Jak Podaje Polska Agencja Prasowa, 21 września do wojewodów z całej Polski trafiła pierwsza transza środków przeznaczonych na dodatek węglowy, opiewająca na łączną kwotę 9,5 miliardów złotych. Z przekazanego przez resort klimatu i środowiska komunikatu wynika, że środki te trafią do gmin wkrótce po zaksięgowaniu. Na jakie dopłaty mogą liczyć gospodarstwa domowe, które ubiegają się o dodatek węglowy? Zapraszamy do lektury.
Na czym polega wchodzący w życie dodatek węglowy?
O ogłoszony przez rząd dodatek węglowy mogą ubiegać się gospodarstwa domowe, dla których głównym źródłem ciepła jest jedna z poniższych instalacji:
- kocioł na paliwo stałe,
- kominek,
- koza (piec wolnostojący),
- elektryczny ogrzewacz powietrza,
- trzony kuchenne oraz piecokuchnie,
- kuchnie zasilane węglem,
- piece kaflowe na paliwo stałe, takie jak węgiel kamienny, pellet (o zawartości węgla kamiennego o wartości co najmniej 85 procent) bądź brykiet.
Warto pamiętać, że dodatek węglowy przysługuje jedynie tym gospodarstwom domowym, które dokonały wpisu bądź zgłoszenia danego źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).
Jesteś uprawniony do otrzymania dodatku węglowego ze względu na stosowany system ogrzewania domu? Pamiętaj, że możesz otrzymać go wyłącznie po złożeniu stosownego wniosku do swojej gminy. Dokument ten należy przekazać do 30 listopada 2022 roku.
Dodatek węglowy to finansowanie, które nie jest uzależnione od osiąganego dochodu. Opracowane świadczenie przysługuje zarówno gospodarstwom, które zaopatrzyły się już w węgiel, jak i tym, które dopiero planują ten wydatek.
Skąd pochodzą środki, przeznaczane na dodatek węglowy?
Zgodnie z obecnymi przepisami, maksymalny limit wydatków rządowych, przewidzianych na dodatek węglowy, został ustalony na pułapie 11,5 miliardów złotych – źródłem środków, z których będzie pochodzić dofinansowanie, jest Fundusz Przeciwdziałania COVID-19. Fundusz zasili również Narodowy Bank Polski – nastąpi to jednak dopiero wtedy, gdy osiągnięty przez niego zysk przekroczy założenia zapisane w tegorocznym budżecie. Ministerstwo Finansów szacuje, że NBP zasili fundusz kwotą 9,5 miliarda złotych.
Podpisana przez Prezydenta ustawa zakłada jednak, że w sytuacji, w których wartość wypłaconych dodatków węglowych przekroczy 95% założonych pierwotnie środków, wysokość wypłaconych dofinansowań ulegnie proporcjonalnemu obniżeniu.
Dodatek węglowy okazał się niewystarczający?
Skontaktuj się z naszą firmą – TAKTO Finanse umożliwia pożyczkę od 1 000 do 12 000 złotych, podzielonych na dogodne, miesięczne raty. Zapewniamy możliwość podpisania umowy na okres wynoszący od 6 do aż 42 miesiące, dzięki czemu pożyczkobiorca może bez trudu dopasować wysokość uiszczanej raty do możliwości swojego domowego budżetu.
W przypadku uzyskania pozytywnej decyzji kredytowej, pieniądze mogą trafić na wskazane konto nawet w kilkanaście minut po złożeniu wniosku. Zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy udzielą odpowiedzi na wszystkie nasuwające się pytania.
WRÓĆ