Szanowni Państwo,

Z dniem 15.02.2023 r., Takto zakończyło przyjmowanie wniosków pożyczkowych.

Obsługa klientów spłacających swoje zobowiązania pozostaje bez zmian. Wszystkich Klientów posiadających aktywną pożyczkę TAKTO zapraszamy do Panelu Klienta, gdzie znajdą Państwo wszystkie aktualne informacje o swoim zobowiązaniu.
Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Eco-driving – dobre nawyki, które pomogą Ci oszczędzać pieniądze

OSZCZĘDZANIE Opublikowano: 02.05.2022

W świetle bijących rekordy cen paliwa, poprawne prowadzenie samochodu staje się jeszcze ważniejsze niż do tej pory. Eksperci szacują, że znajomość zasad ekonomicznej jazdy samochodem (ang. eco-driving) może ograniczyć spalanie paliwa o od 10 do nawet 25% w skali roku. W jaki sposób oszczędzić nawet kilkaset złotych? Poznaj najważniejsze zasady, o jakie opiera się eco-driving.

Eco-driving wymaga sprawnego samochodu

Fundamentalnym warunkiem, jaki musimy spełnić, aby eco-driving przynosił oczekiwane rezultaty, jest znajomość rzeczywistego zużycia paliwa w danym pojeździe. Aby tego dokonać, warto zestawić uzyskane pomiary z wynikami innych użytkowników danego samochodu, opublikowanymi przez nich na portalach motoryzacyjnych. Jeżeli zmierzone przez nas wyniki odbiegają drastycznie od uśrednionych wartości, warto wybrać się do zaprzyjaźnionego mechanika, który określi źródło usterki.

W sytuacji, gdy osiągi naszego samochodu pokrywają się z doniesieniami innych kierowców, możemy skupić się na doskonaleniu technik ekonomicznej jazdy. Zdecydowana większość porad, z jakimi wiąże się eco-driving, dotyczy wyrobienia odpowiednich nawyków zarówno w zakresie samego kierowania pojazdem, jak i jego konserwacji. Wśród najczęściej udzielanych przez ekspertów rad warto wymienić m.in.:

1.      Dbaj o optymalną ilość obrotów

Najważniejszą zasadą, jaką rządzi się eco-driving, jest utrzymywanie silnika na optymalnych obrotach – czyli takich, w których dochodzi do najniższego spalania. W ustaleniu właściwej wysokości obrotów pomocny może być przede wszystkim komputer pokładowy, który poinformuje nas o wskazaniach chwilowego zużycia paliwa.

2.      Sprawdzaj informacje drogowe

Oszczędność paliwa to nie tylko odpowiednia technika kierowania, lecz również skracanie drogi. Chcesz znać najświeższe informacje na temat utrudnień, korków czy kolizji, które miały miejsce na Twojej trasie przejazdu? Mapy Google, CB radio czy dedykowane aplikacje na telefony komórkowe to cenne wsparcie, które pomoże Ci oszczędzać zarówno paliwo, jak i czas.

3.      Ćwicz hamowanie silnikiem

Zbliżając się do czerwonych świateł na skrzyżowaniu, warto skorzystać z techniki hamowania silnikiem. Gdy zwalniamy i redukujemy bieg, możemy puszczać stopniowo puszczać sprzęgło, wciskając go przed zatrzymaniem auta, aby zapobiec zgaśnięciu silnika. Technikę tę można połączyć z hamowaniem „tradycyjnym” za pomocą pedału hamulca.

4.      Zwróć uwagę na płynność jazdy

Gwałtownie przyspieszający samochód spala najwięcej paliwa – utrzymanie możliwie jednostajnego tempa pozwala osiągnąć optymalne spalanie. W sytuacji, w której wszyscy uczestnicy ruchu odchodzą od „rwanej jazdy” na rzecz płynnego przemieszczania się, oszczędzamy również klocki hamulcowe, które nie są narażone na wysoką eksploatację.

Eco-driving się opłaca

Rozsądne korzystanie z klimatyzacji czy regularne sprawdzenie ciśnienia opon to tylko niektóre z pozostałych wskazówek, które sprzyjają obniżeniu spalania paliwa. Gorąco zachęcamy nad regularnym doszkalaniem swojej techniki jazdy, dzięki której zaoszczędzimy równowartość pieniędzy przeznaczonych na 2 (a nawet 3!) miesiące tankowania.Ocena: 5.0/5 ( 1 głosów)  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni