Szanowni Państwo,

Z dniem 15.02.2023 r., Takto zakończyło przyjmowanie wniosków pożyczkowych.

Obsługa klientów spłacających swoje zobowiązania pozostaje bez zmian. Wszystkich Klientów posiadających aktywną pożyczkę TAKTO zapraszamy do Panelu Klienta, gdzie znajdą Państwo wszystkie aktualne informacje o swoim zobowiązaniu.
Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Fundusz awaryjny vs poduszka finansowa

OSZCZĘDZANIE Opublikowano: 22.11.2017

Fundusz awaryjny vs poduszka finansowaW życiu nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem, także tym finansowym. Dlatego warto zabezpieczyć się na wszelkie awaryjne sytuacje, tworząc poduszkę finansową i fundusz awaryjny. Tym bardziej, jeśli nie dysponujesz większymi oszczędnościami, takie zabezpieczenie awaryjne może uratować Cię przed prawdziwą katastrofą finansową.

Poduszka finansowa i fundusz awaryjny to nie to samo

Zabezpieczenie finansowe – tak często definiuje się poduszkę finansową i fundusz awaryjny. I tak jest, jednak dobrze je potraktować jako to dwa odmienne zabezpieczenia. I wypadałoby mieć oba, żeby czuć się naprawdę bezpiecznie finansowo.

 

Czym zatem jest fundusz awaryjny? To pieniądze odłożone na nieprzewidziane wydatki, na przykład naprawę pralki czy nieplanowaną wizytę w warsztacie samochodowym. Kiedy nagle zepsuje się lodówka, można z takiego funduszu sfinansować jej naprawę lub zakup nowego sprzętu, bez nadwyrężania domowego budżetu. Chyba że już dysponujesz oszczędnościami w wysokości kilku tysięcy złotych – jeśli tak, funduszem awaryjnym na cito nie musisz się przejmować. Ale warto go mieć nawet wtedy, gdy masz oszczędności. Powód jest prosty – do oszczędności możesz nie mieć dostępu, bo na przykład pracują na lokacie. Za to wtedy kupisz lodówkę w sytuacji, kiedy Twój sprzęt padnie?

 

A czym jest poduszka finansowa? Poduszka finansowa to zabezpieczenie cięższego kalibru - ma za zadanie zapewnić Ci bezpieczeństwo finansowe na wypadek utraty stałego źródła dochodów. Pomyśl, co by było, gdybyś nagle stracił pracę. Ile być przeżył na tym, co masz? Miesiąc? A ile zajęłoby Ci znalezienie nowej pracy? Prawdopodobnie dłużej. Jak widzisz, bez pieniędzy awaryjnych się nie obejdzie.

Poduszka finansowa na dobry początek powinna wynosić nie mniej niż 3-krotność Twoich miesięcznych wydatków. A Jak już uzbierasz taką kwotę, uzbieraj jeszcze raz to samo, a uzyskasz półroczne zabezpieczenie finansowe na wypadek utraty pracy.

 

„Składkę” na poduszkę finansową koniecznie uwzględnij w budżecie domowym, ponieważ uzbieranie 6-krotności miesięcznych wydatków nie jest proste, wymaga czasu i samodyscypliny. Na ten cel najlFepiej odkładać pieniądze zaraz po wpłynięciu wypłaty na konto – jeśli myślisz, że odłożysz to, co zostanie na koniec miesiąca, możesz się zdziwić – zazwyczaj przecież nie zostaje Ci nic.

 

Osobnym wydatkiem w budżecie powinna być składka na fundusz awaryjny. Ma on mniejsze znaczenie strategiczne niż poduszka finansowa. Ale bez niego, w sytuacji awaryjnej skorzystasz z zasobów poduszki finansowej, która powinna być wykorzystana tylko i wyłącznie w ostateczności, jaką jest utrata pracy.

 

Sprawdź, co to jest budżet domowy i jak go stworzyć >

Fundusz awaryjny świeci pustkami? Po gotówkę na niespodziewane wydatki zadzwoń do TAKTO Finanse.Ocena: 5.0/5 ( 1 głosów)  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni