Szanowni Państwo,

Z dniem 15.02.2023 r., Takto zakończyło przyjmowanie wniosków pożyczkowych.

Obsługa klientów spłacających swoje zobowiązania pozostaje bez zmian. Wszystkich Klientów posiadających aktywną pożyczkę TAKTO zapraszamy do Panelu Klienta, gdzie znajdą Państwo wszystkie aktualne informacje o swoim zobowiązaniu.
Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Czy można mówić o swoich zarobkach?

DOM Opublikowano: 20.12.2017

Czy można mówić o swoich zarobkach?O zarobkach Polacy rozmawiać nie lubią, a pytania o wynagrodzenie traktują jako nietaktowne i wścibskie. Czy dlatego, że wciąż panuje przekonanie, jakoby nie można było mówić o tym, ile się zarabiasz? Czy obowiązuje Cię tajemnica służbowa czy może nie chcesz mówić o swoich zarobkach, ze względu na ich wielkość?

 

Otóż mitem jest, jakoby pracownik musiał trzymać w tajemnicy przed swoimi współpracownikami wysokość swoich zarobków. Nieprawdą jest, że mówiąc o nich naruszasz ustawę o ochronie danych osobowych. Masz pełne prawo nie tylko poinformować innych o swoim wynagrodzeniu, ale uzyskać od szefa informację na tematy wysokości zarobków innych pracowników zajmujących takie samo stanowisko. Jedynie nie możesz żądać od szefa ujawnienia wysokości wynagrodzenia konkretnej osoby, ponieważ mogłoby to naruszyć jej dobro osobiste.

 

Nawet jeśli w Twojej umowie jest zapis o obowiązującej Cię w tym temacie tajemnicy, nie jest on wiążący – o swoich zarobkach w miejscu pracy możesz rozmawiać. Wynika to nie tylko z faktu, że pracodawca, zgodnie z Kodeksem Pracy, ma obowiązek równego traktowania pracowników m.in. w zakresie warunków zatrudnienia, więc także pod względem finansowym. Możliwość porównania wynagrodzenia za tą samą pracę pozwala sprawdzić, czy faktycznie się z tego obowiązku wywiązuje.

 

Pamiętaj, że nie zawsze osoby na tych samych stanowiskach będą zarabiać takie same pieniądze. Na wynagrodzenie ma wpływ nie tylko zajmowane stanowisko i zakres obowiązków, ale często również na przykład staż pracy. Według Kodeksu Pracy każdy pracownik  ma prawo otrzymywać jednakowe wynagrodzenie za jednakową pracę lub pracę o jednakowej wartości.  

 

Inaczej sprawy z ujawnianiem informacji o swoich zarobkach mają się poza firmą czy zakładem pracy. Ten z pozoru bezpieczniejszy grunt wymaga zwiększonej ostrożności. Informacji o swoim wynagrodzeniu nie możesz przekazywać osobom postronnym, ze względu na dobro firmy, o które musisz dbać, zgodnie z zapisem w Kodeksie Pracy. Przez przypadek możesz przecież zdradzić wysokość swoich zarobków osobom z konkurencyjnej firmy, a to naruszy dobro Twojego zakładu pracy. Konsekwencje „długiego języka” poza firmą mogą być poważne i skończyć się nawet na zwolnieniu pracownika.

 

Sprawdź również, jak prosić o podwyżkę >


Źródło: zielonalinia.gov.pl

 

Potrzebujesz pieniądzy, ale temat zarobków wolisz przemilczeć? Porozmawiaj z doradcą TAKTO Finanse.Ocena: 5.0/5 ( 1 głosów)  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni