Na naszym blogu wielokrotnie poruszaliśmy zagadnienia związane z prawnymi aspektami produktów finansowych – opisywaliśmy najważniejsze obowiązujące podstawy prawne pożyczek, przybliżaliśmy różnice pomiędzy pożyczką a kredytem, przytaczaliśmy także najważniejsze czynniki składowe decydujące o kosztach pożyczkowych.
W dzisiejszym wpisie przyjrzymy kluczowym zapisom uwzględnionym w definicji samej pożyczki. Czy przedmiotem pożyczki mogą być wyłącznie środki pieniężne? Od jakiego progu pożyczka musi przyjąć formę umowy? Zapraszamy do lektury naszego artykułu, w którym zebraliśmy wiele istotnych informacji na temat tego typu produktów finansowych.
Pożyczka – definicja w Kodeksie cywilnym
Zgodnie z artykułem 720. Kodeksu cywilnego, umowa pożyczki to proces, w którym pożyczkodawca zobowiązuje się do przeniesienia na własność pożyczkobiorcy określoną ilość pieniędzy bądź rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku. Pożyczkobiorca zobowiązuje się do zwrotu takiej samej ilości pieniędzy bądź rzeczy (takiego samego gatunku i jakości). W przypadku, w którym wartość zobowiązania wynosi więcej niż 1000 złotych, umowa wymaga zachowania tzw. formy dokumentowej.
Usługa pożyczki może być świadczona zarówno przez osobę fizyczną, jak i firmę. Warto podkreślić, że jeśli termin uiszczenia pożyczki nie został ustalony na ściśle określoną datę, pożyczkobiorca powinien oddać ją na przestrzeni sześciu tygodni od momentu wezwania przez wierzyciela. Choć Kodeks cywilny określa fundamentalne pojęcia związane z najważniejszymi aspektami pożyczki, nie jest jedynym dokumentem, którego zapisów należy przestrzegać w procesie jej udzielania. Z pomocą przychodzi tu m.in. ustawa o kredycie konsumenckim. Kiedy mamy do czynienia z kredytem, a kiedy z pożyczką?
Kredyt a pożyczka – definicja praktyczna
Choć w mowie potocznej pojęcia kredytu i pożyczki często używamy zamiennie, warto pamiętać, że na gruncie prawnym są to dwa odrębne zobowiązania, które różnią się od siebie na wielu płaszczyznach. Jedną z najważniejszych podstaw prawnych przy udzielaniu pożyczki jest wspomniany wcześniej Kodeks Cywilny, w przypadku kredytu kluczową rolę pełni Prawo bankowe. Kredyty mogą być udzielane wyłącznie przez banki w postaci finansowej na precyzyjnie określone cele, zapisane w umowie. Stroną w umowie pożyczkowej może być każda osoba lub firma, która posiada niezbędne środki – można je przeznaczyć na dowolny cel.
Kredyty z definicji są zawierane w postaci umowy pisemnej. Pożyczki o wartości poniżej 1000 złotych mogą przyjąć formę ustaleń ustnych. Ostatnią ważną różnicą są związane z nimi koszty – na całkowitą sumę kredytu składa się m.in. prowizja, marża czy odsetki. Jeśli obie strony umowy wyrażą taką chęć, pożyczka może być udzielana nieodpłatnie.
Postaw na ofertę od TAKTO Finanse
Zastanawiasz się, czy pozabankowa pożyczka jest rozwiązaniem dla Ciebie? Chciałbyś poznać odpowiedzi na nurtujące Cię pytania na temat długoterminowych produktów finansowych? Skontaktuj się naszymi doradcami klienta i dowiedz się, dlaczego warto skorzystać z oferty marki TAKTO Finanse. Wystąp o nawet 12 000 złotych, które będziesz mógł podzielić na nawet 42 raty, które bez trudu wkomponujesz w domowy budżet.
WRÓĆ