Szanowni Państwo,

Z dniem 15.02.2023 r., Takto zakończyło przyjmowanie wniosków pożyczkowych.

Obsługa klientów spłacających swoje zobowiązania pozostaje bez zmian. Wszystkich Klientów posiadających aktywną pożyczkę TAKTO zapraszamy do Panelu Klienta, gdzie znajdą Państwo wszystkie aktualne informacje o swoim zobowiązaniu.
Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Czym jest ekopożyczka i na co można ją spożytkować?

POŻYCZKI Opublikowano: 21.07.2022

Zagadnienia związane z ekologiczną postawą względem środowiska to jeden z najważniejszych elementów strategii energetycznej Polski na nadchodzące lata. Prym będą wiodły zagadnienia związane z termomodernizacją, elektromobilnością czy uczynieniem krajowej gospodarki bardziej zasobooszczędnej i ograniczeniem związanych z nią emisji zanieczyszczeń. Aby przyspieszyć powyższe procesy, coraz większa liczba banków oferuje preferencyjne pożyczki ekologiczne na konkretny cel. Czym jest ekopożyczka i jak możemy ją spożytkować?

Ekopożyczka – jak działa i kto może się o nią ubiegać?

Oferowana w oparciu o atrakcyjne stawki ekopożyczka to specjalny produkt finansowy, z którego mogą skorzystać zarówno osoby fizyczne oraz przedsiębiorcy, jak i samorządy. Oferowane przez banki środki mają charakter celowy i są zazwyczaj związane z realizacją określonych przedsięwzięć, takich jak:

 • termomodernizacja obiektów budowlanych,
 • zmniejszenie zużycia wykorzystywanych surowców,
 • modernizację sieci dystrybucji ciepła,
 • redukcję emisji szkodliwych pyłów do atmosfery.

Ekopożyczka może stanowić korzystne finansowo uzupełnienie funkcjonujących obecnie programów dopłat. Jeśli pozyskane dofinansowanie lub darmowa pożyczka nie jest w stanie pokryć całego kosztorysu, warto zastanowić się nad tego rodzaju rozwiązaniem.

Jakie wydatki sfinansuje ekopożyczka?

Co do zasady, preferencyjne pożyczki ekologiczne wymagają pełnej dokumentacji przeznaczenia pozyskanych środków. W zależności od wymogów danego banku, na opisywane cele środowiskowe pożyczkobiorca musi przeznaczyć od 80 do 100% wnioskowanej kwoty. Ekopożyczka może zostać spożytkowana m.in. na:

 • materiały dociepleniowe (dach, ściany zewnętrzne, podłogi, strop, strop piwniczny),
 • pompy ciepła,
 • panele fotowoltaiczne,
 • kolektory solarne,
 • przydomowe wiatraki i elektrownie wodne,
 • samochody osobowe, motocykle i skutery z napędem elektrycznym bądź hybrydowym,
 • sprzęt AGD o najwyższej klasie energetycznej,
 • drzwi zewnętrzne oraz okna o wysokich współczynnikach termoizolacyjnych,
 • instalacje typu smart home, które pomagają zarządzać energią w budynkach.

Ekopożyczka – kto może ją uzyskać?

Oparta o preferencyjne warunki ekopożyczka jest przyznawana w oparciu o identyczne kryteria co pozostałe produkty finansowe – nadrzędną rolę pełnią dochody i zdolność kredytowa pożyczkobiorcy. Należy pamiętać jednak, że możliwość skorzystania z pożyczek przy niższych odsetkach wymaga dostarczenia bankowi wszystkich faktur i rachunków, które potwierdzą poniesienie deklarowanych kosztów.

Warto podkreślić, że pozabankowa pożyczka długoterminowa to produkt, który może być przeznaczony na dowolny cel. Decydując się na ofertę naszej marki, będziesz mógł zarządzać pozyskanymi środkami dokładnie tak, jak chcesz – bez konieczności zbierania faktur czy przedstawiania podpisanych umów. Już dziś złóż wniosek o nawet 12 000 złotych, podzielonych na okres nawet 42 miesiące. Zapoznaj się z kalkulatorem kredytowym na naszej stronie i przekonaj się, że pożyczka pozabankowa jest teraz szybsza i tańsza niż kiedykolwiek.brak ocen  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni