W świetle bijących rekordy cen paliwa, poprawne prowadzenie samochodu staje się jeszcze ważniejsze niż do tej pory. Eksperci szacują, że znajomość zasad ekonomicznej jazdy samochodem (ang. eco-driving) może ograniczyć spalanie paliwa o od 10 do nawet 25% w skali roku. W jaki sposób oszczędzić nawet kilkaset złotych? Poznaj najważniejsze zasady, o jakie opiera się eco-driving.
Eco-driving wymaga sprawnego samochodu
Fundamentalnym warunkiem, jaki musimy spełnić, aby eco-driving przynosił oczekiwane rezultaty, jest znajomość rzeczywistego zużycia paliwa w danym pojeździe. Aby tego dokonać, warto zestawić uzyskane pomiary z wynikami innych użytkowników danego samochodu, opublikowanymi przez nich na portalach motoryzacyjnych. Jeżeli zmierzone przez nas wyniki odbiegają drastycznie od uśrednionych wartości, warto wybrać się do zaprzyjaźnionego mechanika, który określi źródło usterki.
W sytuacji, gdy osiągi naszego samochodu pokrywają się z doniesieniami innych kierowców, możemy skupić się na doskonaleniu technik ekonomicznej jazdy. Zdecydowana większość porad, z jakimi wiąże się eco-driving, dotyczy wyrobienia odpowiednich nawyków zarówno w zakresie samego kierowania pojazdem, jak i jego konserwacji. Wśród najczęściej udzielanych przez ekspertów rad warto wymienić m.in.:
1. Dbaj o optymalną ilość obrotów
Najważniejszą zasadą, jaką rządzi się eco-driving, jest utrzymywanie silnika na optymalnych obrotach – czyli takich, w których dochodzi do najniższego spalania. W ustaleniu właściwej wysokości obrotów pomocny może być przede wszystkim komputer pokładowy, który poinformuje nas o wskazaniach chwilowego zużycia paliwa.
2. Sprawdzaj informacje drogowe
Oszczędność paliwa to nie tylko odpowiednia technika kierowania, lecz również skracanie drogi. Chcesz znać najświeższe informacje na temat utrudnień, korków czy kolizji, które miały miejsce na Twojej trasie przejazdu? Mapy Google, CB radio czy dedykowane aplikacje na telefony komórkowe to cenne wsparcie, które pomoże Ci oszczędzać zarówno paliwo, jak i czas.
3. Ćwicz hamowanie silnikiem
Zbliżając się do czerwonych świateł na skrzyżowaniu, warto skorzystać z techniki hamowania silnikiem. Gdy zwalniamy i redukujemy bieg, możemy puszczać stopniowo puszczać sprzęgło, wciskając go przed zatrzymaniem auta, aby zapobiec zgaśnięciu silnika. Technikę tę można połączyć z hamowaniem „tradycyjnym” za pomocą pedału hamulca.
4. Zwróć uwagę na płynność jazdy
Gwałtownie przyspieszający samochód spala najwięcej paliwa – utrzymanie możliwie jednostajnego tempa pozwala osiągnąć optymalne spalanie. W sytuacji, w której wszyscy uczestnicy ruchu odchodzą od „rwanej jazdy” na rzecz płynnego przemieszczania się, oszczędzamy również klocki hamulcowe, które nie są narażone na wysoką eksploatację.
Eco-driving się opłaca
Rozsądne korzystanie z klimatyzacji czy regularne sprawdzenie ciśnienia opon to tylko niektóre z pozostałych wskazówek, które sprzyjają obniżeniu spalania paliwa. Gorąco zachęcamy nad regularnym doszkalaniem swojej techniki jazdy, dzięki której zaoszczędzimy równowartość pieniędzy przeznaczonych na 2 (a nawet 3!) miesiące tankowania.
WRÓĆ