Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Ile będzie wynosić płaca minimalna w Polsce 2022?

OSZCZĘDZANIE Opublikowano: 01.07.2021

15 czerwca 2021 roku Rada Ministrów zajęła się projektem dotyczącym minimalnej wysokości stawki dla umów cywilnoprawnych oraz wynagrodzenia godzinowego. Proponowane kwoty będą przedmiotem negocjacji z partnerami społecznymi. Ile będzie wynosić płaca minimalna w Polsce 2022?

Ile będzie wynosić płaca minimalna w Polsce 2022?

Ile będzie wynosić płaca minimalna w Polsce 2022 – kolejność prac

Wysokość minimalnego wynagrodzenia jest corocznie określana przez Radę Ministrów. Projekt propozycji przygotował wicepremier oraz minister rozwoju, pracy i technologii. Obecnie propozycja negocjowana jest z Radą Dialogu Społecznego (RDS). W wypracowaniu wspólnego stanowiska biorą udział przedstawiciele pracowników, pracodawców oraz Rządu i mają na to 30 dni od dnia ogłoszenia propozycji.

Jeżeli Rada nie dojdzie do porozumienia – o wysokości płacy minimalnej w Polsce 2022 zadecyduje Rząd. Warto podkreślić, że ostatni raz stawkę minimalną udało się ustalić w porozumieniu z RDS w 2010 roku, można więc przypuszczać, że i w tym roku Rada Ministrów podejmie samodzielną decyzję. Stawka zostanie wówczas ogłoszona w Dzienniku Ustaw do 15 września.

Ile będzie wynosić płaca minimalna w Polsce 2022? Propozycja Rządu cieszy pracowników

Od 1 stycznia 2021 roku płaca minimalna wynosi 2800 zł brutto, co jest kwotą o 200 zł wyższą niż w roku poprzednim. Minimalna stawka godzinowa dla umów cywilnoprawnych wzrosła natomiast z 17 do 18,30 zł brutto.

Zgodnie z planem Rządu w kolejnych latach płaca minimalna ma wzrastać, aż do osiągnięcia poziomu 4000 zł brutto. W 2021 roku Rząd przyjął propozycję minimalnego wynagrodzenia w wysokości 3000 zł brutto dla umów cywilnoprawnych i 19,60 zł za wynagrodzenie godzinowe. Biorąc pod uwagę obecnie obowiązujące przepisy, kwota netto wynosiłaby 2202,72 zł. Jeżeli jednak w życie wejdzie zapowiadany program podatkowy Nowy Ład – płaca minimalna zostanie zwolniona z podatku, co oznacza wzrost wynagrodzenia wypłacanego na rękę pracownikowi o 153 zł.

Zarabiasz pensję minimalną i brakuje Ci gotówki?

Z niewielkim wynagrodzeniem czasami trudno związać koniec z końcem i mogą zdarzyć się sytuacje, w których nieodzowną pomocą będzie zastrzyk dodatkowej gotówki. Potrzebujesz środków na remont, naprawę auta, a może od dawna przekładany urlop? Skorzystaj z atrakcyjnego finansowania przygotowanego przez TAKTO Finanse.

Pożyczona kwota może wynieść nawet 12 tysięcy złotych, które rozbijemy na 40 niskich i wygodnych do spłacenia rat. Już dziś skontaktuj się z naszym specjalistą i ciesz się z dodatkowych środków nawet w 15 minut na Twoim koncie.


Ocena: 5.0/5 ( 1 głosów)  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni

Odpowiedzialny Pożyczkodawca Takto Finanse Takto Finanse podlega pod Ustawę o Kredycie Konsumenckim