Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców – wszystko, co należy o nim wiedzieć

OSZCZĘDZANIE Opublikowano: 18.08.2022

W odpowiedzi na błyskawicznie rosnące raty kredytów hipotecznych rząd ogłosił w kwietniu 2022 roku cztery filary wsparcia kredytobiorców. Koncepcja ta zakładała m.in. likwidację wskaźników WIBOR, wprowadzenie ogólnodostępnych wakacji kredytowych oraz zwiększenie budżetu na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. W dzisiejszym wpisie przybliżymy jego zasadę działania i poinformujemy, którzy kredytobiorcy mogą liczyć na taką pomoc.

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców – najważniejsze informacje

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców zapewnia pomoc osobom prywatnym, które z powodu trudnej sytuacji materialnej mają problem z uregulowaniem zaległości czy bieżącego zadłużenia związanego z kredytem mieszkaniowym. Ze środków tych mogą skorzystać również osoby, które sprzedały dom lub mieszkanie kupione za pomocą kredytu, lecz uzyskane w ten sposób środki okazały się niewystarczające do pokrycia całości zobowiązania.

Na jaki typ wsparcia mogą liczyć osoby, które kwalifikują się do uzyskania wsparcia, oferowanego przez Fundusz Wsparcia Kredytobiorców? Dwoma najważniejszymi rodzajami pomocy są:

Zwrotne wsparcie finansowe na pokrycie rat kredytu

Może ono obowiązywać maksymalnie 36 miesięcy, a jego wysokość jest określana indywidualnie w zależności od wysokości raty kredytu – nie może przekroczyć jednak 2 000 złotych miesięcznie. Przyznana kwota trafia bezpośrednio do banku udzielającego kredytu hipotecznego. Warto pamiętać również, że maksymalny okres 36 miesięcy może zostać skrócony, jeśli w okresie tym pojawią się przesłanki o poprawieniu się sytuacji materialnej (np. znalezienie zatrudnienia i związane z tym odebranie statusu osoby bezrobotnej).

Pożyczka na spłatę kredytu

W sytuacji, w której środki pozyskane ze sprzedaży zakupionej na kredyt nieruchomości nie pozwoliła na spłatę całości zadłużenia, Fundusz Wsparcia Kredytobiorców może udzielić pożyczki na maksymalnie 72 000 złotych na rachunek banku, w którym udzielono kredytu.

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców w świetle najnowszych przepisów

Ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom zakłada zasilenie Funduszu Wsparcia Kredytobiorców do wartości 2 mld złotych, dzięki czemu będzie mogła odpowiedzieć na potrzeby większej liczby pożyczkobiorców. Złożenie wniosku o pomoc będzie możliwe za pośrednictwem platform on-line.

Aby móc ubiegać się o środki, zapewniane przez Fundusz Wsparcia Kredytobiorców, należy spełnić jeden z trzech warunków:

  • posiadanie statusu osoby bezrobotnej (przynajmniej przez jednego z kredytobiorców),
  • ponoszone z tytułu kredytu hipotecznego koszty przekraczają 50% osiąganych dochodów,
  • po odjęciu kosztów kredytu, miesięczny dochód w 2022 r. nie przekracza 1552 zł/os (w przypadku gospodarstw jednoosobowych) lub 1200 zł/os (w przypadku gospodarstw wieloosobowych).

Spłata miesięcznego dofinansowania (2 000 zł przez maksymalnie 36 miesięcy – 72 000 zł) rozpoczyna się po 2 latach od ostatniej wypłaty i jest dzielona na 144 równych, nieoprocentowanych rat. Część pożyczki może zostać umorzona – aby móc uzyskać umorzenie, należy terminowo spłacić pierwsze 100 rat. Po spłacie 50 000 złotych możemy liczyć na umorzenie ostatnich 22 000 zł.brak ocen  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni