Definicja inteligentnego domu od lat pojawia się przewija się przez rozmaite blogi i portale poświęcone nowinkom technologicznym. Prawdziwy rozkwit popularności tego zagadnienia przypada na ostatnich kilkanaście miesięcy, kiedy to coraz więcej firm oferuje Klientom szerokie spektrum produktów w przystępnych cenach. Rozważając wdrożenie tego systemu w domu, warto pamiętać, że inteligentny dom ma wiele znaczeń.
Oszczędność energii czy wygoda?
Choć twierdzenie to należy uznać za pewne uogólnienie, inteligentny dom jest zazwyczaj skupiony na dwóch fundamentalnych kwestiach: wypracowaniu oszczędności oraz podniesieniu komfortu życia domowników. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby system był zorientowany na oba cele – warto jednak pamiętać, że kompleksowe wyposażenie domu w inteligentne mechanizmy może okazać się naprawdę zaporowym wydatkiem.
Jeśli Twoją główną motywacją do skonfigurowania smart domu jest chęć comiesięcznego zaoszczędzenia na rachunkach, warto zainteresować się urządzeniami odcinającymi dopływ prądu oraz kontrolerami temperatury. Te pierwsze okazują się szczególnie przydatne w przypadku osób, które mają nawyk zostawiania w gniazdkach ładowarek oraz urządzeń, które pobierają prąd nawet w trybie czuwania. Urządzenia kontrolujące temperaturę potrafią dostosować warunki w domu do obecności domowników, m.in. samoczynnie wyłączając ogrzewanie podczas ich nieobecności, sterując klimatyzacją, a nawet dostosowując temperaturę w lodówce.
Inteligentny dom można również rozwijać w znacznie bardziej użytkowym kierunku, zorientowanym na zapewnienie domownikom pożądanej wygody i komfortu. Na myśl przychodzą wówczas przede wszystkim różnego rodzaju inteligentne sprzęty AGD (nierzadko wyposażone w funkcje społecznościowe) oraz rozmaite moduły bezpieczeństwa, takie jak kompletny system monitoringu czy integracja z oknami, drzwiami bądź roletami, które samoczynnie zabezpieczą się pod nieobecność właścicieli.
Inteligentny dom - jak to działa?
Ideę, stojącą za inteligentnymi domami, najwierniej oddaje tzw. koncepcja IoT (ang. Internet of Things - Internet Rzeczy). Wizja ta zakłada nieustanną komunikację pomiędzy poszczególnymi urządzeniami w obrębie jednej sieci - inteligentne sprzęty mają za zadanie podejmować poszczególne działania w obrębie swoich “kompetencji”, a całość procesów nadzorowana jest przez użytkownika, który może sprawdzić aktualne statusy z poziomu aplikacji na urządzeniu mobilnym.
Oszczędność czasu i pieniędzy nie są jedynymi korzyściami, jakie wiążą się z zakupem oraz instalacją elementów inteligentnego domu. Może on okazać się szczególnie przydatny np. w sytuacji, w której żaden z bliskich nie będzie w stanie przypilnować domu w czasie naszego wyjazdu. Zaledwie kilka kliknięć sprawi, że światła w salonie będą codziennie świecić się w tych samych godzinach, tworząc złudzenie obecności mieszkańców.
Inwestycja w inteligentny dom nie musi być bardzo kosztownym wydatkiem. Jednakże, jeśli pragniesz zainwestować w kompleksową wymianę domowych sprzętów, nie wahaj się skorzystać z oferty TAKTO Finanse, firmy specjalizującej się w udzielaniu pożyczek długoterminowych. Oferuje ona pożyczkę w wysokości nawet 12 000 złotych, którą będziesz mógł rozłożyć na dogodne raty - maksymalna długość pożyczki to nawet 42 miesiące! Już dziś wypełnij wniosek pożyczkowy i zdobądź fundusze na stworzenie wymarzonego inteligentnego domu.
WRÓĆ