Dlaczego choć zarabiasz więcej, wcale więcej nie masz? Winę można zrzucić na inflację gospodarczą. Przecież gdy ceny idą w górę, codzienne wydatki są coraz większe. Jeśli Twoje zarobki rosną w tempie inflacji gospodarczej, nic się nie zmieni, wciąż będziesz wydawać wszystko, co zarobiłeś. To oczywiste. A co się stanie, kiedy dostaniesz spektakularną podwyżkę? Dokładnie to samo.
Inflacja stylu życia
Kiedy tylko Twoje dochody idą w górę, w górę idą też Twoje wydatki. Nagle stać Cię na więcej, więc korzystasz z tego przywileju, wydając wszystko, co zarobiłeś (a nawet jeszcze więcej). To właśnie jest inflacja stylu życia. Wraz z Twoimi zarobkami, rosną Twoje zachcianki, które Ty odczytujesz jako potrzeby. Skoro wcześniej potrafiłeś przeżyć za kwotę o kilkaset złotych niższą, dlaczego po podwyżce nie jesteś w stanie nic odłożyć? Nic, lub zdecydowanie mniej, niż powinieneś?
Jak przeciwdziałać inflacji stylu życia
Jak zapobiec marnowaniu pieniędzy i ciągłej chęci polepszania jakości życia? Przede wszystkim uświadom sobie, że Twoje życie nie wymaga ciągłego polepszania. Nie musisz się ubierać w coraz droższych sklepach, nie musisz coraz częściej jadać na mieście, nie musisz jeździć coraz to nowszymi samochodami. Chyba że już zbudowałeś swoją poduszkę finansową, fundusz awaryjny i masz zgromadzony kapitał na jesień życia. Wtedy rzeczywiście możesz beztrosko roztrwaniać część swoich pieniędzy (tą, która Ci pozostanie po zapłaceniu wszystkich rachunków i innych opłat stałych związanych z utrzymaniem domu i rodziny, a także kredytu, który zaciągnąłeś, bo przecież było Cię na niego stać).
Jeśli wciąż wydaje Ci się, że to nie jest o Tobie (bo nie masz luksusowego samochodu, nie robisz zakupów w drogich sklepach i nie stołujesz się poza domem) – przygotuj budżet domowych wydatków. Szybko zorientujesz się, ile pieniędzy wydajesz niepotrzebnie. Pieniędzy, których wcale nie masz w nadmiarze. Budżetowanie wydatków to pierwszy krok do zapanowania nad inflacją stylu życia, a także do zauważenia możliwości zaoszczędzenia pieniędzy. Bo kiedy wiesz, gdzie je marnujesz, wiesz, na czym możesz je zaoszczędzić.
Przeczytaj także dlaczego nie jesteś bogaty >
Źródło: zaradnyfinansowo.pl
Przerosły Cię Twoje wydatki? Skontaktuj się z doradcą TAKTO Finanse.
WRÓĆ