Szanowni Państwo,

Z dniem 15.02.2023 r., Takto zakończyło przyjmowanie wniosków pożyczkowych.

Obsługa klientów spłacających swoje zobowiązania pozostaje bez zmian. Wszystkich Klientów posiadających aktywną pożyczkę TAKTO zapraszamy do Panelu Klienta, gdzie znajdą Państwo wszystkie aktualne informacje o swoim zobowiązaniu.
Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Dlaczego Polacy chcą mieszkać na swoim?

OSZCZĘDZANIE Opublikowano: 28.06.2021

Jak podaje portal Money.pl, pierwszy kwartał 2021 roku na rynku kredytów hipotecznych upływał pod znakiem kolejnych rekordów. W lutym wnioski o kredyt na zakup domów i mieszkań złożyło aż 47,1 tys. osób, co stanowi aż 10% więcej niż w analogicznym momencie rok wcześniej. Wzrost nie ominął również średniej kwoty kredytu, która wzrosła do pułapu 312,1 zł (o 7% więcej r/r.). Skąd bierze się rosnące zainteresowanie kredytami hipotecznymi? Czy trend ten utrzyma się na kolejne lata?

1.      Chęć odejścia od najmu

Jednym z najważniejszych bodźców do zakupu własnego mieszkania na kredyt jest znikoma różnica w cenie pomiędzy wynajmem a ratą kredytu. Co ciekawe, sytuacja ta dotyka w podobnym stopniu duże miasta wojewódzkie, co mniejsze miejscowości. Osoby i pary, które wynajmują całe mieszkanie, nierzadko muszą mierzyć się z wydatkami rzędu 1500-2000 zł miesięcznie za relatywnie nieduże mieszkanie. Oczywiście, stawka ta rośnie wraz z metrażem.

Powyższa suma z pewnością pozwoliłaby Ci uiścić miesięczną ratę kredytu. Jeśli zdecydowałeś się związać swoje życie osobiste i zawodowe z konkretnym miastem, podjęcie kredytu hipotecznego może okazać się najkorzystniejszym rozwiązaniem. Jeśli znajdziesz się w podbramkowej sytuacji, mieszkalnie w dalszym ciągu będziesz mógł sprzedać bez względu na zobowiązanie hipoteczne.

2.      Bezpieczna lokata kapitału

Zawirowania gospodarcze, związane z epidemią koronawirusa, przyczyniły się do ogłoszenia najniższych w historii stóp procentowych. Decyzja ta wywołała niemałe zamieszanie na rynku mieszkaniowym. Osoby, które obawiały się podjęcia takiego zobowiązania, są kuszone przez niskie raty i relatywnie powolny zapowiadany wzrost stóp (i związaną z nimi wysokością odsetek).

Wejściem na rynek nieruchomości zainteresowały się również osoby zamożne, które nie mogą już liczyć na odpowiedni zysk z lokat długoterminowych. Kupno nieruchomości wiąże się dla nich ze względnie stałym zarobkiem w ramach najmu – zysk z wynajęcia mieszkania z pewnością przekroczy koszt raty.

3.      Czy ceny nieruchomości wyhamują?

Osoby, które zastanawiają się nad zakupem swojego lokum, są nieustannie bombardowane przez pełne skrajności artykuły na temat rynku mieszkaniowego. Zdaniem niektórych specjalistów, nie należy nastawiać się na spadek bądź zahamowanie wzrostu cen nieruchomości. W wielu polskich miastach wciąż brakuje mieszkań, nie brak natomiast osób, które są skłonne nabyć je na etapie „dziury w ziemi”. Co więcej, jedną z najważniejszych przyczyn wzrostu cen mieszkań miałby być wzrost średnich zarobków – korzystna koniunktura gospodarcza sprzyja wzrostom jednego i drugiego.

Część osób uważa jednak, że dynamika wzrostu cen jest wykreowana sztucznie, a rynek nieruchomości czeka bardzo bolesna korekta. Jedną z przyczyn spadku cen miałoby być pojawienie się na rynku mieszkań kupionych przez osoby, które nie będą w stanie udźwignąć przyszłego wzrostu rat, związanych ze zmianą wskaźników WIBOR.

4.      Nieruchomość zabezpieczy Twoją rodzinę

Własny dom bądź mieszkanie to zazwyczaj najcenniejszy zasób materialny, jaki posiada przeciętna polska rodzina – stanowi ona kluczowy element spadku, który może posłużyć zarówno dzieciom, jak i wnukom do zamieszkania bądź zasilenia budżetu. Wiele osób spogląda na długoletni wynajem niczym na „studnię bez dna”, do której regularnie wrzucane są pieniądze, które można byłoby przeznaczyć na zakup własnych czterech kątów.

Kupić czy nie kupić?

Zakup nieruchomości to zazwyczaj najważniejsza decyzja finansowa, przed którą staje przeciętny Polak. O ile w dobie koronawirusa trudno jest przewidzieć jak kształtować się będzie stopa zwrotu z potencjalnego wynajmu, kupno mieszkania pod własne potrzeby niemal zawsze wiąże się z długofalową oszczędnością. Kluczem do udanej transakcji jest dogłębne zapoznanie się ze stanem mieszkania bądź renomą dewelopera i uczciwa analiza domowego budżetu, która pozwoli przygotować się na wzrost miesięcznej raty.Ocena: 5.0/5 ( 1 głosów)  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni