Mnogość oferty wszelkiego rodzaju sklepów z asortymentem proekologicznym i zero waste może przyprawiać o zawrót głowy. Dlatego warto dowiedzieć się, z czego powinny być wykonane naczynia, takie jak ekologiczne kubki, sztućce czy talerze, aby ich zakup naprawdę nie przyczyniał się do nadmiernego eksploatowania planety. Poznaj najbardziej powszechne surowce oraz rodzaje naczyń i wybieraj mądrze.
Rodzaje materiałów ekologicznych kubków i zastawy sotłowej
Ekologiczne kubki dzielą się przede wszystkim na jedno i wielorazowe. Pierwsze często można spotkać w lokalach gastronomicznych, którym zależy na klientach troszczących się o dobro planety. Ale produkty te pojawiają się również w sprzedaży detalicznej jako asortyment do wykorzystania podczas dużych imprez czy grillach z przyjaciółmi na świeżym powietrzu. Ekologiczne kubki jednorazowe mogą być wykonane z:
- papieru z bambusa,
- masy papierowej,
- biodegradowalnego papieru jednowarstwowego,
- trzciny z bambusa,
- liści palmowych,
- otrąb pszennych.
Warto pamiętać, że sama produkcja naczyń pochłania dużo wody i energii, dlatego zawsze lepszym wyborem (jeśli mamy taką możliwość) będą ekologiczne kubki do wielokrotnego użytku. Te z kolei najczęściej są produkowane z takich materiałów jak:
- bambus,
- ekologiczny silikon LFGB, bez kleju i ołowiu,
- szkło borowo-krzemowe z recyklingu,
- stal nierdzewna,
- plastik z recyklingu.
Warto zwrócić uwagę na oznaczenia na kubku – tworzywo wolne od BPA i melaminy będzie bezpieczne dla zdrowia, a możliwość mycia w zmywarce może sprawić, że chętniej skorzystamy z nowego naczynia.
Ekologiczne kubki – do wody, kawy, herbaty i dla dzieci
Ekologiczne kubki dzielą się również ze względu na swoje zastosowanie. Jeśli często jesteś w podróży, jeździsz pracować w biurze lub lubisz aktywności na świeżym powietrzu – najlepszym wyborem będzie naczynie termiczne, które utrzyma temperaturę ciepłego lub zimnego napoju przez kilka godzin. Warto również zabierać własny kubek do ulubionych kawiarni, niektóre lokale oferują zniżki za przyniesienie własnego naczynia.
W roli ekologicznego kubka na wodę najlepiej sprawdzą się modele kompaktowe, które po wypiciu napoju można złożyć do mini rozmiarów. Z kolei kubki dla dzieci powinny być rozmiarem dostosowane do małych rączek, najlepsze będą warianty z dwoma, wygodnymi uchwytami.
Jak TAKTO Finanse troszczy się o losy planety? Sadzimy drzewa!
W TAKTO Finanse z ekologią jesteśmy za pan brat. Jesteśmy partnerem akcji posadzimy.pl, tylko w 2021 roku dzięki wspólnemu zaangażowaniu naszych pracowników i klientów udało się zasadzić ponad 500 drzew. O szczegółach możesz przeczytać na stronie https://posadzimy.pl/firma/takto-finanse-sp-z-o-o/
WRÓĆ