Szanowni Państwo,

Z dniem 15.02.2023 r., Takto zakończyło przyjmowanie wniosków pożyczkowych.

Obsługa klientów spłacających swoje zobowiązania pozostaje bez zmian. Wszystkich Klientów posiadających aktywną pożyczkę TAKTO zapraszamy do Panelu Klienta, gdzie znajdą Państwo wszystkie aktualne informacje o swoim zobowiązaniu.
Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Jak działa pożyczka do spółki z o.o.?

POŻYCZKI Opublikowano: 30.07.2022

Choć pożyczki pozabankowe kojarzą się nam przede wszystkim z produktami finansowymi dla osób prywatnych, z rozwiązania tego chętnie korzystają również przedsiębiorstwa. Warto pamiętać jednak, że formalności związane z zawarciem umowy pożyczkowej mogą różnić się w zależności od osobowości prawnej danej firmy. Na jakich zasadach funkcjonuje pożyczka do spółki z o.o., udzielana przez wspólnika? Zapraszamy do zapoznania się z przygotowanym przez nas artykułem.

Na czym polega pożyczka do spółki z o.o. przez członka zarządu lub wspólnika?

Aktualnie nie istnieje żaden przepis, który zakazywałby zawarcia umowy, jaką jest pożyczka do spółki z o.o. od wspólnika bądź członka zarządu. Porozumienie tego typu spełnia wszelkie przesłanki zawarte w art. 720 ust. 1 Kodeksu cywilnego, określający definicję pożyczki. Decydując się na zawiązanie tego typu umowy, należy pamiętać o ogólnych wytycznych, wynikających z litery prawa.

Jeśli wartość umowy opiewa na kwotę przekraczającą 1 000 złotych, należy sporządzić ją w formie pisemnej. Warto pamiętać jednak, że udokumentowanie pożyczki zaleca się niezależnie od jej kwoty. Należy mieć również na względzie, że zgodnie z zapisami Kodeksu spółek handlowych, jeśli jedyny wspólnik pełni rolę członka zarządu, zawarcie umowy pożyczkowej z reprezentowaną spółką wymaga sporządzenia stosownego aktu notarialnego.

Czy pożyczka do spółki z o.o. może być przeznaczona na dowolny cel?

Obecne prawo nie zobowiązuje pożyczkobiorcy do przeznaczenia otrzymanych środków na ściśle określony cel. Tego rodzaju zapis można jednak zawrzeć samodzielnie – pożyczkodawca może zaproponować w umowie konkretną inwestycję lub zakup bądź zawrzeć klauzulę, zgodnie z którą udostępnione środki mają posłużyć rozwojowi firmy.

Warto pamiętać, że pożyczka do spółki z o.o. wymaga uzyskania zgody zgromadzenie wspólników – jej brak sprawia, że umowa pożyczkowa staje się nieważna. W przypadku zawarcia pożyczki, której wartość przekracza dwukrotność kapitału zakładowego, należy uzyskać uchwałę wspólników (wymóg ten nie dotyczy sytuacji, w której umowa spółki zakłada inne zasady).

Pożyczka do spółki z o.o. – jaka jest wysokość opodatkowania?

W przypadku standardowej pożyczki prywatnej, obłożonej podatkiem od czynności cywilnoprawnych w wysokości 0,5%. Jednakże, pożyczki udzielane spółce kapitałowej przez samego prezesa, będącego przy tym wspólnikiem spółki, są zwolnione z takiego podatku.

Czy pożyczka do spółki z o.o. podlega opodatkowaniu VAT? Jeśli pożyczkodawcą jest osoba fizyczna, która nie jest płatnikiem VAT, pożyczka nie podlega opodatkowaniu. Gdy obie strony posiadają taki status, udzielenie pożyczki musi być względnione w deklaracji VAT. Warto podkreślić jednak, że umowa pożyczkowa podlega tzw. zwolnieniu przedmiotowemu, gdyż w świetle prawa traktowana jest jako usługa pośrednictwa finansowego.

Powyższe przykłady pokazują, że pożyczka do spółki z o.o. może stanowić bardzo atrakcyjną metodę na pozyskanie dodatkowych środków. Jednakże, należy pamiętać o obowiązkach, jakie nakładają na nas obowiązujące przepisy prawne – jeśli dopełnimy wymaganych formalności, pożyczka tego typu nie będzie wiązać się z wysokimi kosztami.



brak ocen  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni