Prognozy przedsiębiorstw energetycznych są jednoznaczne – w kolejnym roku należy liczyć się ze znacznymi podwyżkami cen energii elektrycznej. Nowe, wyższe stawki okażą się dotkliwe nie tylko dla odbiorców indywidualnych, lecz przede wszystkim klientów biznesowych. Wielu przedsiębiorców obawia się, że gwałtowna podwyżka kosztów energii może pozbawić płynności finansowej, odbijając się na kosztach produktów i usług, prowadząc do utraty klientów. Jak oszczędzać prąd w firmie? Zapoznaj się z garścią uniwersalnych porad, które pomogą Ci zredukować ponoszone koszty.
Jak oszczędzać prąd w firmie, nie obniżając standardów pracy?
Prezentowane przez firmę Rachuneo dane pokazują, że na przestrzeni ostatniego roku ceny prądu dla małych firm wzrosły przeciętnie aż o 280%. W ujęciu rok do roku najmniejsze podwyżki wprowadził Tauron (169%), a na drugim biegunie znalazła się marka Enea (359%). Lawinowy wzrost kosztów na poczet energii elektrycznej to jeden z najważniejszych czynników, przekładających się na wzrost cen towarów i usług – wiele firm wyraża obawy, że konieczne przeniesienie części kosztów na klienta doprowadzi do sytuacji, w której wzrost cen doprowadzi do spadku sprzedaży.
Choć gruntowna optymalizacja kosztów energii elektrycznej nie zawsze jest możliwa (np. w przypadku przedsiębiorstw produkcyjnych, w których za lwią część zapotrzebowania na prąd odpowiadają niezbędne maszyny), warto zapoznać się na sposobami obniżenia comiesięcznych rachunków. Należą do nich m.in.:
Zmiana taryfy bądź dostawcy energii
Wspomniana powyżej różnica w taryfikatorach dostawców energii pokazuje, że wysokość comiesięcznych rachunków jest uzależniona nie tylko od zużycia energii, lecz również cennika dostawcy czy wybranej taryfy całodobowej bądź strefowej). Z pomocą przychodzą wówczas rozmaite porównywarki cen energii, które dostarczą szereg niezbędnych informacji na temat stawki całodobowej, opłaty handlowej, czasu trwania umowy czy możliwej grupy taryfowej.
Wymiana urządzeń na nowsze, bardziej energooszczędne modele
Jeśli Twoje przedsiębiorstwo nieustannie wytwarza dokumentację w postaci papierowej (np. umowy, rachunki, faktury, kosztorysy), z pewnością posiada ono rozbudowaną flotę drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych. Warto mieć na uwadze, że urządzenia te pobierają energię elektryczną również w trybie stand-by. Choć zapotrzebowanie na prąd w trybie czuwania jest zauważalnie mniejsze niż w przypadku w pełni uruchomionego sprzętu, generowane przez liczne urządzenia zapotrzebowanie na prąd stanowić znaczną różnicę w skali roku.
Przystosowanie do pracy zdalnej
Praca w wariancie zdalnym bądź hybrydowym stała się nieodłącznym elementem wielu polskich przedsiębiorstw. W sytuacji, w której wykonywane na co dzień obowiązki wymagają nieustannej wymiany informacji pomiędzy pracownikami, warto przejść na cyfrowe bazy danych oraz oprogramowanie w chmurze obliczeniowej. Rozwiązanie to pozwoli na komfortową pracę w domowym zaciszu, zapewniając przy tym stały dostęp do kluczowych danych – bez konieczności wypraw do biura, oszczędzając czas i pieniądze zarówno pracowników, jak i samej firmy.
Zastanawiasz się, jak oszczędzać pieniądze w firmie?
Planujesz przeprowadzić inwestycje, które będą stanowić odpowiedź na pytanie, jak oszczędzać prąd w firmie? Ekspresowa pożyczka od TAKTO Finanse to nawet 10 000 złotych, rozłożonych na od 6 do 42 płatności. Nie zwlekaj – działaj. Już dziś skontaktuj się z naszymi konsultantami i dołącz do zadowolonych klientów naszej firmy.
WRÓĆ