Początek roku to dla wielu przedsiębiorców czas wzmożonej pracy. Nieubłaganie zbliża się okres rozliczenia z urzędem skarbowym. Pracownicy chcieliby już złożyć PIT w urzędzie, żeby jak najszybciej otrzymać zwrot podatku. Do kiedy pracodawca musi przesłać PIT za 2020 rok? Przypominamy o najważniejszych terminach i tłumaczymy zawiłości rozliczenia z organami podatkowymi.
Do kiedy pracodawca musi przesłać PIT za 2020 rok fiskusowi?
Pracodawca jest zobowiązany do przygotowania PIT-11 w dwóch egzemplarzach. Jeden z nich musi dostarczyć do pracownika, a drugi do urzędu skarbowego. Wersję dla podatników można przekazać w formie papierowej lub elektronicznej, natomiast do organu podatkowego wyłącznie w wersji cyfrowej. Pracodawca miał obowiązek przesłać fiskusowi PIT-11 do 31 stycznia 2021 roku.
W natłoku pracy może się zdarzyć, że przedsiębiorca nie dopełni ustawowego terminu. Z pomocą przychodzi wówczas tzw. czynny żal. To zawiadomienie składane do urzędu skarbowego, w celu uniknięcia kary za przekroczenia wyznaczonej daty. Jak podano na stronie rządowej, zawiadomienie należy wysłać przez skrzynkę e-PUAP właściwego urzędu skarbowego, korzystając ze wzoru pisma ogólnego, lub przez portal podatki.gov.pl.
Kiedy pracownik powinien otrzymać PIT za 2020 rok od pracodawcy?
Zgodnie z przepisami prawa podatkowego, płatnik musi przesłać druk PIT-11, przeznaczony dla pracownika, najpóźniej ostatniego dnia lutego. Z uwagi na fakt, że w 2021 roku koniec lutego przypada w niedzielę, ostateczny termin przekazania PIT został wydłużony o jeden dzień. Podsumowując, pracodawca musi przesłać PIT za 2020 rok do 1 marca 2021 roku.
W lutym 2019 roku Ministerstwo Finansów uruchomiło program Twój e-PIT, w którym dostępne są deklaracje PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-28. Pracownik powinien przesłać deklarację podatkową za 2020 roku do 30 kwietnia 2021 roku. Wyjątkiem jest PIT-28 obejmujący rozliczenie podatkowe ryczałtu. W bieżącym roku należy go złożyć w terminie od 15 lutego do 1 marca. Warto się pospieszyć, ponieważ podatnicy, którzy złożą PIT w formie elektronicznej, otrzymają zwrot podatku po 45 dniach od złożenia deklaracji.
Co zrobić, jeśli pracodawca nie przekazał PIT-u w wymaganym czasie?
Może się zdarzyć, że pracodawca nie dostarczy PIT-11 w określonym terminie. Grozi mu wówczas grzywna za przestępstwo skarbowe. Należy jednak pamiętać, że brak dokumentu nie zwalnia podatnika od obowiązku złożenia zeznania do 30 kwietnia.
Osoby, które nie otrzymały PIT w wymaganym czasie powinny zgłosić się do księgowości lub kadr. W kolejnym kroku należy poprosić urząd skarbowy bądź urząd kontroli skarbowej o interwencję. Jeżeli pracownik nie otrzymał PIT-11 powinien dokonać obliczeń i wypełnić zeznanie podatkowe. Może to zrobić na podstawie wyciągów z konta bakowego czy treści umowy.
Nie możesz się doczekać zwrotu podatku?
Potrzebujesz szybkiego zastrzyku gotówki, a zwrot podatku jeszcze nie pojawił się na Twoim koncie? Z pomocą przychodzi długoterminowa pożyczka od TAKTO Finanse. Maksymalna kwota pomocy wynosi aż 12 000 złotych w gotówce, a zobowiązanie można rozłożyć na 40 niskich i wygodnych rat. Nie musisz się już obawiać o dopięcie domowego budżetu, wystarczy, że wypełnisz formularz, a nasi specjaliści zajmą się resztą.
WRÓĆ