Szanowni Państwo,

Z dniem 15.02.2023 r., Takto zakończyło przyjmowanie wniosków pożyczkowych.

Obsługa klientów spłacających swoje zobowiązania pozostaje bez zmian. Wszystkich Klientów posiadających aktywną pożyczkę TAKTO zapraszamy do Panelu Klienta, gdzie znajdą Państwo wszystkie aktualne informacje o swoim zobowiązaniu.
Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Do kiedy pracodawca musi przesłać PIT za 2020 rok?

OSZCZĘDZANIE Opublikowano: 23.02.2021

Początek roku to dla wielu przedsiębiorców czas wzmożonej pracy. Nieubłaganie zbliża się okres rozliczenia z urzędem skarbowym. Pracownicy chcieliby już złożyć PIT w urzędzie, żeby jak najszybciej otrzymać zwrot podatku. Do kiedy pracodawca musi przesłać PIT za 2020 rok? Przypominamy o najważniejszych terminach i tłumaczymy zawiłości rozliczenia z organami podatkowymi.

Do kiedy pracodawca musi przesłać PIT za 2020 rok fiskusowi?

Pracodawca jest zobowiązany do przygotowania PIT-11 w dwóch egzemplarzach. Jeden z nich musi dostarczyć do pracownika, a drugi do urzędu skarbowego. Wersję dla podatników można przekazać w formie papierowej lub elektronicznej, natomiast do organu podatkowego wyłącznie w wersji cyfrowej. Pracodawca miał obowiązek przesłać fiskusowi PIT-11 do 31 stycznia 2021 roku.

W natłoku pracy może się zdarzyć, że przedsiębiorca nie dopełni ustawowego terminu. Z pomocą przychodzi wówczas tzw. czynny żal. To zawiadomienie składane do urzędu skarbowego, w celu uniknięcia kary za przekroczenia wyznaczonej daty. Jak podano na stronie rządowej, zawiadomienie należy wysłać przez skrzynkę e-PUAP właściwego urzędu skarbowego, korzystając ze wzoru pisma ogólnego, lub przez portal podatki.gov.pl.

 

 

Kiedy pracownik powinien otrzymać PIT za 2020 rok od pracodawcy?

Zgodnie z przepisami prawa podatkowego, płatnik musi przesłać druk PIT-11, przeznaczony dla pracownika, najpóźniej ostatniego dnia lutego. Z uwagi na fakt, że w 2021 roku koniec lutego przypada w niedzielę, ostateczny termin przekazania PIT został wydłużony o jeden dzień. Podsumowując, pracodawca musi przesłać PIT za 2020 rok do 1 marca 2021 roku.

W lutym 2019 roku Ministerstwo Finansów uruchomiło program Twój e-PIT, w którym dostępne są deklaracje PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-28. Pracownik powinien przesłać deklarację podatkową za 2020 roku do 30 kwietnia 2021 roku. Wyjątkiem jest PIT-28 obejmujący rozliczenie podatkowe ryczałtu. W bieżącym roku należy go złożyć w terminie od 15 lutego do 1 marca. Warto się pospieszyć, ponieważ podatnicy, którzy złożą PIT w formie elektronicznej, otrzymają zwrot podatku po 45 dniach od złożenia deklaracji.

Co zrobić, jeśli pracodawca nie przekazał PIT-u w wymaganym czasie?

Może się zdarzyć, że pracodawca nie dostarczy PIT-11 w określonym terminie. Grozi mu wówczas grzywna za przestępstwo skarbowe. Należy jednak pamiętać, że brak dokumentu nie zwalnia podatnika od obowiązku złożenia zeznania do 30 kwietnia.

Osoby, które nie otrzymały PIT w wymaganym czasie powinny zgłosić się do księgowości lub kadr. W kolejnym kroku należy poprosić urząd skarbowy bądź urząd kontroli skarbowej o interwencję. Jeżeli pracownik nie otrzymał PIT-11 powinien dokonać obliczeń i wypełnić zeznanie podatkowe. Może to zrobić na podstawie wyciągów z konta bakowego czy treści umowy.

Nie możesz się doczekać zwrotu podatku?

Potrzebujesz szybkiego zastrzyku gotówki, a zwrot podatku jeszcze nie pojawił się na Twoim koncie? Z pomocą przychodzi długoterminowa pożyczka od TAKTO Finanse. Maksymalna kwota pomocy wynosi aż 12 000 złotych w gotówce, a zobowiązanie można rozłożyć na 40 niskich i wygodnych rat. Nie musisz się już obawiać o dopięcie domowego budżetu, wystarczy, że wypełnisz formularz, a nasi specjaliści zajmą się resztą.

 brak ocen  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni