Szanowni Państwo,

Z dniem 15.02.2023 r., Takto zakończyło przyjmowanie wniosków pożyczkowych.

Obsługa klientów spłacających swoje zobowiązania pozostaje bez zmian. Wszystkich Klientów posiadających aktywną pożyczkę TAKTO zapraszamy do Panelu Klienta, gdzie znajdą Państwo wszystkie aktualne informacje o swoim zobowiązaniu.
Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Ile będzie wynosić płaca minimalna w Polsce 2022?

OSZCZĘDZANIE Opublikowano: 01.07.2021

15 czerwca 2021 roku Rada Ministrów zajęła się projektem dotyczącym minimalnej wysokości stawki dla umów cywilnoprawnych oraz wynagrodzenia godzinowego. Proponowane kwoty będą przedmiotem negocjacji z partnerami społecznymi. Ile będzie wynosić płaca minimalna w Polsce 2022?

Ile będzie wynosić płaca minimalna w Polsce 2022 – kolejność prac

Wysokość minimalnego wynagrodzenia jest corocznie określana przez Radę Ministrów. Projekt propozycji przygotował wicepremier oraz minister rozwoju, pracy i technologii. Obecnie propozycja negocjowana jest z Radą Dialogu Społecznego (RDS). W wypracowaniu wspólnego stanowiska biorą udział przedstawiciele pracowników, pracodawców oraz Rządu i mają na to 30 dni od dnia ogłoszenia propozycji.

Jeżeli Rada nie dojdzie do porozumienia – o wysokości płacy minimalnej w Polsce 2022 zadecyduje Rząd. Warto podkreślić, że ostatni raz stawkę minimalną udało się ustalić w porozumieniu z RDS w 2010 roku, można więc przypuszczać, że i w tym roku Rada Ministrów podejmie samodzielną decyzję. Stawka zostanie wówczas ogłoszona w Dzienniku Ustaw do 15 września.

Ile będzie wynosić płaca minimalna w Polsce 2022? Propozycja Rządu cieszy pracowników

Od 1 stycznia 2021 roku płaca minimalna wynosi 2800 zł brutto, co jest kwotą o 200 zł wyższą niż w roku poprzednim. Minimalna stawka godzinowa dla umów cywilnoprawnych wzrosła natomiast z 17 do 18,30 zł brutto.

Zgodnie z planem Rządu w kolejnych latach płaca minimalna ma wzrastać, aż do osiągnięcia poziomu 4000 zł brutto. W 2021 roku Rząd przyjął propozycję minimalnego wynagrodzenia w wysokości 3000 zł brutto dla umów cywilnoprawnych i 19,60 zł za wynagrodzenie godzinowe. Biorąc pod uwagę obecnie obowiązujące przepisy, kwota netto wynosiłaby 2202,72 zł. Jeżeli jednak w życie wejdzie zapowiadany program podatkowy Nowy Ład – płaca minimalna zostanie zwolniona z podatku, co oznacza wzrost wynagrodzenia wypłacanego na rękę pracownikowi o 153 zł.

Zarabiasz pensję minimalną i brakuje Ci gotówki?

Z niewielkim wynagrodzeniem czasami trudno związać koniec z końcem i mogą zdarzyć się sytuacje, w których nieodzowną pomocą będzie zastrzyk dodatkowej gotówki. Potrzebujesz środków na remont, naprawę auta, a może od dawna przekładany urlop? Skorzystaj z atrakcyjnego finansowania przygotowanego przez TAKTO Finanse.

Pożyczona kwota może wynieść nawet 12 tysięcy złotych, które rozbijemy na 40 niskich i wygodnych do spłacenia rat. Już dziś skontaktuj się z naszym specjalistą i ciesz się z dodatkowych środków nawet w 15 minut na Twoim koncie.Ocena: 5.0/5 ( 1 głosów)  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni