Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Czym jest parabank i dlaczego powinieneś go unikać?

POŻYCZKI Opublikowano: 18.11.2019

W ciągu ostatnich kilku lat, pojęcie parabanku było odmieniane przez wszystkie przypadki. Przyczyną była przede wszystkim tzw. afera Amber Gold. W jej efekcie około 11 tys. osób straciło ponad 550 milionów złotych oszczędności. O Amber Gold pisały wszystkie gazety, a postępowanie wobec organizatorów przekrętu relacjonowała każda telewizja. Różni eksperci zastanawiali się w mediach, czy Komisja Nadzoru Finansowego powinna była podjąć bardziej stanowcze kroki, aby zapobiec eskalacji oszustwa. Rezultatem publicznej dyskusji była m.in. popularyzacja pojęcia parabanku – nieuczciwej instytucji finansowej, podszywającej się pod pełnoprawne banki.

Parabank, czyli co?

Banki i parabanki łączy przede wszystkim zakres działalności – wszystkie one świadczą usługi, polegające na operowaniu powierzonymi przez klientów pieniędzmi. Do najpopularniejszych operacji należy udzielanie pożyczek oraz zakładanie lokat. Pozorne podobieństwo pomiędzy bankami i parabankami na tym się kończy. Dodatkowo parabanki nie mają możliwości prowadzenia rachunków osobistych i emitowania własnych papierów wartościowych. Nie mogą także udzielać kredytów. Nie to jest jednak najważniejsze.

Banki, w przeciwieństwie do parabanków, podlegają szeregowi aktów prawnych, mającym zagwarantować konsumentom jak najwyższe bezpieczeństwo przechowywanych środków. Najważniejszym z nich jest oczywiście Prawo bankowe, które reguluje procedury funkcjonowania, zakładania i likwidacji instytucji bankowych. Ustawa określa również reguły działania i kompetencje nadzoru bankowego. Dzięki temu powierzone bankom pieniądze są o wiele bardziej bezpieczne, a udzielane przez banki pożyczki – usankcjonowane prawnie. Szczególnie warunki spłaty, maksymalne prowizje i odsetki.

Dlatego chociaż na pierwszy rzut oka parabanki mogą się jawić jako przedsiębiorstwa, świadczące podobne usługi jak bank – bankami nie są. Z perspektywy klienta, szczególnie wysokim ryzykiem obarczone są inwestycje w usługi depozytowe takich instytucji. Parabanki nie podlegają bowiem jurysdykcji KNF i prawa bankowego, a ewentualna utrata pieniędzy nie zostanie wyrównana przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, który świadczy pomoc klientom banków zagrożonych upadłością. No właśnie. Banków.

 

 

Dlaczego parabanki wiążą się z dużym ryzykiem?

Niewiarygodny parabank stanowi o wiele większe zagrożenie niż nierzetelna firma pożyczkowa. W przypadku pożyczkodawcy największym realnym ryzykiem jest długi czas wydawania decyzji lub opóźnienia w przelewie na konto odbiorcy, wysokie odsetki i niejasne prowizje. Parabank jest realnym zagrożeniem dla naszych oszczędności. Choć instytucja mamić nas może wysokimi zyskami, ryzyko utraty powierzonych srodków jest niestety bardzo wysokie.

Sektor pozabankowy to nie jednak nie tylko parabanki. To również cała gama rozmaitych funduszy emerytalnych, zakładów ubezpieczeniowych, domów maklerskich i firm pożyczkowych. W przeciwieństwie do parabanków, firmy pożyczkowe podlegają całemu szeregowi aktów prawnych, z ustawą antylichwiarską na czele.

Nie ryzykuj współpracy z nierzetelnymi podmiotami – postaw na TAKTO Finanse, wiarygodną firmę, legitymującą się przynależnością do Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce i posiadacza certyfikatu Audytu Etycznego. W TAKTO Finanse możesz wystąpić o nawet 12 000 złotych i rozłożyć je na dogodne raty.Ocena: 5.0/5 ( 1 głosów)  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni