Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Jak sprawdzić swoje długi? Praktyczny poradnik

OSZCZĘDZANIE Opublikowano: 10.10.2022

Nieopłacona rata za zakup telewizora, rachunek za internet czy abonament komórkowy – istnieje wiele przyczyn, z powodu których możemy znaleźć się na liście nierzetelnych kontrahentów. Jak sprawdzić swoje długi i upewnić się, że na przestrzeni lat nie trafiliśmy na listy niewiarygodnych kontrahentów? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu, w którym przypominamy najprostsze sposoby na zapoznanie się z naszą sytuacją finansową.

Jak sprawdzić swoje długi? Praktyczny poradnik

Jak sprawdzić swoje długi i dlaczego warto to zrobić?

Zgodnie z informacjami, opublikowanymi przez Krajowy Rejestr Długów, na koniec pierwszego półrocza 2022 roku w bazie KRD znajdowały się wpisy na temat 2,7 mln osób prywatnych oraz firm, zadłużonych na łączną kwotę 54,3 mld złotych. Co ciekawe, aż 83% dłużników (2,4 mln) stanowią osoby prywatne, które zalegają wierzycielom 45,2 mld złotych.

Jakich konsekwencji obecności na liście dłużników obawiamy się najbardziej? Cytowany przez portal Bankier.pl sondaż TGM Research wymienia m.in.:

  • niemożność zaciągnięcia pożyczki bądź kredytu (70%),
  • brak możliwości zakupów na raty (56%),
  • utrudnienia w zawarciu umowy abonamentowej (45%),
  • niemożność skorzystania z opcji tzw. odroczonej płatności (29%).

Opisane powyżej przykłady to zaledwie część konsekwencji, wiążących się z nieuregulowanymi zobowiązaniami pieniężnymi. Aby upewnić się, że w przyszłości nie spotkamy się z niespodziewanym odrzuceniem wniosku o rozmaite produkty finansowe, należy zapoznać się z informacjami, jakie gromadzą na nasz temat wiodące bazy biur informacji kredytowej oraz gospodarczej. Jak sprawdzić swoje długi bez wychodzenia z domu?

Jak sprawdzić nasze długi w najważniejszych bazach?

Osoby, które chcą sprawdzić historię swoich zobowiązań finansowych, mogą wnioskować o udostępnienie niezbędnych informacji w czterech najważniejszych podmiotach, specjalizujących się w gromadzeniu takich informacji.

Biuro Informacji Kredytowej

Raporty BIK łączą w sobie informacje zarówno na temat zobowiązań kredytowych, jak i finansowych. Baza BIK gromadzi informacje dotyczące m.in. rat kredytów, faktur za abonament komórkowy czy rachunek za prąd.

BIG InfoMonitor

Baza BIG InfoMonitor przyjmuje, gromadzi i przekazuje do wglądu informacje na temat zadłużenia osób prywatnych oraz firm. Instytucja prowadzi Rejestr Dłużników, zapewnia dostęp do danych BIK oraz Związku Banków Polskich, pośrednicząc w wymianie informacji pomiędzy sektorem bankowym a pozostałymi branżami.

ERIF BIG

Gromadzone przez ERIF BIG informacje dotyczą zarówno dłużników, jak i osób, które terminowo spłacają podjęte zobowiązania. Baza ERIF przechowuje dane na temat umów finansowych z rynku pierwotnego oraz wtórnego.

Krajowy Rejestr Długów

Platforma KRD służy do wymiany informacji gospodarczej z wszystkich wiodących segmentów rynku. Za pomocą bazy KRD możemy również zweryfikować dane na temat potencjalnego kontrahenta. Instytucja gromadzi dane na temat nieopłaconych faktur, rachunków czy mandatów.

Cieszysz się nienaganną historią kredytową? Postaw na TAKTO Finanse

Szukasz pożyczkodawcy, który zapewni Ci korzystne warunki pożyczkowe? Nasza firma umożliwia błyskawiczną pożyczkę nawet 10 000 złotych, podzielonych na od 6 do 40 miesięcznych płatności. Zapoznaj się z naszym kalkulatorem pożyczkowym i dołącz do zadowolonych klientów naszej firmy.

 


brak ocen  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni

Odpowiedzialny Pożyczkodawca Takto Finanse Takto Finanse podlega pod Ustawę o Kredycie Konsumenckim