W sytuacji, w której odczyty inflacyjne zdecydowanie przekraczają przeciętne oprocentowanie lokat bankowych, posiadacze oszczędności szukają najskuteczniejszych sposobów ochrony ich wartości. Jedną z najbezpieczniejszych opcji ochrony oszczędności przed spadkiem siły nabywczej naszych pieniędzy są indeksowane obligacje skarbowe. Dlaczego warto rozważyć to rozwiązanie?
Czym są indeksowane obligacje skarbowe?
Aby przedstawić mechanizm, w oparciu o który funkcjonują indeksowane obligacje skarbowe, warto przybliżyć zasadę działania ich tradycyjnych, nieindeksowanych odpowiedników. Obligacje to tzw. dłużne papiery wartościowe. Emitujący je podmiot staje się dłużnikiem obligatariusza (wierzyciela) i zobowiązuje się do wypełnienia danego świadczenia. Oznacza to, że Skarb Państwa zadłuża się u własnych obywateli (inwestorów), a po ustalonym czasie im nominalną wartość.
Kluczową różnicą, jaką cechują się indeksowane obligacje skarbowe, jest właśnie proces indeksowania, który uzależnia wartość kwoty przysługującej nabywcom obligacji od oprocentowania wynikającego z indeksu wykazu cen. W tym przypadku jest to wysokość inflacji. W obligacjach skarbowych wartość oprocentowania w pierwszym roku jest stała – do powiększenia marży o równowartość inflacji dochodzi w kolejnych latach.
Indeksowane obligacje skarbowe a wypłata odsetek
Decydując się na indeksowane obligacje skarbowe na okres 6, 10 lub 12 lat, nie otrzymamy regularnych wypłat odsetek – podlegają one kapitalizacji, co ostatecznie przełoży się na większy zysk, który będzie rósł w każdym kolejnym roku o kwotę oprocentowania z poprzedniego. Uzależnienie zysku od wskaźnika inflacji oznacza, że obligacje nią indeksowane będą cechować się oprocentowaniem zmiennym.
Jeśli podstawą oprocentowania będzie stopa inflacji z okresu poprzedzającego okres odsetkowy, wysokość oprocentowania będzie nam znana. W sytuacji, gdy podstawą stopy będzie bieżący okres odsetkowy, nie będziemy znali zastosowanego oprocentowania.
Jak działają indeksowane obligacje skarbowe?
Emitowane seryjnie przede wszystkim przez Skarb Państwa obligacje indeksowane inflacją przynoszą nam największe zyski wtedy, gdy przekracza ona określony przez NBP cel. Aktywa te nie chronią nas jednak przed wpływem ewentualnej hiperinflacji. Gwarantowane przez obligacje zysk wiążą się jednak z pewnymi ograniczeniami – w przeciwieństwie do standardowych obligacji, które można kupić na czas nawet 3 miesięcy, obligacje indeksowane inflacją „zamrażają” naszą gotówkę na okres od 4 do nawet 12 lat.
Za ogłoszenie możliwości zakupu papierów wartościowych, które emituje podmiot reprezentujący Skarb Państwa, odpowiedzialne jest Ministerstwo Finansów. Do sytuacji takiej doszło m.in. w maju bieżącego roku, kiedy resort ogłosił 4 modele emisji obligacji do sprzedaży od 1 czerwca:
- 4-letnie (5,5%,
- 6-letnie rodzinne (5,7%),
- 10-letnie (5,75%),
- 12-letnie rodzinne (6%).
Z emisji rodzinnych mogą skorzystać wyłącznie beneficjenci programu 500+. Podane w nawiasach oprocentowanie dotyczy okresu odsetkowego w pierwszym roku.
Zastanawiasz się, gdzie kupić indeksowane obligacje skarbowe?
Indeksowane obligacje skarbowe można kupić osobiście w oddziałach PKO Banku Polskiego oraz w Punktach Obsługi Klienta Biura Maklerskiego PKO BP. Szczegółowe dane na temat emisji można znaleźć również na stronie internetowej obligacji skarbowych. Aby uzyskać wszystkie niezbędne informacje, warto skorzystać również podanego na stronie numeru telefonu.
WRÓĆ