można ubiegać się raz, na okres nie dłuższy niż 6 lat (4 lata w przypadku szkoły doktorskiej) – kredytobiorca musi mieć mniej niż 30 (student) bądź 35 lat (doktorant).

Pieniądze trafiają na konto wnioskodawcy przez 10 miesięcy w roku, z wyłączeniem miesięcy wakacyjnych. Produkt występuje w czterech wariantach:

  • racie obniżonej (400 zł),
  • podstawowej (600 zł),
  • podwyższonej (800/1000 zł).

Przez cały okres edukacji, jak i dwa lata po zakończeniu studiów, opłacenie wygenerowanych odsetek spoczywa na budżecie państwa. Student rozpoczyna spłatę kredytu po dwóch latach od uzyskania dyplomu – okres ten ma na celu pozwolić na ustabilizowanie swojej sytuacji zawodowej. Ogólna zasada spłaty kredytu jest bardzo klarowna: kredytobiorca spłaca dług w okresie dwa razy dłuższym, niż czas trwania umowy. Osoba, która wnioskowała o 600 złotych miesięcznie przez 5 lat studiów, będzie spłacać je 10 lat w wysokości 300 zł na miesiąc plus odsetki.

Jakie warunki należy spełnić?

Przyjęte kryteria wiekowe sprawiają, że o kredyt studencki mogą ubiegać się wyłącznie te osoby, które rozpoczęły studia przed 25. rokiem życia. Drugim obok wieku kryterium jest wspomniany wcześniej próg dochodowy.

Warto pamiętać również, że kredytobiorca musi przedstawić poręczyciela kredytu studenckiego, który w razie nieprzewidzianych komplikacji spłaci za niego powstałe zobowiązanie. Jeśli z różnych powodów taka sytuacja jest niemożliwa, osoba wnioskująca o kredyt studencki może ubiegać się o stosowny dokument z Banku Gospodarstwa Krajowego bądź Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.



brak ocen  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni