Inflacja to pojęcie, które w ostatnich miesiącach zaczęto odmieniać przez wszystkie przypadki. Czy aktualna sytuacja w gospodarce wymyka się spod kontroli? Czy bieżące wskaźniki inflacyjne powinny budzić w nas niepokój? Zapoznaj się z najważniejszymi elementami polityki pieniężnej i dowiedz się, jak inflacja zmieniała się na przestrzeni lat.
Czym jest inflacja?
Inflacją nazywamy wzrost cen usług i towarów w obrębie danej gospodarki. Stanowi ona jeden z najważniejszych wskaźników w ujęciu makroekonomicznym, prezentując spadek siły nabywczej pieniądza w danym kraju. Inflacją nie da się w pełni sterować, nie naruszając przy tym skomplikowanej tkanki gospodarki – jednakże, Narodowy Bank Polski dysponuje szeregiem narzędzi, które mogą zminimalizować jej nadmierny wzrost.
Warto podkreślić, że inflacja jest wzrostem długotrwałym, mierzonym w konkretnym przedziale czasowym. Chwilowe wzrosty, podnoszące cenę konkretnego towaru lub usługi np. z powodu tymczasowego deficytu, nie spełniają kryteriów inflacji. Zadaniem NBP jest ustabilizowanie stopy inflacji na poziomie 2,5% z możliwym wahaniem w granicach 1 p.p.
Na czym polega mechanizm stóp procentowych?
Realizacja tego celu spoczywa na Radzie Polityki Pieniężnej, dysponującej możliwością obniżenia lub podnoszenia stóp procentowych NBP. Reakcją na wysoką inflację jest podnoszenie stóp, w sytuacjach deflacyjnych dochodzi do ich obniżenia. Zacieśnianie bądź luzowanie polityki pieniężnej ma bardzo duży wpływ na finanse przedsiębiorstw i gospodarstw domowych.
Wysokie stopy mają zachęcić obywateli do oszczędzania, podnoszą oprocentowanie lokat. Jednakże, rosną również koszty kredytów, co negatywnie wpływa na inwestycje krajowych firm. Niskie stopy procentowe zachęcają obywateli do inwestycji poprzez tańsze kredyty, zniechęcając do trzymania oszczędności na nisko oprocentowanych lokatach.
Jak kształtowała się inflacja w Polsce na przestrzeni lat?
Co do zasady, wysoka inflacja jest niekorzystna dla przeciętnego obywatela – jego pieniądze tracą wartość nabywczą, ceny towarów i usług rosną, a spadek wartości waluty pochłania odsetki z konta oszczędnościowego. W skrajnych okolicznościach (i bardzo niestabilnej gospodarce), inflacja może przerodzić się hiperinflację – sytuację, w której ceny rosną o kilkadziesiąt, a nawet kilkaset procent w skali roku.
Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat Polska kilkunastokrotnie musiała mierzyć się ze zjawiskiem hiperinflacji bądź deflacji. Deflacja występowała w naszym kraju 6 razy, nie przekraczając pułapu 6,3%. Hiperinflacja osiągała z kolei znacznie wyższe wartości. Wśród jej kulminacyjnych punktów warto wymienić:
- 1953 r. – 41,9%,
- 1982 r. – 100,8%,
- 1988 r. – 60,2%,
- 1989 r. – 251,1%,
- 1990 r. – 585,8%,
- 1991 r. – 70,3%,
- 1992 r. – 43,0%.
Czy inflacja w 2021 r. stanowi duże zagrożenie?
Choć na przestrzeni ostatnich lat inflacja nie zawsze mieściła się w widełkach wyznaczonych przez NBP i RPP, jej wartość wahała się w graniach od -0,6% (deflacja w 2015 r.) do 4,3% (2011 r.). Najnowszy pomiar z czerwca 2021 r. wskazuje na inflację rzędu 4,4%, mierzonej rok do roku. Czy to duża wartość?
Eksperci nie są zgodni. Część z nich wskazuje, że aktualna wartość inflacji wywołana jest problemami na rynku paliw, które tymczasowo windują ceny za inne produkty. Inni uważają, że należy jak najszybciej podnieść stopy procentowe do pułapu sprzed pandemii. Nie sposób zaprzeczyć jednak, że niezależnie od wskaźników inflacji, najważniejszym czynnikiem jest mądre zarządzanie swoimi pieniędzmi – rozsądne oszczędzanie i pożyczki o niskich ratach, stanowiących zaledwie część, a nie większość domowego budżetu.
Postaw na ofertę TAKTO Finanse
Jeśli szukasz firmy pożyczkowej, której produkt finansowy cechuje się stałą, niską ratą, skorzystaj z naszej oferty. Pożyczka w TAKTO zaczyna się już od 56 złotych miesięcznie, dzięki czemu bez trudu podołasz nawet znacznym zawirowaniom na rynku finansowym.
WRÓĆ