Fotografia natychmiastowa szturmem powróciła na rynek. Nic w tym dziwnego – z jednej strony żyjemy w czasach nieustannego dążenia do coraz szybszego efektu końcowego, z drugiej coraz bardziej doceniamy namacalne, analogowe pamiątki, takie jak fotografie z retro sznytem. Chciałbyś zainwestować w nowy aparat analogowy, ale nie wiesz, czy lepiej wybrać Instax, czy Polaroid? Przeczytaj nasz krótki poradnik.
Instax czy Polaroid – poznajemy zasady fotografii natychmiastowej
Na czym polega fotografia natychmiastowa? Po naciśnięciu spustu migawki z wnętrza aparatu wychodzi gotowa fotografia. Odbitki są drukowane na papierze fotograficznym bądź bezaatramentowym papierze samoprzylepnym. Drugi wariant umożliwia natychmiastowe wklejenie zdjęcia do albumu czy udekorowania ściany w pokoju i stworzenia fotokolażu.
Warto podkreślić, że wkłady do aparatów błyskawicznych są światłoczułe. To oznacza, że przy ich rozpakowywaniu należy uważać, by przypadkowo nie naświetlić papieru. Sam wydruk trwa około minuty.
Polaroid, czyli pionier fotografii błyskawicznej
Pierwsze Polaroidy pojawiły się w sprzedaży w 1948 roku i zrewolucjonizowały rynek fotografii. Dziś producent ten proponuje nowe, ulepszone modele, ale fani klasyki mogą szukać oryginalnych wariantów z lat 20 na licznych aukcjach internetowych. Ceny nowych aparatów wahają się w przedziale od 400 do 600 zł.
Instax – chwilowa moda czy mocny trend?
Instaxy to propozycja od Fujifilm – pierwsze urządzenie do fotografii natychmiastowej tej marki pojawiło się na rynku dopiero w 1998 roku. Obecnie w asortymencie firmy znajdziemy aparaty drukujące zdjęcia w formacie prostokątnym bądź kwadratowym w wariantach podstawowych lub ulepszonych. Cechą charakterystyczną Instaxów są kolorowe, pastelowe obudowy. Za nowy aparat będziemy musieli zapłacić od 300 do 700 zł.
Rodzaje aparatów do fotografii natychmiastowej
Aparaty analogowe występują w różnych rozmiarach i wariantach, najmniejsze z nich mają kieszonkowe formaty, największe będą ważyły nawet kilogram. Zarówno Instaxy, jak i Polaroidy mogą być wyposażone w wiele dodatkowych funkcji, takich jak:
- cyfrowy wyświetlacz, który umożliwia szybką korektę fotografii przed wydrukiem,
- tryb selfie z podglądem na żywo w mini lusterku umieszczonym obok obiektywu,
- automatyczne ustawienia np. makro lub krajobraz,
- tryb samowyzwalacza, pozwalający ustawić w kadrze fotografowane osoby lub obiekty i zapozować obok nich,
- wydłużenie czasu naświetlania, co umożliwia uzyskanie efektu „malowania światłem” oraz wykonywania zdjęć w nocy.
Chciałbyś kupić aparat do fotografii analogowej, ale brakuje Ci gotówki?
Zachęcamy do skorzystania z naszego atrakcyjnego finansowania. Maksymalna kwota pożyczki może wynieść 12 tysięcy złotych, a zadłużenie rozbijemy na 40 komfortowych do spłacenia rat. Wystarczy, że wypełnić wniosek online – po pozytywnym rozpatrzeniu aplikacji gotówka pojawi się na Twoim koncie nawet w 15 minut.
WRÓĆ