W życiu nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem, także tym finansowym. Dlatego warto zabezpieczyć się na wszelkie awaryjne sytuacje, tworząc poduszkę finansową i fundusz awaryjny. Tym bardziej, jeśli nie dysponujesz większymi oszczędnościami, takie zabezpieczenie awaryjne może uratować Cię przed prawdziwą katastrofą finansową.
Poduszka finansowa i fundusz awaryjny to nie to samo
Zabezpieczenie finansowe – tak często definiuje się poduszkę finansową i fundusz awaryjny. I tak jest, jednak dobrze je potraktować jako to dwa odmienne zabezpieczenia. I wypadałoby mieć oba, żeby czuć się naprawdę bezpiecznie finansowo.
Czym zatem jest fundusz awaryjny? To pieniądze odłożone na nieprzewidziane wydatki, na przykład naprawę pralki czy nieplanowaną wizytę w warsztacie samochodowym. Kiedy nagle zepsuje się lodówka, można z takiego funduszu sfinansować jej naprawę lub zakup nowego sprzętu, bez nadwyrężania domowego budżetu. Chyba że już dysponujesz oszczędnościami w wysokości kilku tysięcy złotych – jeśli tak, funduszem awaryjnym na cito nie musisz się przejmować. Ale warto go mieć nawet wtedy, gdy masz oszczędności. Powód jest prosty – do oszczędności możesz nie mieć dostępu, bo na przykład pracują na lokacie. Za to wtedy kupisz lodówkę w sytuacji, kiedy Twój sprzęt padnie?
A czym jest poduszka finansowa? Poduszka finansowa to zabezpieczenie cięższego kalibru - ma za zadanie zapewnić Ci bezpieczeństwo finansowe na wypadek utraty stałego źródła dochodów. Pomyśl, co by było, gdybyś nagle stracił pracę. Ile być przeżył na tym, co masz? Miesiąc? A ile zajęłoby Ci znalezienie nowej pracy? Prawdopodobnie dłużej. Jak widzisz, bez pieniędzy awaryjnych się nie obejdzie.
Poduszka finansowa na dobry początek powinna wynosić nie mniej niż 3-krotność Twoich miesięcznych wydatków. A Jak już uzbierasz taką kwotę, uzbieraj jeszcze raz to samo, a uzyskasz półroczne zabezpieczenie finansowe na wypadek utraty pracy.
„Składkę” na poduszkę finansową koniecznie uwzględnij w budżecie domowym, ponieważ uzbieranie 6-krotności miesięcznych wydatków nie jest proste, wymaga czasu i samodyscypliny. Na ten cel najlFepiej odkładać pieniądze zaraz po wpłynięciu wypłaty na konto – jeśli myślisz, że odłożysz to, co zostanie na koniec miesiąca, możesz się zdziwić – zazwyczaj przecież nie zostaje Ci nic.
Osobnym wydatkiem w budżecie powinna być składka na fundusz awaryjny. Ma on mniejsze znaczenie strategiczne niż poduszka finansowa. Ale bez niego, w sytuacji awaryjnej skorzystasz z zasobów poduszki finansowej, która powinna być wykorzystana tylko i wyłącznie w ostateczności, jaką jest utrata pracy.
Sprawdź, co to jest budżet domowy i jak go stworzyć >
Fundusz awaryjny świeci pustkami? Po gotówkę na niespodziewane wydatki zadzwoń do TAKTO Finanse.
WRÓĆ